Քաղաքական 15:39 04/12/2024 Հայաստան
«Ես այս տարիների ընթացքում երբևէ չեմ եղել այն բաժնում, չեմ դիմել այս կամ այն գաղտնի փաստաթղթի ծանոթանալու համար»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՔՊ խմբակցությունից հեռացած, անկախ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը:
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերի 3-ին տեղի ունեցած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Վարչության նիստում վարչության որոշմամբ Հովիկ Աղազարյանը հեռացվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից՝ պետական և  կուսակցական նշանակության կոնֆիդենցիալ տեղեկատվության արտահոսքերի, ինչպես նաև հանրության բարոյական նորմերի կոպիտ խախտումների պատճառով։ Իսկ այսօր Աժ նիստում Հովիկ Աղազարյանը հայտարարեց, որ դուրս է գալիս «Քաղաքացիական պայմանագիր խմբակցությունից։
Նա նշեց. «Եթե խոսքը վերաբերում է խմբակցության նիստերից արտահոսքին, որտեղ մասնակցում են, առավել ևս վարչապետի  ներկայությամբ 60-70 պատգամավոր, նաև կառավարության անդամներ, ասեմ՝  ես միշտ հասանելի եմ, լրագրողները գիշերն էլ զանգեն, ես պատասխանել եմ։ Հիմա այդ զրուցելու ընթացքում, թե հարցազրույցի ֆորմատով, թե ընդհանրապես, կարող է պատահի, որ ես մի բան եմ ասել, որ չէր կարելի ասել:
Ես չեմ հիշում կոնկրետ այդպիսի դեպք, որ նպատակամղված, պլանավորված, այսօր սա եմ ասել արտահոսք, հետո այն եմ ասել արտահոսք»։
Դիտարկմանը՝ ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը ասաց, որ երբ այդ մեղադրանքները իրեն ներկայացրել են, որևէ կերպ չի արդարացրել և ներողություն չի խնդրել, Հ.Աղազարյանն ասաց. «Ես լրագրողների հետ զրույցում այդ արտահոսքի պահով արտահայտվեցի:
Ես զարմանք հայտնեցի, թե այդ ոնց է եղել, որ իմ անձնական  դաշտին վերաբերող նյութեր են հայտնվել վարչությունում, վարչապետի մոտ: Որովհետև, երբ որ պարոն Քյարամյանի հետ կապված միջադեպի շրջանակներում իմ փաստաբանը, իմ ուսանողական ընկերը հայց է ներկայացրել դատախազություն, որպեսզի քրեական վարույթ հարուցվի, պարզաբանումներ մտցվի, և այս շրջանակներում տեղի է եղել հարցաքննություն իմ հետ, իմ հեռախոսն  առգրավել են։ Ես չեմ դիմադրել, ասել եմ վերցրեք:
Հեռախոսս 10 օրից ավելի գտնվել է այդ քննիչի մոտ, և քննիչն ասել է՝ իրենց հետաքրքրում է միայն ու միայն այն հեռախոսազանգերը, որոնք կապ ունեն պարոն Քյարամյանի հետ այդ գործով:
Ես ասեցի՝ խնդիր չունեմ, բայց ես այնտեղ լիքը այնպիսի բաներ ունեմ, որ չեմ ուզի, որ կարդաք: Բայց նաև ասացի՝  հանկարծ այնպես չլինի, որ դրանք հրապարակվեն: Ինձ ասաց՝ պարոն Աղազարյան, այս ինչե՞ր եք ասում, դուք գիտե՞ք  որ պետության մեջ եք: Ես հպարտ կեցվածք ընդունեցի՝ համոզված լինելով, որ չի լինի: Բայց պարզվում է, որ իմ հեռախոսը բացել են, իմ հեռախոսի մեջից շատ նյութեր հայտնվել են վարչապետի մոտ: Ո՞վ է այդ նյութերը տվել վարչապետին, ի՞նչ նպատակով է տվել, ես չեմ կարող ասել: Ես նաև չգիտեմ, թե որքանով է դա օրենքի շրջանակներում»:
Հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգո՞վ են այդպիսի բան արել, Հ. Աղազարյանն ասաց. «Ես չէի ուզի հավատալ դրան»:
Դիտարկմանը, որ երբ հայտարարում են «բարոյական հանրային նորմեր եք խախտել, կարծեք՝ գնում է սիրուհու դաշտ», Աղազարյանն ասաց. «Սիրուհի ունենալը ի՞նչ է, հանցագործությո՞ւն է: Բայց ինչ կա։  Հիմա ես կուզե՞մ՝ այդ ինֆորմացիան հրապարակվի։ Իհարկե, չեմ ուզի: Թող հրապարակեն, այնքան հրապարակեն, մինչև հոգնեն»:
Աղազարյանը նաև նշեց. « Քյարամյանի հետ այս միջադեպը, սքրինշոթերը, դրանք բոլորը առիթ են: Սարսափելի բաներ են, ես չեմ կարող ասել, մի քանի ամիս հետո կպարզվի»:

Политика 16:49 04/12/2024 Армения
«Я за все эти годы ни разу не был в соответствующем отделе и ни разу не обращался с просьбой ознакомиться с тем или иным конфиденциальным документом, никогда», – заявил в беседе с журналистами в парламенте 4 декабря покинувший фракцию правящей партии «Гражданский договор» Овик Агазарян.
