Նախօրեին Շվեդիա այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ստոկհոլմի քաղաքային խորհրդի նախագահ Օլլե Բուրելի հետ։
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդմամբ, զրուցակիցները քննարկել են Երևանի և Ստոկհոլմի միջև համագործակցության հաստատման հնարավորությունները: Առանձնանշվել են հատկապես այնպիսի ուղղություններ, ինչպիսիք են կանաչ անցումը, քաղաքային կյանքի տարբեր ոլորտներում նորարարությունների շարունակական ներդրումը, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կանանց ու քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածության ավելացումը:
Արարատ Միրզոյանը և Օլլե Բուրելը մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարական բարեփոխումների կարևորության, ժամանակակից պայմաններում ժողովրդավարության խթանման ճանապարհին առկա մարտահրավերների շուրջ՝ ընդգծելով դրանց հաղթահարման նպատակով տարբեր հարթակներում և մակարդակներով ակտիվ փոխգործակցության հրամայականը:
Երեկ Ա. Միրզոյանն այցելել է նաև «Ericsson» ընկերություն։ Վերջինիս նախագահ, գլխավոր տնօրեն Բորյե Էկհոլմի ուղեկցությամբ նախարար Միրզոյանը ծանոթացել է ներկայիս պայմաններում առավել արդիական ուղղություններով ընկերության գործունեությանն ու արձանագրված առաջընթացին:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ընկերության գործունեությանը և համագործակցության հետագա հնարավորություններին։

Politics 12:30 13/11/2024 Armenia
On November 12, within the framework of his visit to Sweden, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with President of the Stockholm City Council Olle Burell.
The interlocutors discussed opportunities for establishment of cooperation between Yerevan and Stockholm. Particular emphasis was placed on areas such as green transition, continuous integration of innovations in various aspects of urban life, and increasing the involvement of women and civil society in local self-government bodies, the Armenian Foreign Ministry reported.
Ararat Mirzoyan and Olle Burell exchanged views on the importance of democratic reforms and the challenges to promoting democracy in current conditions, outlining the imperative of active cooperation across different platforms and levels to overcome these challenges.
At the end of the meeting, Mirzoyan accompanied by Olle Burell, took a brief tour of the historic Stockholm City Council building.