Քաղաքական 16:30 02/11/2024 Տարածաշրջան
Իրանը լուրջ հարված կհասցնի Իսրայելին և ԱՄՆ-ին՝ ի պատասխան Թեհրանի և Մերձավոր Արևելքում իսլամական դիմադրության ուժերի նկատմամբ թշնամական քայլերի։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին։
«Թշնամիները, ներառյալ ԱՄՆ-ն և «սիոնիստական ռեժիմը» (նկատի ունի Իսրայելը-ՏԱՍՍ) պետք է իմանան, որ Իրանի և դիմադրության ճակատի դեմ գործողություններին նրանք անպայման ջախջախիչ պատասխան կստանան»,- հայտարարել է նա:
«Ամբարտավանության դեմ պայքարը մեր պարտականությունն է: Այն նշանակում է համապարփակ տնտեսական, ռազմական և մշակութային տիրապետություն այլ ազգերի նկատմամբ և նրանց նվաստացում: Նրանք երկար տարիներ ստորացրել են Իրանի ժողովրդին: Հետևաբար, Իրանի ժողովուրդը դիմադրել է և դիմադրելու է ամբարտավանությանը», - ասել է Խամենեին։
Նա զգուշացրել է, որ Թեհրանը կտապալի «հանցավոր խմբավորումը, որը վերահսկում է ժամանակակից աշխարհակարգը»։ Խամենեին նշել է, որ իշխանություններն ամեն ինչ անում են պետության պաշտպանական ներուժն ուժեղացնելու համար։

Politics 16:34 02/11/2024 Region
Iran’s supreme leader on Saturday threatened Israel and the U.S. with “a crushing response” over attacks on Iran and its allies, AP reported.
Ayatollah Ali Khamenei spoke as Iranian officials are increasingly threatening to launch yet another strike against Israel after its Oct. 26 attack on the Islamic Republic that targeted military bases and other locations and killed at least five people.
Any further attacks from either side could engulf the wider Middle East, already teetering over the Israel-Hamas war in the Gaza Strip and Israel’s ground invasion of Lebanon, into a wider regional conflict just ahead of the U.S. presidential election this Tuesday.
“The enemies, whether the Zionist regime or the United States of America, will definitely receive a crushing response to what they are doing to Iran and the Iranian nation and to the resistance front,” Khamenei said in video released by Iranian state media.
The supreme leader did not elaborate on the timing of the threatened attack, nor the scope. The U.S. military operates on bases throughout the Middle East, with some troops now manning a Terminal High Altitude Area Defense, or THAAD, battery in Israel.