Սպորտ 10:55 19/11/2024 Հայաստան
Նոյեմբերի 20-24-ը Երևանի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կանցկացվի զինվորականների ըմբշամարտի աշխարհի 37-րդ առաջնությունը, որին մասնակցելու նպատակով Հայաստան կժամանի 24 երկրի պատվիրակություն (ավելի քան 400 անձ):  Հայաստանի թիմերում չեն ընդգրկվել ուժեղագույն մարզիկները, որոնք ժամկետային ծառայության մեջ են՝  Մալխաս Ամոյանը, Վազգեն Թևանյանը, Արսեն Հարությունյանը, Արման Անդրեասյանը, Վիգեն Նազարյանը, Գևորգ Թադևոսյանը, Մանվել Խնձրցյանը, Կնյազ Իբոյանը։
Նախօրեին մարզիկներ բարձրաձայնել են իրենց՝ զինվորականների ըմբշամարտի աշխարհի 37-րդ առաջնությանը չմասնակցելու մասին՝ նշելով, որ չգիտեն պատճառը։
Այսօր առաջնությանը նվիրված ասուլիսում լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ինչու հայ ուժեղագույն մարզիկները չեն ընդգրկվել թիմում։ ՀՀ ՊՆ զինված ուժերի ֆիզիկական պատրաստության և սպորտի ծառայության պետ, գնդապետ Արման Դավթյանն ասաց. «Հայաստանը, որպես հյուրընկալող երկիր, առաջնորդվել է ռազմական սպորտի միջազգային խորհրդի կանոնադրության բոլոր կետերի խստիվ պահպանմամբ, որի արդյունքում ընտրվել է  այն հավաքական թիմը, որը ներկայացնելու է Հայաստանի Զինված ուժերը։
Այլ մարզիկների  մրցաշարին ներգրավելու պարագայում հնարավոր կլինեին բազմաթիվ շահարկումներ։
Հայաստանի Զինված ուժերի հավաքական թիմում,  որը ներկայացվելու է այս առաջնությանը, ընդգրկված են հիմնականում մարզական վաշտի ժամկետային զինծառայողները, նրանք նույնպես բարձր վարպետություն ունեցող մարզիկներ են, քանի որ մարզական վաշտ զորակոչվելու համար անհարժեշտ են համապատասխան մարզական տվյալներ։ Ակնկալում եմ՝ մեր բոլորի աջակցությունը մեր բոլոր զինվորներին, որպեսզի կարողանան էլ ավելի լավ հանդես գալ, ձեռք բերեն մեդալներ»։
Հարցին՝ արդյոք այդ մարզիկները մարզական վաշտի զինծառայող չե՞ն, Ա. Դավթյանն ասաց. «Նրանք լիարժեք զինծառայողներ են, մարզական վաշտի զինծառայողներ են, սակայն ռազմական սպորտի միջազգային խորհրդի կանոնադրությունը նախատեսած ունի սահմանափակումներ նաև զինծառայողների համար։ Այդ զինծառայողները եթե այսօր չեն մասնակցում աշխարհի առաջնությանը, դա չի նշանակում, որ նրանք չենք կարող մասնակցել աշխարհի հաջորդ  առաջնությանը, երբ նրանց տվյալները կհամապատասխանի կանոնադրությամբ սահմանված տվյալներին»։
Գնդապետ, Ռազմական սպորտի միջազգային  խորհրդի նախագահ Ռոլիմ Նիլտոնն ասաց, որ որոշ երկրներ ունեն նաև իրենց ընտրության չափորոշիչները։
«Որոշ որոշումներ կան, որոնք մեր՝ սպորտի բաժնի ղեկավարներիս ձեռքում չէ։ Հնարավոր է, օրինակ, ազգային ռազմավարություններ լինեն, որոնցով առաջնորդվել է  պետք։
Բայց կարելի է իրավիճակն այլ տեսանկյունից դիտարկել. փորձեք տեսնել ինչ մարզիկներ են մասնակցում ու փորձեք նրանց սատարել»,- նշեց նա։
Իսկ թե ինչպե՞ս են ընտրվել զինվորականների աշխարհի առաջնությանը մասնակցող մարզիկները, Ա. Դավթյանն ասաց, որ հաշվի են առնվում երկու ասպեկտ՝ զինորականներին ներկայացվող պահանջները, նրանց մարզական պահանջները։
«Փորձել ենք ընտրել լավագույններին օրինականության շրջանակում։
Կա թույլատրելության և ուժեղության հարց։ Թիմի կազմը չի որոշել Ըմբշամարտի ֆեդերացիան։ Թիմի կազմն ընտրվել է կոլեկտիվ՝ պաշտպանության նախարարության մասնագետների և պաշտպանության նախարարության պատասխանտուների միջոցով»,- նշեց նա։
Հայաստանի թիմերը
Հունահռոմեական ոճ
Տիգրան Մինասյան (55 կգ), Սուրեն Աղաջանյան (60 կգ), Հրաչյա Պողոսյան (63 կգ), Գասպար Տերտերյան (67 կգ), Շանթ Խաչատրյան (72 կգ), Աշոտ Խաչատրյան (77 կգ), Սամվել Գրիգորյան (82 կգ), Կարեն Խաչատրյան (87 կգ) և Դավիթ Օվասապյան (125 կգ):
Ազատ ոճ
Արման Հարությունյան (57 կգ), Սարգիս Բեգոյան (61 կգ), Անդրանիկ Ավետիսյան (65 կգ), Արտավազդ Հարությունյան (70 կգ), Հրայր Ալիխանյան (74 կգ), Արման Ավագյան (79 կգ), Մուշեղ Մկրտչյան (92 կգ) և Հենրիկ Հայկյան (125 կգ):
«Հայաստանի Զինված ուժերի ըմբշամարտի  հավաքական թիմը կազմավորվել է ոչ թե այլ երկրների հաշվարկով, այլ կազմվել է իրավական հնարավոր ուժեղագույն թիմը»,- ընդգծեց  ՀՀ ՊՆ զինված ուժերի ֆիզիկական պատրաստության և սպորտի ծառայության պետ, գնդապետ Արման Դավթյանը։

Спорт 14:21 19/11/2024 Армения
С 20 по 24 ноября в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване пройдет 37-й чемпионат мира по борьбе среди военнослужащих с участием свыше 400 спортсменов из 24 стран.
