Քաղաքական 15:53 23/11/2024 Տարածաշրջան
ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարները Աստանայում Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստում կքննարկեն Արևմուտքի թույլտվությամբ  Ռուսաստանի Դաշնություն խորքերը հեռահար հրթիռներով հարվածներ հասցնելը: Այս մասին հայտնում  է «ՏԱՍՍ»-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրը։
«Առաջիկայում ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում ամենաբարձր մակարդակով կկայանա Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստ, որտեղ, իհարկե, կքննարկվի այդ հարցը։ Իսկ Վ.  Պուտինի Ղազախստան այցի շրջանակներում մենք դաշնակցային կերպով կքննարկենք Ուկրաինայի տարածքում առկա ճգնաժամի բոլոր ասպեկտները»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը և Ղազախստանը դաշնակիցներ են, և երկրների միջև կա պայմանավորվածություն ագրեսիայի դեպքում փոխադարձ աջակցության տրամադրման վերաբերյալ։
ՌԴ նախագահի պետական ​​այցը Ղազախստան կկայանա նոյեմբերի 27-ին։ Հաջորդ օրը Պուտինը կմասնակցի ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին։

Политика 15:37 23/11/2024 В мире
Лидеры ОДКБ на сессии Совета коллективной безопасности в Астане обсудят ситуацию с разрешением Запада бить дальнобойными ракетами вглубь РФ. Об этом сообщил источник ТАСС.
«В ближайшее время пройдет сессия Совета коллективной безопасности на высшем уровне в рамках ОДКБ, где, конечно же, этот вопрос будет фигурировать. И в рамках визита президента [РФ Владимира] Путина в Казахстан мы по-союзнически будем обсуждать все аспекты кризиса на территории Украины», - сказал собеседник агентства.
Он напомнил, что РФ и Казахстан являются союзниками, между странами действует соглашение, касающееся оказания взаимной поддержки в случае агрессии. «Поэтому эта тема, безусловно, присутствует в повестке дня», - отметил источник.
Государственный визит президента РФ в Казахстан состоится 27 ноября. На следующий день Путин примет участие в саммите ОДКБ, где председательствует казахстанская сторона.