Իրավունք 20:22 15/11/2024 Հայաստան
Քիչ առաջ  Վերաքննիչ հակառաուպցիոն դատարանի բավարարել է դատախազի միջնորդությունը եւ որպես խափանման միջոց է կիրառել կալանքը  Գյումրու նախկին քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի որդու՝ Խաչատուր Բալասանյանի նկատմամբ։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեցին  դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ նա ձերբակալվել էր մեկ ամիս առաջ՝ հոկտեմբերի 11-ին, «Զվարթնոց» օդանավակայանում, ԱՄՆ մեկնելիս։ Նախաքննական մարմինը կալանավորման միջնորդություն էր ներկայացրել Բալասանյանի որդու նկատմամբ, սակայն  դատարանը որպես խափանման միջոց էր ընտրել 70 միլիոն դրամ գրավի կիրառմամբ տնային կալանքը։
Ըստ քրեական վարույթի՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և խոշոր չափի փողերի լվացման համար մեղադրվում է Գյումրիի նախկին քաղաքապետը: Ըստ մեղադրանքի՝ Սամվել Բալասանյանը և նրան փոխկապակցված անձինք օրենքի խախտմամբ սեփականաշնորհել են «Սև բերդ» պատմամշակութային ամրոցի հարակից հողերը: Վարույթով անցնում է հինգ մեղադրյալ, այդ թվում՝ Սամվել Բալասանյանի կրտսեր որդին:

Law 11:33 16/11/2024 Armenia
Khachatur Balasanyan, the youngest son of former Gyumri Mayor Samvel Balasanyan, has been detained as part of a criminal case into illegal privatization of municipal land involving his father.
The Anti-Corruption Court of Appeals granted the prosecutor’s motion to remand him in pre-trial custody on Friday, the Prosecutor’s Office told NEWS.am.
Balasanyan was initially arrested at Yerevan’s Zvartnots Airport on October 11 as he attempted to board a flight to the United States, where his father is undergoing medical treatment. The young man was later moved to house arrest after posting a bail of 70 million drams.
An arrest warrant has been issued against the ex-Gyumri mayor charged with abuse of office and money laundering.