Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նախաձեռնությամբ, նոյեմբերի 10-ին աշխարհի հայկական եկեղեցիներում էկումենիկ (համաշխարհային) աղոթք կարվի՝ հանուն Հայաստանում խաղաղության և արդարության, և Բաքվում ապօրինի պահվող պատանդների ազատ արձակման։ Աղոթք կկատարվի Հայ առաքելական եկեղեցու աշխարհի բոլոր թեմերում։ Նախաձեռնությանը միացել են նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը։
Գարեգին Բ-ն համայն հայությանը կոչ է արել գալ եկեղեցիներ և միանալ աղոթքին: Նա նշել է, որ նոյեմբերի 11-ին Ադրբեջանում կայանալիք COP29 կլիմայական գագաթնաժողովի նախօրեին՝ այս միջոցառումը կարող է աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել գերիների խնդրի վրա ։ «Մենք անկեղծորեն հուսով ենք, որ այս հոգևոր ջանքերը կբարձրացնեն այս շարունակվող մարդասիրական ճգնաժամի մասին համաշխարհային իրազեկվածությունը և կնպաստեն ճշմարտության և արդարության վրա հիմնված խաղաղ լուծմանը», - ասել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն իր հերթին, հայտարարել է. «Բոլոր կրոնական համայնքներին, միջազգային կազմակերպություններին և բարի կամքի տեր մարդկանց կոչ ենք անում միանալ մեր աղոթքներին և ակտիվացնել իրենց ջանքերը՝ պահանջելով անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել Բաքվում պահվող բոլոր հայ գերիներին։ Մենք COP29-ին մասնակցող միջազգային հանրությանը հիշեցնում ենք, որ արդարությունն ու խաղաղությունը սերտորեն փոխկապակցված են և մեկը մյուսից չեն կարող բաժանվել : Մենք չենք կարող կլիմայական արդարություն պահանջել՝ չդատապարտելով մարդու իրավունքների խախտումները»։
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը (ԵՀԽ), որի անդամներն են հարյուրից ավելի երկրների՝ ավելի քան երեք հարյուր քրիստոնեական եկեղեցիներ, նույնպես, պատրաստակամություն է հայտնել միանալու Հայաստանին նվիրված աղոթքի օրվան՝ հանուն խաղաղության հաստատման, փախստականներին աջակցության և գերիների ազատ արձակման: ԵՀԽ գլխավոր քարտուղար Ջերի Փիլայը բոլոր եկեղեցիներին կոչ է արել միանալ նոյեմբերի 10-ի աղոթքին և դիմել միջազգային հանրությանը շարունակելու իրենց աջակցությունը։
«Մենք շարունակում ենք Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Հայաստանի էկումենիկ գործընկերների հետ մնալ մեր աղոթական համերաշխության մեջ:», - ասաց Ջերի Փիլայը՝ հաստատելով մարդասիրական և մարդու իրավունքների միջազգային օրենքներին համապատասխան՝ արդար և հարատև խաղաղության կոչը։ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդն ամենամեծ միջազգային էկումենիկ կազմակերպությունն է, որն ամբողջ աշխարհում շուրջ 400 միլիոն քրիստոնյաների է միավորում:
Սա Բաքվի բանտերում քաղբանտարկյալների խնդրի վրա ուշադրություն հրավիրելու առաջին նախաձեռնությունը չէ։ Մի քանի ամիս առաջ մեկնարկած #FreeArmenianHostages միջազգային քաղաքացիական շարժումը նպատակ ունի լուսաբանել և միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել Ալիևի ռեժիմի բանտարկյալների վրա։ Կլիմայի փոփոխության հարցերով ՄԱԿ-ի COP29 կողմերի 29-րդ համաժողովը, որը մեկնարկելու է այս տարվա նոյեմբերի 11-ին՝ Բաքվում, աշխարհին հնարավորություն է տալիս տեսնել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների հետ կապված իրավիճակը: Շարժման հիմքում ընկած է այն համոզմունքը, որ միջազգային հանրությունը չպետք է հնարավորություն տա, որ կլիմայական օրակարգն առիթ հանդիսանա արդարացնելու ռազմական հանցագործություններն ու մարդկության դեմ հանցագործությունները, և կոչ է անում #FreeArmenianHostages #HumanRights #JusticeForArmenia #COP29 #StopGreenwashGenocide #FreePoliticalPrisoners սոցիալական ցանցերում գրառումներով աջակցել նախաձեռնությանը:

Общество 16:13 05/11/2024 Армения
По инициативе Его Святейшества Католикоса всех армян Гарегина II 10 ноября в армянских церквях по всему миру состоится экуменическая (всемирная) молитва за мир и справедливость в Армении и освобождение заложников, незаконно удерживаемых в Баку.
Молитвы будут совершены во всех епархиях Армянской Апостольской церкви во всем мире. К инициативе присоединились также Католикос Великого Дома Киликийского Арам I и Всемирный Совет Церквей.
Католикос Гарегин II обратился ко всем армянам с призывом прийти в церкви и присоединиться к молитве. Он отметил, что это событие может помочь привлечь внимание мировой общественности к вопросу пленных в преддверии климатического саммита COP29 в Азербайджане 11 ноября.
«Мы искренне надеемся, что эти духовные усилия повысят осведомленность мировой общественности об этом продолжающемся гуманитарном кризисе и будут способствовать мирному решению, основанному на правде и справедливости», – отметил Католикос всех армян Гарегин II.
В свою очередь Католикос Великого Дома Киликийского Арам I заявил: «Мы призываем все религиозные общины, международные организации и людей доброй воли присоединиться к нашим молитвам и активизировать усилия по требованию немедленного и безоговорочного освобождения всех армянских пленных из Баку. Мы напоминаем международному сообществу, участвующему в саммите COP29, что справедливость и мир тесно взаимосвязаны и не могут быть отделены друг от друга. Мы не можем требовать климатической справедливости, не осуждая нарушения прав человека».
Всемирный совет церквей (ВСЦ), членами которой являются более трехсот христианских церквей из более чем ста стран, также выразил готовность присоединиться к посвященному Армении Дню молитвы за установление мира, поддержку беженцев и освобождению пленных. Генеральный секретарь ВСЦ Джерри Пиллэй призвал все церкви присоединиться к молитве 10 ноября и обратиться к международному сообществу с просьбой продолжать оказывать поддержку. «Мы остаемся в молитвенной солидарности с Армянской Апостольской Церковью и экуменическими партнерами Армении», – сказал Джерри Пиллэй, подтвердив призыв к справедливому и прочному миру в соответствии с международными гуманитарными законами и законами в области прав человека.
Всемирный совет церквей – это крупнейшая международная экуменическая организация, которая объединяет около 400 миллионов христиан по всему миру.
Это не первая инициатива, призванная обратить внимание к проблеме политических заключенных в бакинских тюрьмах. Международное гражданское движение #FreeArmenianHostages, которое стартовало несколькими месяцами ранее, ставит своей задачей осветить и привлечь внимание международного общества к узникам алиевского режима.
29-я Конференция сторон ООН по изменению климата COP29, которая начнется 11 ноября этого года в Баку, дает возможность увидеть миру ситуацию с нарушениями прав человека в Азербайджане.
Движение базируется на утверждении о том, что международное общество не должно давать возможность оправдывать военные преступления, преступления против человечности климатической повесткой, и призывает поддержать инициативу постами в соцсетях с хештэгами: #FreeArmenianHostages #HumanRights #JusticeForArmenia #COP29 #StopGreenwashGenocide #FreePoliticalPrisoners