Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններում պարտություն կրած երկրի նախագահ Սալոմե Զուրաբաշվիլին անցած ուրբաթ օրը ֆեյսբուքյան իր անձնական էջում կիսել է տուրիստական ընկերություններից մեկի հայտարարությունը, ըստ որի Լոռու մարզը «Վրաստանի պատմական տարածք է»։
50 լարիով Լոռու տեսարժան վայրեր այցելություն կազմակերպող Adjara Voyage ընկերությունն իր հայտարարության մեջ մասնավորապես նշել է.
«Պատմական Վրաստան։ Յուրահատուկ մշակույթ, որը ցավոք մնացել է Լոռիում»։
Կիսած նյութին բարկացած սմայլիկներով արձագանքել են բազմաթիվ հայաստանցիներ։
Իսկապե՞ս Զուրաբաշվիլին այդ կարծիքին է։ Հարցի պատասխանը ստանալու համար Panorama.am-ը զանգահարեց Վրաստանի նախագահի աշխատակազմ։ Մի քանի անգամ հեռախոսազանգերին պատասխանեց նույն մարդը՝ պնդելով, որ չի հասկանում ոչ ռուսերեն, ոչ էլ անգլերեն։
Արդյո՞ք ՀՀ ԱԳ նախարարությունը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանատունը դիմել են Վրաստանի նախագահի աշխատակազմ՝ պարզաբանում ստանալու համար։ Թե դեսպանատնից, թե ԱԳ նախարարությունից Panorama.am-ին ասացին, որ հարցին կպատասխանեն ավելի ուշ։

Politics 16:46 04/11/2024 Armenia
Georgian President Salome Zourabichvili shared on Facebook a post by a Georgian travel agency offering tours to Armenia’s Lori Province on Friday.
The post by the tour operator, called Adjara Voyage, described Armenia’s Lori as “historical Georgia”.
“Historical Georgia! A unique culture that unfortunately remained in Lori. Let's remember how far we were, let's honor the eternal, mysterious and great Georgia!” reads the post.
Panorama.am on Monday reached out to the Georgian president’s office to reveal her opinion on the matter. An employee, who answered the phone calls several times, indicated that he spoke neither English nor Russian.
Have the Armenian Foreign Ministry and the Armenian Embassy in Georgia requested clarifications from the Georgian president's office? They promised to answer the question later when contacted by Panorama.am.