Մշակույթ 11:36 07/11/2024 Հայաստան
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը լուսանկարներ է հրապարակել ու գրել.
«Ի՞նչ է կատարվում Հրազդանի կիրճում այս պահին
Հրազդանի կիրճում, Արագածի (ոչ թե Արարատի) խրոխտ հայացքի ներքո էքսկավատորով հենց նոր ոչնչացվեց 300.000 տարի առաջ ձևավորված բնական հուշարձան, որը մայրաքաղաքի այցեքարտներից մեկն էր: Սա դեռ սկիզբն է: Շուտով էքսկավատորի թեթե կովշով գրողի ծոցը կուղարկվի առնվազն 10 մետր հաստությամբ հարուստ հնագիտական շերտ` քարի դարից մինչև ուշ միջնադար թվագրվող իրերով: Անձրևից հետո, այստեղով անցնելիս կարելի է միջնադարյան ջնարակած խեցեղենի մնացորդներ հավաքել:
Տեղանքը հոշոտելուց հետո այստեղ շենք կկառուցվի : Ավելի լավ է չտեսնեք դրա գեղագիտական անատոմիան, այլապես քաղաքապետարանի շենի վրա հանգիստ կարելի է գրել Անատոմիկում -2
Ասածս ի՞նչ ա, սիրելի երևանցիներ:
Ասենք Ժաննա Անդրեասյանն իր տեղում չի, հնագետները ենթարկվում են ազգագրագետներին, բա են թավշուկներ սպասարկող իրավապաշտպանները, առաջադեմ ֆեմինիստուհիներն ու նորաթուխ լրագրող-վերլուծաբանները չեն կարող Պետրոս Ղազարյանի գլխավորությամբ կանգնեն ձորի պռնկին ու մի լավ ցույց անեն: Ես էլ տեսնեմ իմ պատշգամբից ու սիրտս մի քիչ հովանա:

Общество 13:07 07/11/2024 Армения
Бывший директор Музея-института Геноцида армян, доктор исторических наук Айк Демоян на своей странице в соцсети Facebook опубликовал снимки происходящего в Разданском ущелье в Ереване и написал:
«В Разданском ущелье, под величественным взором Арагаца (не Арарата), только что экскаватором был уничтожен природный памятник, который сформировался около 300 тыс. лет назад и являлся одной из визитных карточек столицы Армении Еревана.
Это только начало. Вскоре экскаватор своим легким ковшом отправит к чертям богатый археологический слой толщиной минимум 10 метров, датируемый периодом от каменного века до позднего средневековья. После дождя в этом месте можно собрать фрагменты средневековой глазурованной керамики.
После растерзания местности здесь будет возведено здание. Вам лучше не видеть его эстетической анатомии, иначе на здании мэрии спокойно можно написать Анатомикум-2.
Что я хочу сказать, дорогие ереванцы?
Допустим, Жанна Андреасян (министр образования, науки, культуры и спорта. – Ред.) – не на своем месте, археологи подчиняются этнографам. А обслуживающие «бархатных» правозащитники, продвинутые феминистки и новоиспеченные журналисты-аналитики не могут во главе с Петросом Казаряном встать на краю ущелья и устроить приличную акцию протеста? Чтобы я увидел это со своего балкона и хоть немного успокоился?»