Եվգենի Պետրոսյանը՝ չելյաբինսկցի տրակտորիստ Նվեր Պետրոսյանի հետ ազգակցական կապերի մասին
Ռուս կատակերգու և հեռուստահաղորդավար Եվգենի Պետրոսյանը հատուկ ուղերձ է ձայնագրել Ժողովրդական երրորդ մրցանակի հյուրերին և 74.RU-ի հերոս՝ տրակտորիստ Նվեր Պետրոսյանին, որը Ունիվերսիտսկի ամբարտակում ջրհեղեղի ժամանակ հետիոտներին տեղափոխել է հսկայական ջրափոսով։
Այս ուղերձը ցուցադրվել է երեքշաբթի, նոյեմբերի 19-ին, մրցանակաբաշխության ժամանակ։ Ընկերները կատակում են, որ Նվերը հանրաճանաչ արտիստի եղբոր որդին է։
Եվգենի Պետրոսյանը պարզաբանել է ընտանեկան կապերի մասին խոսակցությունները։
«Բարև, Չելյաբինսկ: Ողջունում եմ ձեզ»,- ներկաներին դիմել է Եվգենի Պետրոսյանը և հավելեց.«Երբեմն ինձ հարցնում էին, թե ես և Նվերն արդյոք ազգակցական կապ ունենք: Չէ, մենք ազգական չենք, մենք ուղղակի անվանակից ենք։ Բայց հարցը դա չէ: Փաստն այն է, որ ես ուզում եմ ողջ սրտով ողջունել այս զարմանահրաշ մարդուն՝ Նվեր Պետրոսյանին, քանի որ նա ապրում է իր հոգում պահելով Աստծուն։ Երբ մարդն օգնում է մարդկանց նման դժվարին պահին, նշանակում է, որ շրջապատին վերաբերվում է դրական հույզերով՝ հոգում ունենալով Աստծուն։ Որքան է այն այսօր արժեքավոր։ Ես շատ ուրախ և հպարտ եմ, որ այդպիսի մարդ կա։ Աստված քեզ երջանկություն տա, Աստված օրհնի քեզ»:
Նվերը հայտնի դարձավ Ունիվերսիտսկի ամբարտակում փետրվարյան ջրհեղեղից հետո։ Այդ ժամանակ և՛ մայթերը, և՛ ճանապարհը լցվել էին ջրով, ուստի ցրտին հետիոտները ստիպված էին անցնել խորը ջրափոսերի միջով։ Տրակտորիստը չի կարողացել անտարբերությամբ հետևել դրան և սկսել է մարդկանց տեղափոխել։ Նա ինքն իր արարքում ոչ մի արտառոց բան չի տեսնում։
«Առավոտ շուտ եկա աշխատանքի, մայթ մաքրելու, տեսա՝ երեխաներ, մարդիկ ջրի վրա կանգնած են։ Ցուրտ էր, համարյա 35 աստիճան»,- հիշեց Նվեր Պետրոսյանը. «Ես էլ երեխաներ ու թոռներ ունեմ։ Ցանկացած մարդ պետք է օգնի։
Նա բացել է դռներն ու ասել. «Եկեք, երեխաներ, եկեք բարձացեք տրակտորի կովշի մեջ», «Ժողովո՛ւրդ, եկեք բարձրացեք կովշի մեջ։ Իմ խցիկը փոքր է, բայց կովշը մեծ է։ Գրեթե մեկ ժամ ջրափոսի միջով մարդկանց տանում էի այս ու այն կողմ»:

Общество 15:12 20/11/2024 В мире
Российский юморист, телеведущий Евгений Петросян записал специальное обращение к гостям третьей Народной премии и герою 74.RU — трактористу Нверу Петросяну, возившему пешеходов через огромную лужу во время потопа на Университетской Набережной.
Это включение показали во вторник, 19 ноября, во время церемонии награждения. Знакомые шутят, что Нвер — племянник знаменитости, и Евгений Ваганович прояснил вопрос родственных связей.
«Здравствуйте, Челябинск! Я вас приветствую, – обратился к зрителям Евгений Петросян. – Меня иногда спрашивали, а не родственники ли мы с Нвером. Нет, мы не родственники, мы просто однофамильцы. Но не в этом дело. Дело в том, что я от всей души хочу поприветствовать этого удивительного человека Нвера Петросяна, потому что он живет с богом в душе. Когда человек помогает людям в такой трудный момент, это означает, что он с положительными эмоциями, с богом в душе относится к окружающим. Как это ценно в наши дни! Я очень рад и горд, что есть такой человек. Дай бог вам счастья, храни вас бог».
Нвер стал известен после февральского потопа на Университетской Набережной. Водой тогда залило и тротуары, и проезжую часть, поэтому в мороз пешеходы вынуждены были штурмовать глубокие лужи. Тракторист не смог равнодушно наблюдать за этим и начал перевозить людей. Сам он ничего экстраординарного в своем поступке не видит:
«Рано утром пришел на работу, тротуар почистил, посмотрел — дети, люди на воде! Холодно, почти 35 градусов, — напомнил Нвер Петросян. — У меня тоже дети есть, внуки. Любой человек должен помочь. Двери открыл, сказал: «Давай, дети мои, на ковш!», «Люди, давайте на ковш». У меня кабина маленькая, а ковш большой. Почти час [возил людей через лужу] — туда-сюда, туда-сюда».