Քաղաքական 16:03 31/10/2024 Հայաստան
«Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունները հանդես են եկել ԱԺ հրատապ նիստ գումարելու նախաձեռնությամբ
««Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունները հանդես են եկել ԱԺ հրատապ նիստ գումարելու նախաձեռնությամբ, որպեսզի ԱԺ-ին ընդունի հայտարարություն կապված  Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների ազատ արձակման կոչով։ Հրատապ նիստը հավանաբար տեղի կունենա հաջորդ քառօրյայում՝ նոյեմբերի 12-ին»,- այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց  ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա նշեց, որ ամբողջ աշխարհում այս հարցով օրակարգ կա, տարբեր խորհրդարանականներ, կառավարություններ, միջազգային իրավունքի կազմակերպություններ նման կոչով են հանդես եկել։
«Հայաստանում չլինի պրոցես, մարդկանց կողմից  հանրային ճնշում այս չարիքի  իշխանության նկատմամբ, որպեսզի բարձրացնեն այդ խնդիրը,  տարօրինակ կլինի։ Ուզում ենք ցույց տալ, որ մեր հանրությունը պահանջում է ևս մեկ անգամ բարձրացնել այդ խնդիրը»,- ասաց ՀՅԴ-ական գործիչը։
Ի.Սաղաթելյանի խոսքով, Հայաստանից չի կարող պատվիրակություն մասնակցել Ալիևի միջազգային շոուին՝ COP29-ին, եթե Հայաստանը Բաքվում դեռ ունի ռազմագերիներ, պատանդառված անձինք։
«Հայաստանի հիմնական և գլխավոր նախապայմաններից պետք է դա լինի, իսկ այդ  պահանջը բավարարելուց հետո էլ, եթե մասնակցեն, կարևոր է Բաքվում բարձրաձայնեն մնացած խնդիրները Ադրբեջանի ագերսիայի, Արցախում տեղի ունեցած էթնիկ զտման, ցեղասպանության մասին, նաև Ադրբեջանի զորքերը գտնվում են ՀՀայաստանի նքիշխան տարածքում։
Եթե այս պահանջներից հրաժարվելով Հայաստանը մասնակցում է  COP29-ին, հերթական անգամ լեգիտիմացում է Ադրբեջանի ագրեսիան, Արցախում տեղի ունեցած էթնիկ զտումը, այն ապօրինությունը, որ այս պահին Բաքվի բանտերում կան հայ գերիներ, հերթական անգամ  հանցակից են լինելու Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված քայլերին»։

Politics 16:57 31/10/2024 Armenia
The opposition Hayastan and Pativ Unem factions have initiated an emergency parliament debate on a draft statement calling for the release of Armenian prisoners illegally held in Azerbaijan.
The debate is expected to be held on November 12, Hayastan MP and ARF Armenia chair Ishkhan Saghatelyan told reporters on Thursday.
He highlighted the calls from many governments, parliamentarians and international human rights groups for Azerbaijan to release Armenian prisoners of war and hostages.
The lawmaker insisted that Armenia’s participation in COP29 in Baku should be made conditional on the release of Armenian prisoners.
“If Azerbaijan fulfills this demand and Armenian officials attend the summit, they must also raise all other issues, including the Azerbaijani aggression and ethnic cleansing of Artsakh, as well as the seizure of sovereign Armenian territories by Azeri troops,” Saghatelyan underscored.
“Otherwise, Armenia’s participation in COP29 would once again legitimize Azerbaijan’s aggression, ethnic cleansing of Artsakh and illegal detention of Armenian prisoners in Baku. The Armenian authorities would again be complicit in Azerbaijan’s crimes,” the deputy added.