ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Քրիստինե Վարդանյանը գործընկերներ Աննա Գրիգորյանի, Գեղամ Մանուկյանի և Արթուր Խաչատրյանի հետ համատեղ դատական հայց են ներկայացրել ընդդեմ կառավարության և ԱԳՆ֊ի։
«Պահանջել ենք ոչ իրավաչափ համարել ՀՀ արտգործնախարարի 2024 թ. մարտի 14-ի գրությունը, որով մեզ արգելվել էր ծանոթանալ Ադրբեջանի հետ քննարկվող պայմանագրի փոխանակվող նախագծերին։
Դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Մաքեյանի նախագահությամբ, հայցադիմումը վարույթ ընդունելու որոշում է կայացրել։ Նշանակվել է նաև նախնական դատական նիստի օր, որը տեղի կունենա 2025 թվականի հունվարի 14-ին։
Մենք հետևողական են լինելու այս կամայական որոշումը չեղարկելու ու հանրության համար հույժ կարևոր փաստաթղթին ծանոթանալու մեր իրավունքը վերականգնելու հարցում»,-գրել է Քրիստինե Վարդանյանը։

Политика 17:57 02/12/2024 Армения
Депутат НС от фракции «Армения» Кристине Варданян совместно с коллегами Анной Григорян, Гегамом Манукяном и Артуром Хачатряном подала судебный иск против правительства и МИД.
«Мы потребовали признать неправомерным решение министра иностранных дел Армении от 14 марта 2024 года, которым нам было запрещено ознакомиться с обсуждаемыми проектами соглашения с Азербайджаном.
Суд под председательством судьи Роберта Макеяна принял иск к производству. Также была назначена дата предварительного судебного заседания, которое состоится 14 января 2025 года.
Мы проявим последовательность в вопросе отмены этого произвольного решения и восстановления нашего права на ознакомление с этим чрезвычайно важным для общественности документом», – написала она.