Մեռած ձևանալու տարբերակը, ինչպես Ալիևի հետ բանակցելիս անում են փաշինյանենք, չի աշխատելու. Հայկ Մամիջանյան
«Որովհետև, ցավոք, Հայաստանի անունից բանակցողը «կարմիր գծեր» չունի»,-ԱԺ ճեպազրույցների ժամին հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ ՔՊ-ականները չեն պատասխանում հայ-ադրբեջանական բանակցությունների մասին լրագրողների հարցրեին։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմից բանակցություններում կարմիր գիծ չունեն, քանի որ «Փաշինյանը ընկած է Ալիևից աֆտոգրաֆ վերցնելու հետևից»։
«Ինպես են աստղերի հետևից ընկնում, որ ավտոգրֆ ստանան, բառիս բուն իմաստով այդպես է անում Փաշինյանը։ Այդ աֆտոգրաֆը ստանալը բացարձակապես կապ չունի ՀՀ անվտանգային համակարգերի հետ, ԼՂ-ի հայերի վերադրաձի, կամ ինքնորոշման իրավունքի հետ։ Այն կախված է բացառապես 2026 թվականի հետ, որովհետև իրեն պետք է թուղթ, որի վրա գրված է լինելու «Խաղաղությունը», որը բացարձակապես կապ չի ունենալու խաղաղության հետ և տակը լինելու է Ալիևի Ավտոգրաֆը, որպեսզի ինքը կարողանա քարոզարշավ իրականացնի»,-ասաց Մամիջանյանը։
Անդրադառնալով Ալիևի հայտարարությանը, որ Հայաստանից տեղափոխված ադրբեջանցիների հետ Հայաստանը պետք է երկխոսի՝ Մամիջանյանն ասաց, թե հայտնի պատճառներով իշխանությունը դրան չի արձագանքում, բայց պետք է արձագանքի ընդդիմությունը։
Նա նշեց, որ պետք է հակադրվի Հայաստանից ադրբեջանցիների անվտանգ և ունեցվածքով Ադրբեջան տեղափոխվելը և Ադրբեջանից մազապուրծ եղած և սպանդի ենթարկված հայերի բռնագաղթը։
«Մեռած ձևանալու տարբերակը, ինչպես անում են փաշինյանենք, չի աշխատելու։ Մեռած ձևանալով Ադրբեջանի հետ չեն բանակցում։ Ոչ մի բան չասենք, հանկարծ չջղայնացնենք տարբերակով Ադրբեջանի հետ չեն բանակցում առհասարակ ոչ մի երկրի հետ չեն բանակցում, դու պետք է հստակ քո կարմիր գծերը նշես»,-ասաց «պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարը։

Politics 16:06 06/12/2024 Armenia
Senior opposition MP Hayk Mamijanyan on Friday denounced the Armenian leadership for the lack of red lines in negotiations with Azerbaijan.
At a press briefing on Friday, the Pativ Unem faction head claimed Prime Minister Nikol Pashinyan seeks to conclude the so-called “peace agreement” with Azerbaijan before the 2026 parliamentary elections to earn more votes for his party.
“Pashinyan is running after [Azerbaijani President Ilham] Aliyev to get his signature under the treaty just like fans chase celebrities for autographs,” he MP said.
“It has absolutely nothing to do with Armenia's security system, the return of Armenians to Nagorno-Karabakh or their right to self-determination. Pashinyan just needs a “piece of paper” reading “peace”, but it will have absolutely nothing to do with peace. It will only have Aliyev's autograph on it so that Pashinyan can campaign for the elections,” Mamijanyan explained.
He also criticized the Armenian government’s failure to respond to Aliyev’s latest demand for Armenia to begin dialogue with so-called “Western Azerbaijanis” in order to ensure their “right to return to their ancestral lands”, referring to modern-day Armenia.
“The Pashinyan government’s tactics of playing dead will not work. This is not the way to negotiate with Azerbaijan, or with any other country. You cannot negotiate by trying not to say or do anything to avoid angering Baku, you have to clearly set your red lines,” the MP added.