Քաղաքական 10:21 12/11/2024 Հայաստան
ԱԺ մեծամասնությունը և կառավարությունը իրենց վերաբերմունքը պետք է հստակ արտահայտեն Ադրբեջանի հակամարդկային արարքի վերաբերյալ. Մինասյան
«Օրեինքի ուժով ԱԺ պատգամավորների ¼-ի պահանջով այսօր  օրվա երրորդ նիստում քննարկվելու է հրատապ թեմա՝ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերաիբերյալ և նախատեսվում է նաև հայտարարության նախագծի քվեարկություն»,- մեկնարկած ԱԺ նիստում հայտարարեց  «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը։
Նա շեց, որ հարցի հրատապությունից ելնելով՝ ակնկալվում է, որ իշխող մեծամասնությունը և կառավարությունը իրենց վերաբերմունքը պետք է հստակ արտահայտեն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հակամարդկային արարքի վերաբերյալ։
«Սա շատ լավ առիթ է, որ Բաքվում նախաձեռնված COP29-ի շրջանակենրում Հայաստանի ժողովրդի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը պահանջ և ուղերձ ուղղի միջազգային հանրությանը՝ աջակցելու հայ բոլոր ռազմագերիներին  ազատ արձակելու ուղղությամբ»,-հայտարարեց Արծվիկ Մինասյանը։
ԱԺ-ն հաստատեց օրակարգը և Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը սկսեցզեկուցել 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը։ Նա հայտարարեց, թե բյուջեով ամրացնում են պետության դիմակայությունը։

Национальное Собрание Республики Армения 12 ноября начало работу очередных заседаний. Парламент сперва утвердил повестку дня очередных заседаний.
«По требованию одной четверти от общего числа депутатов Национального Собрания Армении в силу закона сегодня в ходе третьего заседания парламента будет обсуждаться срочная тема – вопрос удерживаемых в Азербайджане армянских пленных. Ожидается также голосование по проекту соответствующего заявления НС», – заявил секретарь парламентской фракции оппозиционного блока «Армения» Арцвик Минасян.
По его словам, исходя из актуальности вопроса, правящая партия «Гражданский договор» и правительство должны выступить с четкой оценкой по поводу бесчеловечных действий Азербайджана.
«Это очень хороший повод, чтобы в рамках проходящей в Баку климатической конференции ООН COP29 высший представительский орган народа Армении адресовал требование и месседж международному сообществу – оказать содействие в направлении освобождения всех удерживаемых Азербайджаном армянских военнопленных», – заявил Минасян.
НС Армении утвердило повестку, после чего министр финансов РА Ваге Ованнисян начал представлять проект закона «О госбюджете Армении на 2025 год». Он заявил, что бюджетом укрепляют иммунитет государства.
- Гаджиев: Армения не направила делегацию на COP29, но активно участвовала в антиазербайджанской пропаганде