Քաղաքական 09:51 05/11/2024 Հայաստան
«Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները (հերթական թե արտահերթ) աչքի են ընկնելու անսպասելի, անհավանական դաշինքներով ու միավորումներով։ Դա գալիք ընտրությունների սուր առանձնահատկությունն է լինելու»,-նման կարծիք է հայտնել Այլընտրանքային նախագծեր խմբի համահիմնադիր Վահե Հովհաննիսյանը։
Նրա գնահատմամբ, հաջողության են հասնելու այն ուժերը, միավորները,  ովքեր հայ ժողովրդին ասելիք կունենան։
«Ոչ թե բարձրագոչ խոստումներ ու գեղեցիկ լոզունգներ, այլ ասելիք, որն արագ կարող է վերածվել անելիքի՝ այսօրվա մեր իրավիճակին համարժեք։ Հաջողության բանաձևն է՝ ճիշտ բովանդակություն և ճիշտ դեմքեր։ Ապագան նրանցն է, ովքեր կգան Հայաստանի հետպատերազմյան վերականգնման իրատեսական փաթեթով։
Նրանք, ովքեր կունենան ռացիոնալ ասելիք և հասարակության հետ աշխատելու մտածված ստրատեգիա, ունենալու են հաջողություն։ Եվ ականատեսն ենք լինելու ամենատարբեր կոալիցիաների, համագործակցության ձևաչափերի, որովհետև լինելու է «ասելիքների», մտավոր պոտենցիալի կենտրոնացման անհրաժեշտություն։
Պետք է դուրս գալ. «Ժողովուրդը լիդեր է սպասում, որ հետևից գնա» թակարդից։ Դա ոչ միայն խաբկանք է, այլև այսօր ժողովուրդը կարող է (և պատրաստ է) հոշոտել ցանկացած պոտենցիալ լիդերի։ Ժողովուրդը բովանդակություն և իրական ապագա է սպասում։
Միֆական լիդերը, մինչև վերջ գնալը, «մահապարտ լինելը», անձնազոհության խոստումը հարաբերական հասկացություններ են։ Ամեն ինչ տեսել ենք։
Հասարակության այս վիճակը «ընտրում» է Նիկոլ կամ անտարբերություն։ Իշխանություն փոխելու համար պետք է հասնել հասարակական տրամադրությունների փոփոխության։ Սա հնարավոր է միայն նոր բան առաջարկելով ու մարդկանց հետ ճիշտ հաղորդակցություն կառուցելով։ Կոտրված, պարտված ժողովուրդներին պետք է ցույց տալ ապահովության, արժանապատվության, հանդարտության օդը։
Իսկ սրան հասնելու համար պետք է.
ա. Ապահովել ճիշտ բովանդակություն և ճիշտ դեմքեր
բ. Կազմակերպել համակարգված աշխատանք, թիմեր
գ. Ներդնել անհրաժեշտ ռեսուրս
դ. Գտնել իշխանության ընտրական թեզերի հակաթույնը։ Դա ունիվերսալ լուծում չէ, և ամեն ոչ իշխանական միավոր դա պետք է անի իր հիմնական բովանդակությանը՝ դիրքավորմանը համահունչ։
Այս ընտրությունները նաև առանձնահատուկ են լինելու նրանով, որ քաղաքական դաշտում կա իրական քաղաքական և որակական սերնդափոխության հնարավորություն։ Վերջին տարիներին հանրային դաշտում հայտնվել են բազմաթիվ նոր դեմքեր, որոնք վաստակել են նոր քաղաքական ուժեր, միավորներ ձևավորելու և պայքարին մասնակցելու, իրական սերնդափոխություն իրականացնելու իրավունքը։ Նրանք կարող են հաջողություն ունենալ, քանի որ հասցրել են թրծվել նոր իրականության մեջ, տիրապետում են հանրային իրական տրամադրություններին և ունեն առողջ մղումներ։
Այս ամենը կարող է իրոք փոխել հասարակական տրամադրությունները։ Այս պրոցեսի համար պետք են մոդերատորներ, ոչ թե՝ մեկ լիդեր։ Պետք են մոդերատորներ, ովքեր կփորձեն միավորել թիմեր և գաղափարներ։ Լիդերներ փնտրելու, հորինելու, վերակենդանացնելու փոխարեն պետք է գործել այս ուղղությամբ։ Եվ այս ճանապարհին համայնքային ընտրություններում (օրինակ՝ Գյումրիում և այլուր) կարելի է ձգտել նոր համատեղ ֆորմատների։ Փորձարկել համատեղ աշխատանքի մշակույթը։
Եվ վերջապես, առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններն ունենալու են վտանգավոր առանձնահատկություն. արտաքին գործոնը։ Սա մեր այսօրվա «թափանցիկ պետության» ողբերգությունն է, բայց սա փաստ է։ Սա հիմնական ուժերից պահանջելու է բարձր վերկուսակցական գիտակցում՝ համատեղ մեծ ջանքի գործադրմամբ հնարավորինս մեղմել օտար ուժերի և պետությունների ազդեցությունը մեր ներքին գործերին։ Իսկ որ դա լինելու է, հատկապես՝ ոչ բարեկամ պետությունների կողմից, ցավոք, կասկած չի հարուցում»։

