Համաշխարհային առաջնորդները շնորհավորում են Թրամփին
ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների նախնական, դեռ պաշտոնական ոչ պաշտոնական տվյալներով, հաղթել է Դոնալդ Թրամփը։ Մի շարք երկրների նախագահներ, միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ արդեն շնորհավորել են Թրամփին ԱՄՆ 47-րդ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն շնորհավորել է Թրափին և հույս հայտնել, որ նա իր ներդրումը կունենա Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ամրապնդման գործում։
«Ես անհամբեր սպասում եմ կրկին աշխատել նրա հետ՝ ուժեղ ՆԱՏՕ-ի միջոցով խաղաղություն հաստատելու համար»,- գրել է Ռուտեն:
Ֆրանսիայի առաջնորդ Էմանուել Մակրոնը X սոցիալական ցանցում գրել է.«Շնորհավորում եմ նախագահ Դոնալդ Թրամփին։ Պատրաստ ենք միասին աշխատել, ինչպես արել ենք չորս տարի։ Ձեր և իմ համոզմունքներով։ Հանուն խաղաղության և բարգավաճման»։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն շնորհավորել է Դոնալդ Թրամփին ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ և այն անվանել «պատմական վերադարձ» Սպիտակ տուն։
«Հարգելի Դոնալդ և Մելանյա Թրամփներ, շնորհավորում եմ պատմության մեծագույն վերադարձի կապակցությամբ: Ձեր պատմական վերադարձը Սպիտակ տուն նշանավորում է Ամերիկայի նոր սկիզբը և Իսրայելի և Ամերիկայի միջև մեծ դաշինքին նվիրվածության հզոր վերահաստատում: Սա հսկայական հաղթանակ է», – գրել է Նեթանյահուն X սոցիալական ցանցում։
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը Դոնալդ Թրամփին նախագահական ընտրություններում հաղթանակն անվանել է «մեծ» և «աշխարհի համար ամենաանհրաժեշտություն»։
«ԱՄՆ-ի քաղաքական պատմության ամենամեծ վերադարձը: Շնորհավորում եմ նախագահ Դոնալդ Թրամփին մեծ հաղթանակի կապակցությամբ: Աշխարհի համար ամենաանհրաժեշտ հաղթանակը»,- գրել է Օրբանը:
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին շնորհավորելով Թրամփին՝ հայտարարել է, որ անհամբերությամբ սպասում է համագործակցության վերսկսմանը։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը նույնպես շնորհավորել է Թրամփին «պատմական» հաղթանակի համար և պատրաստակամություն հայտնել համագործակցել երկրների միջև հարաբերությունների բարգավաճման համար։
- Թրամփը հայտարարել է ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթանակի մասին
- The Hill. Թրամփն արդեն հաղթել է ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում
- Թրամփը հավաքել է 230 ընտրողի ձայն՝ Հարիսի 169-ի դիմաց
- Թրամփի կողմից «Արցախ» անվան կիրառումը, ուղիղ հակասության մեջ են Հայաստանի իշխանությունների պաշտոնական դիրքորոշումների հետ. Սուրեն Սարգսյան
- Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա Կաթողիկոսի հետ
- Թրամփը կարծում է, որ Հարիսը «խցանի պես հիմար է»
- Թրամփն ի պատիվ Բայդենի ու Հարիսի աղբատար մեքենայից է զրուցել լրագրողների հետ, իսկ Բայդենն արդարացել է

Politics 13:30 06/11/2024 World
Prime Minister Benjamin Netanyahu called it a historic return for the former US leader and a new beginning in the US-Israel alliance.
"Congratulations on history's greatest comeback! Your historic return to the White House offers a new beginning for America and a powerful recommitment to the great alliance between Israel and America. This is a huge victory!" said Netanyahu in a statement issued by his office.
As the results began to go Trump's way, China said it hoped for "peaceful coexistence" with the United States.
"We will continue to approach and handle China-US relations based on the principles of mutual respect, peaceful coexistence, and win-win cooperation," foreign ministry spokeswoman Mao Ning told a regular briefing.
"We respect the choice of the American people."
French President Emmanuel Macron congratulated "President Donald Trump", saying he was ready to work with him "with respect and ambition" like "we managed to do for four years".
In a post on X, Macron said that the relationship with Trump, who is leading the US presidential vote, would "take account of your convictions, and mine", adding: "For more peace and prosperity."
Ukrainian President Volodymyr Zelensky congratulated Donald Trump on his "impressive victory" and said he hoped his presidency would bring "just peace in Ukraine closer."
NATO chief Mark Rutte congratulated Trump and said his return to power would help keep the alliance "strong".
"His leadership will again be key to keeping our Alliance strong. I look forward to working with him again to advance peace through strength through NATO," Rutte said in a statement.
Indian Prime Minister Narendra Modi hailed Trump's "election victory".
"Heartiest congratulations my friend @realDonaldTrump on your historic election victory," Modi wrote on social media platform X. "As you build on the successes of your previous term, I look forward to renewing our collaboration."