Քաղաքական 16:32 05/11/2024 Աշխարհում
«Մենք արել և անում ենք ամեն ինչ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կարգավորելու համար»,- հայտարարել է  ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օտարերկրյա պետությունների 28 նոր ժամանած դեսպանների, այդ թվում՝ ՀՀ դեսպան Գուրգեն Արսենյանի և Ադրբեջանի դեսպան Ռախման Մուստաֆաևի հավատարմագրերի ընդունման արարողության ժամանակ։
«Իհարկե, ուրախ եմ այստեղ տեսնել Բելառուսի, Ղրղզստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի դեսպաններին։ Այս պետությունները Ռուսաստանի ամենամոտ հարևաններն են, լավագույն բարեկամները, ռազմավարական գործընկերներն ու դաշնակիցները։ Մենք նրանց առաջնորդների հետ հանդիպեցինք բոլորովին վերջերս՝ հոկտեմբերին Մոսկվայում՝ ԱՊՀ գագաթնաժողովի ժամանակ։ Ինչպես նաև, ավանդույթի համաձայն, հավաքվելու ենք դեկտեմբերի վերջին՝ ամփոփելու տարվա արդյունքները և նախանշելու ապագայի ծրագրերը։
Իսկ 2025 թվականին մենք միասին կնշենք Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 80-ամյակը, որին իրենց ներդրումն են ունեցել Համագործակցության բոլոր երկրների ժողովուրդները»,- ասել է Պուտինը։
ՌԴ նախագահը նաև նշել է. «Մեր համագործակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ կառուցված է նույն ոգով։ Մենք արել և անում ենք ամեն ինչ հայ-ադրբեջանական  հարաբերությունները կարգավորելու և Անդրկովկասում կայուն խաղաղություն ապահովելու համար։ Մենք կշարունակենք աջակցություն ցուցաբերել խաղաղության պայմանագրի, պետական սահմանի սահմանազատման և տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման աշխատանքներին՝ 2020-2022 թվականների ամենաբարձր մակարդակով հայտնի եռակողմ համաձայնագրերին համապատասխան։
Չեմ կարող չհայտնել գոհունակությունս այն առնչությամբ, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարներն օգտվեցին Կազանում ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովի հարթակից և օգտակար զրույց ունեցան տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և ազգամիջյան համաձայնության հասնելու հիմնարար հարցերի շուրջ»,- ասել է Պուտինը։

Политика 15:39 05/11/2024 В мире
Мы делали и делаем все для нормализации азербайджано-армянских отношений, заявил президент России Владимир Путин на церемонии принятия верительных грамот у 28 вновь прибывших послов иностранных государств, включая посла Республики Армения Гургена Арсеняна и посла Азербайджана Рахмана Мустафаева.
«И конечно, рад видеть здесь послов Белоруссии, Киргизии, Армении и Азербайджана. Эти государства являются ближайшими соседями, самыми добрыми друзьями, естественными стратегическими партнёрами и союзниками России. С их лидерами мы встречались совсем недавно, в октябре в Москве в ходе саммита СНГ. Ещё, по традиции, соберёмся в конце декабря, чтобы подвести итоги года и наметить планы на перспективу. А в 2025 году совместно отметим 80-летие Победы в Великой Отечественной войне, вклад в достижение которой внесли народы всех государств Содружества», – заявил Путин.
«В том же духе выстраивается наше сотрудничество с Арменией и Азербайджаном. Мы делали и делаем всё для нормализации азербайджано-армянских отношений, для обеспечения прочного мира в Закавказье. Будем и далее оказывать содействие в работе над мирным договором, над делимитацией госграницы и разблокированием экономических и транспортных связей в русле известных трёхсторонних договорённостей на высшем уровне 2020–2022 годов», – сказал Путин.
«Не могу не выразить удовлетворение, что лидеры Азербайджана и Армении воспользовались площадкой саммита БРИКС в Казани и провели полезный разговор по принципиальным вопросам, касающимся достижения прочного мира и межнационального согласия в регионе», – подчеркнул Путин.