Քաղաքական 07:36 18/11/2024 Հայաստան
«Ուզում եմ առաջ ընկնել պաշտոնանկությունների շրջանառվող շարքից: Այլևս հրաժարվում եմ Բարձրագույն դատական խորհրդի թե´ նախագահությունից և թե´ անդամությունից»,-հայտարարել է ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը։
ՖԵյսբուքյան իր էջում նա գրել է.
«Առերևույթ ամեն ինչ պարզ է, իսկ խորքային պատճառները չեմ ուզում ասել: Ինչ էլ ասեմ, հազար ու մի ձև են մեկնաբանելու և շատ կեղծ վարկածներ են առաջ քաշելու: Նման փորձ արդեն ունեցել եմ:
Դրա փոխարեն թույլ տվեք անհամեստորեն ասել, որ դատական համակարգը դուրս եմ բերել խայտառակ ճգնաժամից: Ներսի մարդիկ դա հաստատ գիտեն ու երևի կընդունեն (բացառությամբ մի քանիսի ու նրանց մերձավորների, որոնց ցավեցրել եմ հանուն համակարգի վիրահատական բուժման):
Նաև տասնյակ ինստիտուցիոնալ հիմքեր եմ դրել, որոնք եթե չապականվեն, ապա դատարան մտնող բոլոր մարդիկ մեկ-երկու տարուց կօգտվեն դրանց արդյունքներից: Դատական համակարգում մեր ներկայիս բոլոր անհաջողությունները միջնաժամկետ կտրվածքով են, քանի որ այսօրեական հանրային արդարացի պահանջները երկու տարում հնարավոր չէր բավարարել, իսկ անարդար սպասելիքները չենք էլ ուզել բավարարել: Որպեսզի հիմնավոր բացատրեմ, թե ինչու և ինչպես բեկվեցին բոլորի դրական ակնկալիքները դատական համակարգից, պետք է հատորներով գրեմ: Հրաժարականի տեքստը շատ քիչ է դրա համար:
Անկեղծ շնորհակալ եմ ազնիվ ու արհեստավարժ բոլոր այն դատավորներին և դատական ծառայողներին, ովքեր համակարգում կան ու շատացել են: Մեր ճգնաժամային կառավարմանը սատարելու և, իհարկե, այս շատ ծանր, բայց կարևոր պաշտոնն ինձ վստահելու համար շնորհակալ եմ օրենսդիր ու գործադիր թևերին` Վարչապետի գլխավորությամբ, ինչպես նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի նախկին ու ներկա անդամներին:
Գնում եմ առանց սկանդալի, մաղձի ու հիասթափության և այս թունավոր պաշտոնում` ամենաերկարը դիմացած: Անկեղծ հավատում եմ ուժեղ Հայաստանում  արդար դատարան ունենալու վաղվա տեսլականին: Տարբեր կարգավիճակներում կշարունակեմ աջակցել այդ մեծագույն երազանքին»։

Право 11:42 18/11/2024 Армения
Пока муссируется информация о серии отставок, в опережение хочу сообщить: я отныне отказываюсь как от должности председателя Высшего судебного совета (ВСС), так и членства в ВСС, заявил глава Высшего судебного совета Армении Карен Андреасян.
«Все заведомо ясно, а о глубинных причинах говорить не хочу. Что бы я ни сказал – будет истолковано по-разному, будет выдвинуто множество лживых версий. Подобный опыт у меня уже был», – указал Андресян.
«Вместо этого позвольте без лишней скромности сказать – я вывел судебную систему из позорного кризиса. Люди внутри системы это точно знают и, вероятно, примут это (за исключением некоторых и их близких, которым я причинил боль ради хирургического лечения системы).
Я также заложил десятки институциональных основ. Если они не будут подорваны, то все люди, обращающиеся в суд, смогут вкусить плоды через год или два. Все наши текущие неудачи в судебной системе – в среднесрочной перспективе, поскольку сегодняшние справедливые общественные требования невозможно было удовлетворить за два года, а несправедливые ожидания мы и не хотели удовлетворять. Чтобы обстоятельно все объяснить, почему и как не сбылись всеобщие позитивные ожидания от судебной системы, мне пришлось бы написать целые тома. В текст заявления об отставке этого уместить», – отметил он.
«Ухожу без скандала, желчи и разочарования, как человек, который дольше всех продержался на этой токсичной должности», – подчеркнул Андреасян и выразил благодарность законодательной и исполнительной ветвям власти во главе с премьер-министром, а также бывшим и нынешним членам ВСС за оказанное доверие.