Напомним, 3 декабря состоялось заседание правления партии «Гражданский договор»(ГД), которое провел председатель правления Никол Пашинян. Как сообщают из ГД, решением правления Овик Агазарян исключен из партии «Гражданский договор» из-за утечки конфиденциальной информации государственного и партийного значения, а также грубых нарушений норм общественной морали. А сегодня на заседании Национального Собрания сам Агазарян заявил: «Вчера решением руководства партии я был исключен из ее рядов. У меня будет возможность позже прокомментировать причины, но сейчас хочу извиниться перед своими партийными товарищами, если мое поведение, мои шаги когда-либо нанесли пусть даже незначительный вред репутации нашей команды. Не хочу своих коллег по фракции ГД еще раз ставить в неловкое положение и обсуждать вопрос моего отстранения. Я сам заявляю, что покидаю фракцию «Гражданский договор» с большим сожалением, складываю также полномочия члена Счетной комиссии».
«А если речь идет об утечке информации с заседаний фракции ГД, в которых участвуют 60-70 депутатов, члены правительства, тем более в присутствии премьер-министра, то я должен сказать: я всегда был доступен, если даже мне ночью журналисты звонили – отвечал. Во время этих бесед, будь то в формате интервью или в другом формате, могло так случиться, что я говорил и вещи, которых нельзя было говорить. Я не помню конкретно такого случая, чтобы я целенаправленно, запланировано допускал утечку», – сказал Агазарян.
Комментируя слова руководителя фракции правящей партии «Гражданский договор» Айка Коджоряна о том, что когда Агазаряну были предъявлены эти обвинения, он не стал оправдываться и извиняться, опальный депутат отметил: «По части этой утечки в беседе с журналистами я высказался».
«Я выразил удивление: как так вышло, что материалы, касающиеся моего личного пространства, оказались в распоряжении правления ГД, премьера. Когда в рамках инцидента, связанного с господином Кярамяном (уже бывшим главой СК РА Аргишти Кярамяном. – Ред.), мой адвокат подал иск в прокуратуру с целью возбуждения уголовного производства, представления разъяснений и состоялся допрос с моим участием, у меня конфисковали телефон. Я не сопротивлялся, сказал – забирайте.
Мой телефон находился у следователя больше 10 дней. И следователь сказал, что их интересуют исключительно телефонные звонки, которые имеют отношение к господину Кярямяну в рамках данного дела.
Я ответил: без проблем, но у меня в телефоне полно материалов, мне бы не хотелось, чтобы вы их прочитали. Я также предупредил, что их нельзя публиковать. Он меня заверил, что этого не произойдет, указав: «Господин Агазарян, что вы такое говорите, вы знаете, какое у нас государство!» Я еще испытал чувство гордости и уверился, что этого не произойдет. Но мой телефон открыли, многие из хранящихся там материалов оказались у премьер-министра. Кто передал эти материалы премьеру, с какой целью? Этого я не могу сказать. Я также не знаю, насколько все это в рамках закона?» – рассказал Агазарян.
На уточняющий вопрос журналистов о том, было ли это сделано по указанию премьер-министра, Агазарян сказал: «Мне бы не хотелось в это верить».
На замечание о том, что, когда заявляют о «нарушении норм общественной морали», многим кажется, что речь идет о любовнице, Агазарян отреагировал: «А что, иметь любовницу – это преступление? Хочу ли я сейчас, чтобы эта информация была опубликована? Конечно, не хочу. Пусть публикуют, сколько хотят, пока сами не устанут».