Զինված ուժերի կերպափոխման հայեցակարգի՝ «Հրապարակման ոչ ենթակա բաղադրիչների տեսլական» գլխում նշվում է, որ ՀՀ-ին մարտունակ և ժամանակակից տեխնիկայով ու սպառազինությամբ համալրված ԶՈՒ-ն անհրաժեշտ են ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անձեռնամխելիությունը և որդեգրած խաղաղության օրակարգը պաշտպանելու՝ մեկ կենտրոնին ապավինելու ասիմետրիկ և հիերարխիկ փոխհարաբերությունները փոխարինելով բազմաթիվ կենտրոնների հետ սիմետրիկ և ոչ հիերարխիկ փոխհարաբերություններով:
«Եթե ավելի պարզ ձևակերպենք, իշխանությունն ասում է, որ մեկ կենտրոնին՝ ՌԴ-ին, ապավինելու և կախյալ հարաբերություններ ունենալու փոխարեն ընտրում ենք բազմաթիվ երկրների՝ այս դեպքում հասկանալ հավաքական Արևմուտքի, համաչափ և ոչ կախյալ հարաբերությունները:
Ինչպե՞ս է արտահայտվել «ԿԱԽՅԱԼ» հարաբերությունները, որոնք ՀՀ-ն ունեցել է մինչև 2018 թվականը՝ նախորդ բոլոր իշխանությունների օրոք, մանավանդ, երբ Հայաստանն այդ «կախյալ» հարաբերությունների դեպքում հաղթել է ու պաշտպանել իր տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանային անձեռնամխելիությունը:
Եվ հակառակը, ի՞նչ նոր հարաբերությունների մասին է խոսում իշխանությունը, երբ իրենց իսկ մատնանշած տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անձեռնամխելիությունն իրենց պաշտոնավարման օրոք՝ իրենց հռչակած նոր կուրսի պայմաններում, ոչ թե խախտվել է, այլ տեղ-տեղ ոչնչացվել:
Կամ ի՞նչ է կառուցում փաշինյանական իշխանությունը, որն այս 6-7 տարիների ընթացքում որևէ տեսանելի արդյունք չի ապահովել, ավելին՝ Հայաստանն այս ընթացքում կորցրել է տարածքներ, բանակցային գործընթացում թելադրողն Ադրբեջանն է, իսկ իշխանության տեսլականի ծանր հետևանքն Արցախի կորուստն ու մեր հայրենակիցների գերեվարումներն ու բռնի տեղահանումներն են:
Հասկանալի է, որ այս հայեցակարգը ռազմաքաղաքական է, ունի քաղաքական բաղադրիչ, բայց իմ տպավորությամբ, այն գրվել է ոչ այնքան ռազմական պրագմատիկ ուղենիշներ սահմանելու, որքան քաղաքական խոսքն այս կամ այն կենտրոնին հասցնելու համար:
Ավելին, այս հայեցակարգի որոշ ձևակերպումներ վտանգում են նույն իրենց նշած ՀՀ տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անձեռնամխելիությունը և փաստաթուղթը վերածում «հակա»-ների ու նոր առճակատումների հայեցակարգի»,- գրել է Աբրահամյանը։

Политика 15:20 02/12/2024 Армения
В главе под названием «Видение о не подлежащих огласке компонентах» Концепции трансформации Вооруженных сил отмечается, что Республике Армения боеспособные и оснащенные современной техникой и вооружением ВС необходимы для обеспечения территориальной целостности РА, неприкосновенности ее границ и отстаивания принятой мирной повестки – для замены асимметричных и иерархических взаимоотношений с опорой на один центр на симметричные и неиерархические взаимоотношения с несколькими центрами.
Секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook обращает внимание:
«Если сформулировать проще, власть говорит – вместо того, чтобы опираться на один центр – РФ, и иметь зависимые отношения, мы выбираем соразмерные и независимые отношения с множеством стран – в данном случае нужно понимать с коллективным Западом.
Как выражались «зависимые» отношения, которые были у РА до 2018 года при всех предыдущих властях республики, особенно когда Армения при этих «зависимых» отношениях победила и защитила свою территориальную целостность и неприступность границ?
И наоборот: о каких новых отношениях говорит действующая власть, когда упомянутые ею территориальная целостность и нерушимость границ в период ее правления в условиях провозглашенного ею нового курса не только были нарушены, но и местами разрушены?
Или что строит пашиняновская власть, которая за эти 6-7 лет не только не обеспечила никаких видимых результатов, но и наоборот – Армения за этот период потеряла территории, в переговорном процессе все идет под диктовку Азербайджана, а самым тяжелым последствием этого видения властей являются потеря Арцаха, пленение и насильственное перемещение наших соотечественников.
Понятно, что эта концепция – военно-политическая, с политическим компонентом. Но, по моим впечатлениям, она написана не столько для того, чтобы задать прагматические военные ориентиры, сколько для того, чтобы довести политическую речь до того или иного центра», – отметил Абрамян.
«Более того, некоторые формулировки этой концепции ставят под угрозу упомянутые действующей властью территориальную целостность и нерушимость границ РА и превращают документ в концепцию «анти» и новых противостояний», – резюмировал Абрамян.