Քաղաքական 10:27 08/11/2024 Տարածաշրջան
Le Figaro պարբերականը հրապարակել է քաղաքական ամենատարբեր շրջանակներ ներկայացնող՝ ֆրանսիացի շուրջ  երեք տասնյակ գործիչների հավաքական ուղերձը, որով  նրանք դատապարտում են Ֆրանսիայի մասնակցությունը Բաքվում կայանալիք COP29-ին և պահանջում անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակել հայ պատանդներին .
Մենք՝ այս պահանջագիրն ստորագրողներս կոչ ենք անում կառավարությանը՝ աջակցելու նոյեմբերի 11-ին Բաքվում մեկնարկող COP29-ի բոյկոտի  գործողություններին։
Խորհրդարանի տարբեր քաղաքական ուժեր ներկայացնող բազմաթիվ պատգամավորների կողմից ամոթալի որակված այս համաժողովի անցկացումը չպետք է ծառայի Ադրբեջանի ավտորիտար, արատավոր և կոռումպացված վարչակարգի պաշտպանությանը, ոչ էլ խրախուսի դրա ծավալապաշտական և ապակայունացնող մտադրությունների իրականացումը: Բնապահպանական այս նախաձեռնության անցկացման ժամկետի մոտենալուն զուգընթաց, այս պետության իշխանությունները շարունակում են կոշտացնել իրենց տոնայնությունը ինչպես ներքին ընդդիմության, այնպես էլ հարևան Հայաստանի նկատմամբ, որը ենթարկվում է իր ամբողջականությանն ուղղված սպառնալիքների ուժգնացմանը:
Այդ մասին են վկայում Human Rights Watch և Freedom Now կազմակերպությունների զեկույցները, որոնք հոկտեմբերի 8-ին դատապարտել են ադրբեջանական իշխանությունների ջանքերը՝ միտված «քաղաքացիական հասարակության ոչնչացմանը»։ Դրա մասին է վկայում նաև Իլհամ Ալիևի մոտեցումը, որը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի զինադադարի համաձայնագրի բոլոր կետերը մեկ առ մեկ ծաղրի ենթարկելուց, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ էթնիկ զտումներ իրականացնելուց հետո շարունակում է անընդհատ բարձրացնել իր պահանջների մակարդակը խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար։
Այսպիսով, Ադրբեջանի իշխանություններին դրական լույսի ներքո ներկայացնելու փոխարեն COP29-ը, ընդհակառակը, կարծես ի ցույց է  դնում նրանց բոլոր իրավախախտումները:
Այս համատեքստում, այս կոչը ստորագրողներն իրենց զարմանքն են արտահայտում Ֆրանսիայի կառավարության որոշման նկատմամբ՝ պատվիրակելու բնապահպանության նախարար Անյես Պանյե-Ռյունաշեին՝ Բաքվում Ֆրանսիայի կառավարությունը ներկայացնելու համար: Հատկապես, եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ երկու ֆրանսիացիներ շարունակում են անհիմն կալանավորված  մնալ այդ երկրում, իսկ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունն իր կայքում սույն թվականի սեպտեմբերի 4-ին զգուշացում է հրապարակել՝ Ֆրանսիայի քաղաքացիներին խորհուրդ չտալով մեկնել Ադրբեջան:
COP29-ում ներկայացված լինելու այս որոշումը առավել վիճելի է՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Human Rights Watch հասարակական կազմակերպությունը ս.թ. հոկտեմբերի 10-ին բացահայտել է, որ Ադրբեջանի կառավարության և ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի միջև 2024 թվականի օգոստոսին կնքված համաձայնագիրը «լի է նշանակալի բացերով և երկիմաստություններով»՝ նպատակ ունենալով պարտադրել մասնակիցներին «հարգել Ադրբեջանի օրենքները» և չմիջամտել երկրի «ներքին գործերին»: Այս ամենը մասնակից երկրներին կստիպի մեղսակից լռություն պահպանել մի պետության իրավական չարաշահումների վերաբերյալ, որը մշտապես հայտնվում է մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների բոլոր վարկանիշային ցուցակների վերջին հորիզոնականներում:
Հնարավո՞ր է արդյոք լրջորեն խոսել բնապահպանության մասին՝ անտեսելով համաժողովի անցկացման վայրից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա անհիմն ու կամայական կալանքի տակ պահվող և խոշտանգման ենթարկվող բոլոր քաղբանտարկյալների (այդ թվում՝ մարդասեր բարերար Ռուբեն Վարդանյանի և ևս 22 հայ պատանդների) կոչերը։ Այս կոչը ստորագրողները դրան չեն հավատում։
