10:56 07/11/2024 Աշխարհում
Россия» հեռուստաալիքի «Ամենակարևոր բանի մասին» թոք շոուում սրտաբան Յուրի Բելենկովը կարևոր խորհուրդներ է տվել անոթների ամրապնդման և երիտասարդությունը երկարացնելու համար։
Բժիշկը նշել է, որ հաճախ մարդու օրացուցային (ժամանակագրական) և կենսաբանական տարիքը չեն համընկնում։ Ինչ-որ մեկն ակտիվ է 80 տարեկանում, իսկ ինչ-որ մեկն արդեն 50 տարեկանում կորցնում է ակտիվությունը: Դա կախված է միայն արյանատար անոթների վիճակից:
Ցածր ակտիվությունը, ավելորդ քաշը, արյան բարձր ճնշումը, շաքարի և խոլեստերինի բարձր մակարդակը, վատ սովորություններն անոթների էլաստիկության նվազման պատճառ են հանդիսանում, ինչը կարող է կործանարար հետևանքներ ունենալ։
Անհրաժեշտ է համակարգային ազդել անոթների վրա։ Կօգնեն՝ առողջ սնվելը, ֆիզիկական վարժությունները և ծխելուց հրաժարվելը: Եվ ամենակարևորը՝ անհրաժեշտ է վերահսկել խոլեստերինը, գլյուկոզան, արյան ճնշումը։
«Սա պետք է իմանա 35 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր տղամարդ, 50-52 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր կին։ Եթե դուք դա անեք, ձեր կենսաբանական տարիքը միշտ ավելի քիչ կլինի, քան ձեր օրացուցային տարիքը, քանի որ դուք կունենաք առողջ անոթներ»,- ասել է բժիշկը։

Здоровье 11:32 07/11/2024 В мире
В ток-шоу "О самом главном" на канале "Россия" кардиолог Юрий Беленков дал важные советы для укрепления сосудов и продления молодости.
Врач отметил, что часто календарный и биологический возраст человека не совпадают. Кто-то активен в 80, а кто-то разваливается в 50. Это как раз зависит от состояния сосудов.
Низкая активность, лишний вес, высокое давление, повышенный уровень сахара и холестерина, вредные привычки – это причины снижения эластичности сосудов, чреватое разрушительными последствиями.
Влиять на сосуды надо системно. Помогут здоровое питание, движение, отказ от курения. И самое главное – необходимо контролировать холестерин, глюкозу, давление.
"Это нужно знать каждому мужчине старше 35 лет, каждой женщине старше 50-52 лет. Будете это делать, ваш биологический возраст всегда будет меньше, чем возраст календарный, потому что у вас будут здоровые, эластичные сосуды", – сказал доктор.