Իրավունք 11:06 05/11/2024 Հայաստան
«Գերմանիայի դատարանի որոշումը, որն արդեն ուժի մեջ է մտել, ապացուցում է, որ արցախցիներն իրականում հնարավորություն չունեն մուտք գործել Ադրբեջան, առավել ևս Ադրբեջանի նախագահի նման հռետորաբանության պայմաններում, սրան գումարած, Արցախի բնակիչները հնարավորություն չունեն մուտք գործել Արցախ՝ իրենց հայրենիք»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց իրավաբան Տարոն Սիմոնյանը՝ մեկնաբանելով Գերմանիայի Քասել քաղաքի վարչական դատարանի ընդունած որոշումը։
Դատարանը նշել է, որ  Արցախի քաղաքացին համարվում է «քաղաքացիություն չունեցող անձ» և չի կարող վերադառնալ Արցախ ՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի կողմից հետապնդման ենթակա կլինի:
«Այսինքն, երբ Ադրբեջանն ու իրեն հավատարիմ գործընկեր այլ պետություններ ասում են, որ արցախցիները երբ ուզեն, կարող են մտնել Ադրբեջան ու Արցախ, իրականությանը չի համապատասխանում։ Դա դատական որոշում է»,-ասաց իրավաբանը։
Հարցին, թե ինչպե՞ս հայկական կողմը կարող է դատարանի այս որոշումն օգտագործել թե իրավական գործընթացներում, թե առանձին դեպքերում բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ ապացուցելու, որ արցախցիներն Արցախ մուտք գործելու հնարավորություն չունեն։
«Ադրբեջանից հայտարարում են, մուտքն ազատ է՝ կարող եք գալ, ոչ միայն Արցախ, այլև Ադրբեջան։ Բայց նրանց ֆիզիկական գոյությունը, արժանապատվությունը վտանգի տակ է գտնվում, խոշտանգումների ենթարկելու հավանականությունը բավականին բարձր է, հետևաբար այս պայմաններում արցախցիների մուտքն ահնար է»,-ասաց իրավաբանը։
Սիմոնյանը նշեց, որ նման որոշումների հասնելու համար հայ իրավաբաններն աշխատում են տարբեր երկրների տարբեր քաղաքներում։
«Շատ դեպքերում մեր գործընկերների, գաղափարին հավատարիմ հայ մարդկանց աշխատանքը խաթարվում է, երբ մինչև արդյունքը հրապարակվում է այդ մասին»,-նշեց նա։

Спорт 14:51 05/11/2024 Армения
«Решение немецкого суда, которое уже вступило в силу, доказывает, что у арцахцев на самом деле нет возможности въезда в Азербайджан, тем более в условиях такой риторики президента этой страны Ильхама Алиева, а вдобавок к этому арцахцы лишены возможности возвращения в Арцах – на свою Родину», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am экс-депутат Национального Собрания Армении, юрист Тарон Симонян, комментируя решение Административного суда города Кассель (Германия).
Административный суд города Кассель принял прецедентное решение, признав, что гражданин Арцаха считается «лицом без гражданства» и не может вернуться в Арцах с учетом того, что он подвергнется преследованию со стороны Азербайджана. Данное решение является окончательным и обжалованию не подлежит.
«Другими словами, когда Азербайджан и другие лояльные ему государства-партнеры заявляют, будто бы арцахцы могут въезжать в Азербайджан и Арцах, когда захотят, то это не соответствует действительности. Это в своем решении констатировал суд», – сказал Симонян.
В ответ на вопрос о том, как армянская сторона может использовать решение Административного суда города Кассель как в правовых процессах, так и в отдельных случаях за столом переговоров в качестве доказательства отсутствия у арцахцев возможности возвращения в Арцах, юрист указал:
«В Баку заявляют, мол, въезд свободный, можете приехать не только в Арцах, но и в Азербайджан. Но их (арцахцев. – Ред.) физическое существование, достоинство находятся под угрозой, высока вероятность подвергнуться пыткам. Поэтому в этих условиях въезд арцахцев невозможен».
Симонян сообщил, что для достижения аналогичных решений армянские юристы работают в разных городах разных стран.
«Во многих случаях работа наших коллег, преданных идее армян, срывается, когда информация о ней разглашается раньше результата», – сказал он.