Քաղաքական 10:30 19/11/2024 Հայաստան
Արբանյակային պատկերները ցույց են տալիս, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ից մինչև 2024 թվականի ապրիլի 30-ը Արցախի Հանրապետության Կովսական շրջանի 19–րդ դարի Տանձատափ եկեղեցու մեծ մասը վնաս է կրել: Այս մասին ահազանգում է և լուսանկարներ ներկայացնում Caucasus Heritage Watch-ը։
Նշվում է, որ տանիքի մեծ մասը փլուզվել է, ինչպես նաև հարավային պատը, որտեղ տեղադրված էր խաչով փորագրված քար:
Եկեղեցու մասին՝ monumentwatch.org-ից․
Տանձատափի եկեղեցու մասին տեղեկությունները շատ քիչ են։ Հիմք ընդունելով  ճարտարապետական-հորինվածքային լուծումները և պատմական իրողությունները եկեղեցին թվագրվում է 19-րդ դարի երկրորդ կեսով։
Ճարտարապետական-հորինվածքային քննություն
Եկեղեցին ուղղանկյուն հատակագծով, արևելյան կողմում կամարաձև ներգծված խորանով և զույգ ավանդատներով միանավ սրահ է: Կիսագլան թաղը հենվում է զույգ որմնասյուներով կազմվող կամարների վրա, տանիքը երկթեք է, արտաքին չափերն են՝ 14,50x8,30 մետր։
Կառուցված է տեղական անմշակ քարով և կրաշաղախով։ Սրբատաշ քարերն օգտագործվել են կառույցի անկյունային հատվածներում, թաղակիր կամարների ու որմնասյուների, մուտքի դռան ու պատուհանների հատվածներում, որոնք հետագայում հիմնականում քանդվել են վերօգտագործման նպատակով։ Ներքուստ ծեփապատ է։ Միակ մուտքը, որն այժմ ամբողջությամբ ավերված է, հարավից է: Եկեղեցին ունի յոթ լուսամուտ, որոնցից երեքը բացվում են ավագ խորանի և ավանդատների հատվածներում (արևելյան պատ), երկուսը՝ հարավային, մեկը արևմտյան պատերի մեջ: Խորանի հատվածում և աղոթասրահի հյուսիսային պատում առկա են խորշեր։ Հարավային պատի վրա, մուտքից ձախ, տեղադրված է խաչապատկեր։ Կառույցի շուրջը փռված է եղել համաժամանակյա գերեզմանատունը, որն ավերվել է 1989-1993 թվականներին։
Հետազոտող Ս․ Կարապետյանն իր «Հայ մշակույթի հուշարձանները Խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցված շրջաններում» գրքում ներկայացնելով գյուղն ու եկեղեցին, անդրադառնում է նաև եկեղեցու շուրջը գտնվող ավերված գերեզմանոցից պահպանված առձանագիր տապանաքարին, որը թվագրում է 1882 թվական։

Право 12:57 19/11/2024 Регион
Спутниковые снимки свидетельствуют о том, что в период с 5 октября 2023 года по 30 апреля 2024 года церкви Тандзатап XIX века, расположенной в Ковсакане в Республике Арцах (НКР), нанесен большой ущерб, бьет тревогу международная организация по защите кавказского наследия Caucasus Heritage Watch и представляет снимки.
Как отмечается, рухнули большая часть кровли церкви Тандзатап, а также южная стена, на фасаде которой был установлен камень с изображением креста.
Информация о церкви с платформы monumentwatch.org – ниже:
Церковь находится в Кашатахском (Лачинском) районе республики Арцах, на возвышенности в северной части села Тандзатап (Карабаба), в 21 км к северу от Ковсакана (Зангелана).
Исторический очерк
Сведений о церкви Танздатапа очень мало. Беря за основу архитектурно-композиционные решения и исторические реалии, церковь можно датировать второй половиной 19-ого века.
Архитектурно-композиционный анализ
Церковь имеет прямоугольную планировку, представляет собой однонефную постройку с подчеркнутой дугообразной абсидой в восточной части и двумя ризницами. Полукруглый свод опирается на арки, образованные при помощи пары пилястр. Перекрытие двускатное, внешние размеры церкви - 14,50x8,30 метров.
Построена из местного необратотанного камня с использованием известняка. Чистотесанный камень использован лишь при отделке углов, сводчатых арок, пилястр, наличников, однако они впоследствии были разрушены с целью вторичного использования. В интерьере стены отштукатурены.
Единственный вход, который ныне полностью разрушен, открыт в южной стене. Церковь имеет семь окон, три из которых приходятся на восточную сторону (часть алтаря и ризниц), три окна располагались в южной стене (одно обрушилось), а одно – в западной.
В алтарной части и в северной стене молельного зала имеются ниши. На фасаде южной стены, слева от входа, установлен камень с изображением креста. Вокруг церкви простирается кладбище, которое было умышленно разрушено в 1989-1993-ых годах.