Ընդհակառակը, նրանք կառավարությանը հորդորում են խիստ ազդանշան ուղարկել Ալիևի ռեժիմին՝ բոյկոտելով COP29-ը և գլխավորելով միջազգային արշավը՝ պահանջելու անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակել հայ պատանդներին, ինչպես նաև ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 փախստականների անվտանգ վերադարձի իրավունքը` ի կատար ածելով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը և հարգելու Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, քանի որ այդ երկրի ավելի քան 200 կմ² տարածքն առ այսօր գտնվում է Ադրբեջանի ռազմական օկուպացիայի տակ։

Политика 15:15 08/11/2024 В мире
Французская газета Le Figaro опубликовала коллективное послание представляющих самые различные политические круги около 30 французских деятелей, в котором они осуждают участие Франции в климатической конференции ООН в Баку COP29, требуют незамедлительно и безоговорочно освободить удерживаемых в Азербайджане армянских пленных.
«Мы, подписавшие эту петицию, призываем правительство предпринять действия по бойкоту COP29 в Баку, который стартует 11 ноября.
Проведение этой конференции, которую многочисленные депутаты, представляющие различные политсилы парламента, назвали позорным, не должно служить защите автократического и коррумпированного режима  Азербайджана или поощрять реализацию его экспансионистских и дестабилизирующих намерений.
По мере приближения даты проведения этого экологического мероприятия власти Азербайджана лишь усиливают репрессии против оппозиции внутри страны и выступают с новыми угрозами в адрес соседней Армении.
Об этом свидетельствуют отчеты Human Rights Watch и Freedom Now, осудивших 8 октября усилия азербайджанских властей, нацеленные на «уничтожение гражданского сообщества».
Не менее показательна и позиция Ильхама Алиева, который, нарушив все пункты соглашения о прекращении огня от 9 ноября 2020 года и осуществив этническую чистку в Нагорном Карабахе в сентябре 2023 года, постоянно повышает уровень своих требований в переговорах по подписанию мирного соглашения», – отметили авторы послания, выразив удивление решением правительства Франции отправить министра энергетического перехода Аньес Панье-Рюнаше представлять Париж на COP29.
«Особенно с учетом того, что Франция зафиксировала два случая необоснованного ареста своих граждан в Азербайджане, а МИД Франции уже 4 сентября предупредил своих граждан воздержаться от поездок в Азербайджан», – указывается в послании.
«Можно ли говорить серьезно об экологических проблемах, игнорируя призывы освободить политзаключенных (в том числе армянского филантропа Рубена Варданяна и еще 22 армянских заложников), содержащихся под необоснованным и произвольным арестом и подвергающихся пыткам всего в нескольких сотнях метров от места проведения конференции? Подписавшие эту петицию в это не верят.
Наоборот – они призывают французское правительство послать четкий сигнал режиму Алиева, бойкотируя COP29 и возглавив международную кампанию с требованием немедленного и безоговорочного освобождения армянских заложников, обеспечения права на безопасное возвращение 120 000 беженцев из Нагорного Карабаха, выполнив решение Международного Суда и уважая территориальную целостность Армении, поскольку более 200 км² этой страны в настоящее время находится под военной оккупацией Азербайджана», – подчеркивается в послании.