Քաղաքական 11:43 30/11/2024 Հայաստան
«Նիկոլ Փաշինյանի տերերը պարտություն կրեցին ԱՄՆ–ում։ Թրամփի հաղթանակը նախագահական ընտրություններում «Պատերազմի» կուսակցության պարտությունն էր։ Այսպես կոչված «կոլեկտիվ Արևմուտքը» հզոր հարված ստացավ ու հիմա որոշել է պայթեցնել ամբողջ աշխարհը»,-գրել է «Մայր Հայաստան» շարժման առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանը։
««Պատերազմի» կուսակցությունը փորձում է մինչև Թրամփի ԱՄՆ նախագահի լիազորությունների պաշտոնական ստանձնումը համաշխարհային մասշտաբի ճգնաժամ ստեղծել։ Բանը հասավ այնտեղ, որ Ռուսաստանը ստիպված եղավ «Օրեշնիկի» ցուցադրական կիրառում իրականացնել, որպեսզի սառեցնի Բայդենի վարչակարգի ու հակառուսական ինտերնացիոնալի տաք գլուխները։ Թե որքանով դա կազդի, պարզ կդառնա մինչև 2025–ի հունվարի 20–ը։ Այս պահին լոկալ և պրոքսի ուժերի բախումներն են թեժացվել։
Թուրքիան առիթից օգտվել ու դրածոներով հարձակվել է Հալեպի վրա։ Իսրայելը նույնպես ուշադրության կենտրոնում է պահում Սիրիան։
Ուկրաինական ճակատում անհաջողությունների ֆոնին «Պատերազմի» կուսակցությունը ներքաղաքական բախումներ է հրահրում Թբիլիսիում։ Վրաստանի իշխանությունները պայքարում են հանուն իրենց երկրի անկախության։ ԵՄ–ից չեն էլ թաքցնում, որ Վրաստանին դիտարկում են ընդամենը որպես մանրադրամ հակառուսական իրենց գործողություններում։ «Կոլեկտիվ Արևմուտքի» ցինիզմը, հակամարդկային էությունը և լկտիությունը չափ ու սահման չունի։ Վրաստանին ասում են՝ դուք մեզ ԵՄ–ում որպես դիակ եք հարկավոր, որպես Ռուսաստանի դեմ օգտագործվող թնդանոթի միս։
Հարգանքի է արժանի այն, որ Վրաստանի իշխանություններն ունեն կամք, գիտակցություն և վճռականություն՝ դրսի հզոր ուժերի դեմ պայքարելու համար։ Իվանիշվիլին կորցրել է միլիարդավոր դոլարներ, բայց չի հանձնվում, քանզի պետությունն ու ազգային շահն իր համար ավելի կարևոր են, քան դրսի բանկերում ունեցած գումարները։ Դրսի հզոր ուժերը հենց այդ գումարների թեմայով են ճնշում տարբեր երկրների կոռումպացված ղեկավարների վրա։ Մի տեղ աշխատում է դրսի հզոր ուժերի ճնշումը, մի տեղ՝ ոչ։ Վրաստանում չաշխատեց։
Հիմա Վրաստանն անուղակիրորեն պայքարում է նաև Հայաստանի համար՝ ի հեճուկս Նիկոլ Փաշինյանի, ով դրսի ուժերի դրածոն է և ում նույն այդ դրսի ուժերը հանձնել են Թուրքիայի օպերատիվ կառավարման ներքո։ Սա ողբերգություն է, բայց իրականություն։
Եվ այսպես, մինչև Թրամփի նախագահի պաշտոնում հայտնվելն աշխարհը շատ անհանգիստ է լինելու։ Բայդենն ու մյուսները փորձելու են սեփական կաշին փրկելու համար գնալ համաշխարհային արկածախնդրության, քանզի հասկանում են, որ կանգնելու են դատարանի առաջ ու պատասխան տան իրենց բերած ավերածությունների, ամերիկյան հարկատուներին թալանելու, ամերիկյան ու համաշխարհային տնտեսությունը կատաստրոֆայի առաջ կանգնեցնելու համար։

Политика 13:32 30/11/2024 Армения
«Хозяева Никола Пашиняна потерпели поражение в США. Победа Трампа на президентских выборах – поражение партии «Войны». Так называемый коллективный Запад получил мощный удар и теперь решил подорвать весь мир.
Партия «Войны» пытается до официального вступления Трампа в полномочия президента США породить кризис мирового масштаба. Дело дошло до того, что Россия оказалась вынуждена прибегнуть к показательному применению «Орешника», чтобы охладить горячие головы администрации Байдена и антироссийского интернационала. Насколько это возымеет действие, станет ясно до 20 января 2025-го. На данный момент активированы столкновения локальных и прокси сил.
Турция воспользовалась ситуацией и через своих прокси напала на Алеппо. Израиль тоже держит Сирию в центре своего внимания.
На фоне неудач на украинском фронте партия «Войны» провоцирует внутриполитические столкновения в Тбилиси. Власти Грузии борются за независимость своей страны. В ЕС и не скрывают, что рассматривают Грузию в качестве всего лишь разменной монеты в своих антироссийских планах. Цинизм, античеловеческая сущность и наглость «коллективного Запада» не знает границ. Грузии говорят: вы нужны нам в ЕС в качестве трупа и используемого против России пушечного мяса.
Уважения достойно то, что власти Грузии проявляют волю, сознание и решимость противостоять мощным внешним силам. Иванишвили потерял миллиарды долларов, но не сдается, так как государство и национальные интересы для него важнее, чем суммы на счетах в иностранных банках. На тему этих сумм мощные внешние силы и давят на коррумпированных руководителей различных стран. В одном месте это давление срабатывает, в другом – нет. В Грузии не сработало.
Сейчас Грузия косвенно борется также за Армению – вопреки воле Никола Пашиняна, который является ставленником внешних сил и которого эти силы сдали под оперативное управление Турции. Это – трагедия, но такова реальность.
Итак, до занятия Трампом президентского кресла мир будет штормить. Для спасения своей шкуры Байден и остальные попытаются пойти на авантюру мирового масштаба, поскольку понимают, что должныпредстать перед судом и ответить за принесенные ими разрушения, за разграбление американских налогоплательщиков, за подведение американской и мировой экономики на грань катастрофы.