Հասարակություն 12:40 19/11/2024 Հայաստան
Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանը ելույթի համար ամբիոնին մոտեցավ թիմակիցների ուղեկցությամբ, որոնց ձեռքին կային ոչ 300 դրամին պաստառներով։
«Քաղաքային ոչ լեգիտիմ իշխանությունը որոշել է հունվարի 1–ից թանկացնել քաղաքային ուղևեվարձի գինը մինչև 300 դրամ։ Որքան էլ փորձեն տարբեր ձևակերպումների, խուճուճ փաթեթների միջոցով քողածածկել իրենց որոշման բուն էությունը, մենք պնդում ենք, որ գալիք տարվանից լինելու է տհաճ անակնկալ մայրաքաղաքի բնակիչների ու Երևանի հյուրերի, այդ թվում՝ մարզերի բնակիչների համար։
Փաստերի ճնշման տակ իշխանություններն ընդունում են, որ կա ստվերային շրջանառություն քաղաքային տրանսպորտի ոլորտում: Տարբեր հաշվարկներով՝ այդ ստվերն օրական կազմում է 80 հազար դոլար կամ տարեկան մոտ 30 միլիոն դոլար:
«Քաղաքացիական պայմանագիրը» 6 տարի Երևանում իշխանություն է և ստվերի վերացման հարցում կրավորական կեցվածք է ընդունել, ինչը ողջամիտ կասկածներ է առաջացնում, որ անձնական շահագրգռվածություն ունի այդ հարցում: Լավագույն դեպքում՝ չեն կարողանում ստվերի դեմն առնել, իսկ իրականում՝ ցանկության բացակայություն կա: Նախ թող ստվերը վերացնեն, տրանսպորտային համակարգի բարեփոխում անեն, հետո նոր կարելի է հասկանալ, թե ինչքան է տրամադրվելու բյուջեից որպես դոտացիա, որպեսզի գինը չթանկանա:
Մեկ բան հստակ է, որ քաղաքային տրանսպորտի գինը սոցիալական խնդիր է և չի կարելի բիզնես տրամաբանությամբ մոտենալ հարցին: Հատկապես, որ օրական 550 հազար ուղևորի կանխավարկածը և ներկայում տրամադրվող դոտացիայի չափը մեզ թույլ է տալիս եզրակացնելու, որ միավոր ուղևորափոխադրման ինքնարժեքը 60-65 դրամ է, ինչը հնարավորություն է տալիս գինը պահել 100 դրամի սահմաններում և ժամանակի ընթացքում թարմացնել ավտոբուսների պարկը:
Ի դեպ, կոռուպցիայի և հովանավորչության դրսևորում է ավտոբուսային համակարգում անկանխիկ վճարային մեխանիզմենրի ներդրման հարցում «Թել սելին» արհեստական մենաշնորհ տրամադրելը: Այդ կազմակերպությունը չի բավարարել մրցույթային պայմանները, բայց հաղթել է մրցույթը: Հիմա էլ չի բավարարում պայմանագրով նշված պահանջները, բայց ոչ մի դիտողության չի արժանանում ու դեռ մի բան էլ պաշտպանվում է քաղաքային իշխանության կողմից: Անխուսափելի իշխանափոխությունից հետո ՔՊԿ-ական հովանավորներն անպայման դատական կարգով անցնելու են այս գործով:
«Մայր Հայաստանը» դե՛մ է թանկացումներին և շարժման առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանի անունից հանդես է եկել քաղաքացիական նախաձեռնությամբ։ Մենք իրականացնում ենք ստորագրահավաք, որպեսզի այս անգամ արդեն հազարավոր քաղաքացիների անունից ներկայացնենք մեր խմբակցության այն նախագիծը, համաձայն որի՝ քաղաքային տրանսպորտի առավելագույն գինը պետք է լիներ 100 դրամ, իսկ շատ օգտվելու դեպքում՝ 100 դրամից էլ պակաս։ Մեր նախագծով՝ թոշակառուներն ու հաշմանդամություն ունեցող տարբեր խմբերի ներկայացուցիչները տրանսպորտից պետք է օգտվեն անվճար։
Օրենքով նախատեսված է Երևանում գրանցված և ընտրական իրավունք ունեցողների 1 տոկոսի չափով ստորագրություն հավաքել ու այդպիսով նախագիծը մտցնել ավագանու նիստերի օրակարգ։ Մենք արդեն իսկ ունենք անհրաժեշտ ստորագրությունների քանակը, սակայն ստորագրահավաքը շարունակելու ենք, որպեսզի նախ իրազեկենք քաղաքացիներին թանկացումների մասին, և բացի այդ՝ ավելի շատ քաղաքացու մասնակից դարձնենք մեր այս աննախադեպ նախաձեռնությանը։ Մենք աշխատում ենք տնետուն, բակից բակ, փողոցից փողոց տարբերակներով:
Շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր արդեն իսկ միացել են ստորագրահավաքին, և կոչ ենք անում մյուսներին, միանալ մեր պայքարին, որպեսզի թույլ չտանք հերթական ոլորտում քաղաքացուց գումար շորթեն։
Մինչ այս պահը տեղի ունեցած ստորագրահավաքը ցույց է տալիս, որ մարդիկ տոտալ մերժում են ինչպես տրանսպորտի գնի թանկացումը, այնպես էլ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած ուժին։
Միասնական ջանքերով մենք պետք է պայքարենք այս իշխանությունների ու նրանց չարաբաստիկ քաղաքականության դեմ»,-հայտարարեց Սուքիասյանը։

Политика 15:27 19/11/2024 Армения
Фракция «Мать Армения» провела акцию в Совете старейшин Еревана против подорожания городского транспорта.
Руководитель фракции «Мать Армения» Совета старейшин Еревана Манук Сукиасян подошел к трибуне для выступления в сопровождении коллег по фракции, которые держали в руках листовки с надписью «Нет 300 драмам».
«Нелегитимная городская власть приняла решение с 1 января повысить стоимость проезда в общественном транспорте со 100 до 300 драмов. Как бы они ни пытались прикрыть суть своего решения различными формулировками, запутанными транспортными пакетами, мы утверждаем, что с наступающего года жителей и гостей Еревана, в том числе жителей областей, ждет неприятный сюрприз.
Под давлением фактов власти признают наличие теневого оборота в сфере городского транспорта. По разным оценкам, речь о 80 тыс. долларах в день или около 30 млн долларах в год.
«Гражданский договор» находится у власти в Ереване уже 6 лет и занимает пассивную позицию в вопросе ликвидации тени, что вызывает обоснованные подозрения в том, что у него есть личная заинтересованность в этом вопросе. В лучшем случае они не в силах ликвидировать теневой сектор, в действительности же налицо отсутствие такого желания. Сперва пусть устранят тень, реформируют транспортную систему, после чего мы сможем понять, сколько будет выделено из бюджета дотаций, чтобы не допустить повышения тарифа», – заявил Сукиасян.
По его словам, очевидно одно: стоимость проезда в городском транспорте – социальный вопрос, к которому нельзя подходить в рамках бизнес-логики. Тем более, что предположение о 550 000 пассажиров в день и размере предоставляемой на данный момент субсидии позволяет сделать вывод, что себестоимость единицы пассажирских перевозок составляет 60-65 драмов. Это, по его словам, позволяет сохранять тариф в пределах 100 драмов и обновлять автобусный парк с течением времени.
«„Мать Армения” против подорожания и от имени лидера движения Андраника Теваняна  выступила с гражданской инициативой. Мы проводим сбор подписей, чтобы от имени тысяч граждан представить проект нашей фракции, согласно которому максимальная стоимость проезда в городском транспорте должна составлять 100 драмов, а при частом пользовании – менее 100 драмов. Согласно нашему проекту, пенсионеры и представители ряда групп должны пользоваться транспортом бесплатно», – сообщил Сукиасян.
«Сбор подписей уже показывает, что люди категорически отвергают как повышение тарифов, так и возглавляемую Николом Пашиняном силу.