При этом в состав армейской сборной Армении не включены сильнейшие армянские борцы, которые в августе 2024 года отправились на срочную службу в армию и в течение двух лет будут служить в спортивной роте ВС РА.
Это армянский борец вольного стиля, 4-кратный чемпион Европы Арсен Арутюнян, бронзовый призер ЧМ, чемпион Европы по вольной борьбе Вазген Теванян, бронзовый призер ЧМ, чемпион Европы Арман Андреасян,  армянский борец вольного стиля, бронзовый призер ЧЕ Манвел Хндзрцян, вице-чемпион первенства мира U-23, борец греко-римского стиля Геворг Тадевосян, победитель молодежного чемпионата Европы по вольной борьбе Князь Ибоян и армянский борец греко-римского стиля, бронзовый призер летних Олимпийских игр 2024 года, трехкратный чемпион Европы и чемпион мира Малхас Амоян.
Накануне спортсмены сообщили о том, что их не включили в составы национальных сборных греко-римского и вольного стиля для участия в предстоящем 37-м чемпионате мира по борьбе среди военнослужащих. При этом они указывали, что о причинах такого решения им не сообщили.
На созванной сегодня пресс-конференции, посвященной предстоящему первенству, журналисты поинтересовались о причинах исключения сильнейших армянских спортсменов из соревнований.
«Армения, как принимающая страна, строго соблюдала все пункты устава Международного совета военного спорта (или International Military Sports Council (IMSC) или Conseil International du Sport Militaire (CISM)), в результате чего была выбрана команда, которая будет представлять ВС Армении.
В случае привлечения к турниру других спортсменов возможны множество спекуляций. В состав сборной ВС РА на предстоящем первенстве в основном входят военнослужащие срочной службы спортивной роты, они также обладают высоким уровнем мастерства», – прокомментировал ситуацию начальник службы физподготовки и спорта ВС РА, полковник Арман Давтян.
«Рассчитываю на всеобщую поддержку наших военных, чтобы они могли хорошо выступить и завоевать медали», – сказал он.
В ответ на вопрос о том, разве армянские борцы не являются тоже служащими спортроты, Арман Давтян указал: «Они – полноценные военнослужащие, служащие спортивной роты, но устав Международного совета военного спорта предусматривает ограничения и для военнослужащих».
В свою очередь президент Международного совета военного спорта полковник Ролим Нилтон указал, что у ряда стран есть также свои критерии отбора.
«Есть некоторые решения, которые принимаются не нами – руководителями отдела спорта. Могут, например, существовать стратегии, которыми нужно руководствоваться. Но можно подходить к ситуации с другой точки зрения: посмотреть, кто из спортсменов участвует, попытаться поддержать их», – сказал он.
Что касается того, как отбирались спортсмены для участия в армейском чемпионате мира, А. Давтян сообщил, что учитывались два аспекта: требования к военным и спортивные требования.
«Мы постарались выбрать лучших в рамках законности. Состав команды не определялся Федерацией борьбы. Состав был выбран коллегиальным решением, специалистами и ответственными лицами Минобороны», – сказал он.
Состав команд Армении – ниже:
Греко-римская борьба
Тигран Минасян (55 кг), Сурен Агаджанян (60 кг), Грачья Погосян (63 кг), Гаспар Тертерян (67 кг), Шант Хачатрян (72 кг), Ашот Хачатрян (77 кг), Самвел Григорян (82 кг), Карен Хачатрян (87 кг) и Давид Овасапян (125 кг).
Вольная борьба
Арман Арутюнян (57 кг), Саргис Бегоян (61 кг), Андраник Аветисян (65 кг), Артавазд Арутюнян (70 кг), Грайр Алиханян (74 кг), Арман Авагян (79 кг), Мушег Мкртчян (92 кг) и Генрих Айкян (125 кг).։