Политика 14:17 05/11/2024 Армения
«Предстоящие парламентские выборы (очередные или внеочередные) будут отличаться неожиданными, невероятными альянсами и блоками. Это будет яркой особенностью предстоящих выборов», – такое мнение выразил эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале.
По его словам, успеха добьются силы, единицы, которым есть что сказать армянскому народу.
«Не громкие обещания и красивые лозунги, а слово, которое может быстро превратиться в дело, адекватное нашей сегодняшней ситуации. Формула успеха – правильное содержание и правильные фигуры. Будущее принадлежит тем, кто придет с реалистичным пакетом поствоенного восстановления Армении.
У кого будет рациональный месседж и продуманная стратегия работы с обществом, тот и добьется успеха. Мы станем свидетелями самых различных коалиций, форматов сотрудничества, потому что будет необходимость в концентрации “месседжей” и интеллектуального потенциала.
Нужно выйти из ловушки концепции “Народ ждет лидера, за которым пойдет”. Это не просто обман, но и сегодня народ может (и готов) растерзать любого потенциального лидера. Народ ждет содержания и реального будущего.
Мифический лидер, решимость идти до конца, “стать смертником”, обещание самопожертвования – понятия относительные. Мы все видели», – указал эксперт.
Как он отметил, общество в своем нынешнем состоянии «выбирает» Никола или безразличие.
«Для смены власти необходимо добиться изменения общественных настроений. Это возможно только при предложении чего-то нового и выстраивании правильной коммуникации с людьми.
Разбитым и побежденным народам следует показать атмосферу безопасности, достоинства и спокойствия.
А для этого необходимо:
А) Обеспечить правильное содержание и участие правильных лиц;
Б) Организовать скоординированную работу, команды;
В) Вложить необходимый ресурс;
Г) Найти противоядие к предвыборным тезисам власти. Это не универсальное решение, и каждая непровластная сила должна делать это в соответствии со своим позиционированием», – подчеркнул Оганнисян.
Как он отметил,предстоящие выборы будут особенными еще и тем, что появится возможность для реальной политической и качественной смены поколений в политическом поле.
«Все это действительно может изменить общественные настроения. Для этого процесса нужны модераторы, а не один лидер», – написал Оганнисян, добавив: «На муниципальных выборах (например, в Гюмри и других местах) можно стремиться к новым совместным форматам. Проверить культуру совместной работы».
«И, наконец, у предстоящих парламентских выборов будет и опасная особенность – внешний фактор. В этом трагедия нашего сегодняшнего «прозрачного государства», но это факт. Это обстоятельство от основных сил потребует высокого уровня надпартийного мышления –посредством огромных совместных усилий максимально смягчить влияние внешних сил и иностранных государств на наши внутренние дела. К сожалению, нет сомнений, что это произойдет, особенно со стороны недружественных стран», – резюмировал Ваге Оганнисян.