Քաղաքական 11:55 06/11/2024 Աշխարհում
Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է նախագահական ընտրություններում քաղաքական հաղթանակի մասին և իրեն անվանել ԱՄՆ 47-րդ նախագահ։
«Սա քաղաքական հաղթանակ է, որը մեր երկիրը նախկինում երբեք չի տեսել։ Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ամերիկացի ժողովրդին՝ ձեր 47-րդ նախագահ ընտրվելու արտասովոր պատվին արժանացնելու համար», - ասել է նախագահի հանրապետական թեկնածու Թրամփը Ֆլորիդայում գտնվող Մար-ա-Լագոյի իր կալվածքում:
Թրամփը խոստացել է ընտրողներին, որ իր նախագահությունը կդառնա «իսկապես ոսկե դարաշրջան» ԱՄՆ պատմության մեջ: Քաղաքական գործիչը կանխատեսել է, որ ընդհանուր առմամբ կստանա ավելի քան 315 ընտրիչներ ձայն։ Հաղթելու համար անհրաժեշտ է 270:
Fox News հեռուստաալիքի և The Hill թերթի կանխատեսումների համաձայն՝ Թրամփը հաղթել է նոյեմբերի 5-ին ԱՄՆ-ում կայացած ընտրություններում։ ԱՄՆ իշխող՝ Դեմոկրատական կուսակցությունը ներկայացնում էր Կամալա Հարիսը։ Նա Միացյալ Նահանգների փոխնախագահն է 2021 թվականի հունվարից։

Politics 12:24 06/11/2024 World
Donald Trump declared victory in the presidential election early Wednesday morning as the Republican led Kamala Harris in projected Electoral College votes in the presidential election, CNBC reported.
Neither Trump nor Harris has secured the 270 Electoral College votes needed to win the White House, but after NBC News projected he will win Pennsylvania, the former president was just four electoral votes short of that goal.
“I want to thank the American people for the extraordinary honor of being elected your 47th president and your 45th president,” Trump told supporters at the West Palm Beach, Florida, Convention Center.
“We’re going to help our country heal,” Trump said as he was flanked by family members and top members of his campaign. “We’re going to fix everything about our country.”
He said “America has given us an unprecedented and powerful mandate,” which included his fellow Republicans regaining control of the U.S. Senate.
“This will truly be the golden age of America,” Trump said. “This is a magnificent victory for the American people that will allow us to make America great again.”