Քաղաքական 12:59 06/12/2024 Հայաստան
ԱՆԻՖ-ով բացահայտում չկա, որովհետև կա՛մ այն ուղիղ տանում է Նիկոլ Փաշինյանի, կա՛մ նրա մոտ մարդկանց վրա. Աննա Գրիգորյան
«Սրանք այն երկու կաղ, կույր, խուլ և խելքից պակաս փղերն են, որոնց վրա նրանք կառուցում են իրենց թեզերը»,-ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով իշխող քաղաքական ուժի այն պնդմանը, թե Հայաստանի տնտնեսությունում առաջընթաց կա, իսկ Հայաստանը երբեք այնքան անվտանգ չի եղել, ինչքան հիմա։
Պատգամավորը նշեց, որ 2025 թվականի բյուջեի նպատակներն անիրատեսական են նույնիսկ այն կառավարության կողմից վերանայելուց և աճը նախնական տարբերակից 10%-ով նվազեցնելուց հետո, իսկ պետական պարտքը հասցրել են աստղաբաշխական չափերի։
«Գործող կառավարությունը միայն պարտքի սպասարկման վրա ավելի շատ փող է տալիս, քան Առողջապահության, Արդարադատության, ԱԳ նախարարություններին, բոլոր մարզպետարաններին։ Երեք օրում Գյումրու բյուջեից ավելի շատ փողեր ենք դուրս տալիս պարտքի սպասարկման համար, իսկ արդյունքում ունենք ընդամնեը 5 % տնտեսական աճ, չնայած խոստացել էին առնվազը 7 %»,-ասաց Արթուր Խաչատրյանը։
Անդրադառնալով անվտանգային խնդիրներին՝ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն էլ նշեց. «Ինչպես տեսնում ենք՝ խաղաղության պայմանագիր չկա, ավելին հերթական առաջադրված պահանջներն ենք մենք տեսնում, որոնք տարիներ առաջ երևի անհնար կլիներ պատկերացնել, որ նման պահանջներ  կհնչեն ՀՀ-ի նկատմամբ»։
Պատգամավորն անթուլատրելի համարեց, որ հայ ժողովուրդը և պատգամավորները տեղյակ չեն թե ինչ է բանակցվում Բաքվի հետ։
Գրիգորյանն աբսուրդային համարեց, որ քննարկման թեմա է դարձվում Հովիկ Աղազարյանի թեման և անդրադարձ չկա Ադրբեջանի հայտարարությանը, որ ադրբեջանցիները պետք է գան Հայաստան՝ հիշեցնելով, որ իշխանություններն ընդդիմության համար խոչընդոտներ էին ստեղծում Արցախցիների վերադարձի հարցող քննարկում կազմակերպելու համար, իսկ Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով համաժողով են անում և հայտարարում Հայաստան ադրբեջանցիների գալու մասին։
Արթուր Խաչատրյանն էլ նկատեց, որ իշխանությունները անընդհատ հայտարարում էին, թե խաղաղության պայմանադրում 16 կետ կա,բայց նախորդ օրը Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է 17-րդ կետի մասին և նշեց, թե գործող իշխանություններն ինչքան կռանում են ադրբեջանցիների կոշիկների մոտ, այնքան պահանջները շատանում են։
Պատասխանելով կոռուպցիոն գործերի շուրջ հետևողական քայլեր անելու մասին լրագրողի հարցին, Աննա Գրիգորյանն ասաց. «Դրանք իմ անձնական պատկերացումները չեն, այլ փաստաթղթավորված իրողություններ են։ Բոլորը գիտեն, որ ԱՆԻՖ հիմնադրամում 10 մլրդ դրամի մսխում է եղել։ ՊՎԾ-ն ուսումնասիրություններ է իրականացրել, բայց ինձ չեն տալիս դրանք ծանոթանալու՝ ասելով թե նախատեսված չէ ինձ ներկայացնելու համար, այլ վարչապետի համար է։ Այսինքն, առնվազը 2 տարի վարչապետի սեղանին է դրված բոլոր մանրամասնություններով, վատնումներով և բոլոր կոռուպցիոն սխեմաներով։ Մոտ երկու տարի է անցել՝ հակակառուպցիոնում գործը կա,այլ տեղերում էլ, Քննչականում էլ գործը կա, բայց որևէ բացահայտում չկա, ինչու, որովհետև կամ այն առնվազը տանում է Նիկոլ Փաշինյանի վրա և ինքը չի ուզում որպեսզի այն բացահայտվի, կամ այդ գործը տանում է մարդկանց վրա, ում Փաշինյանն ուզում է պահի, որ հրապարակային չլինի»։

Анна Григорян: Раскрываемости по ANIF нет, потому что ниточки ведут либо непосредственно к Николу Пашиняну, либо к близким к нему людям
«Это два хромых, слепых, глухих и неразумных слона, на которых они строят свои тезисы», – заявил на брифинге в НС 6 декабря депутат от оппозиционной фракции «Армения» Артур Хачатрян, коснувшись утверждения правящей в РА политической силы о том, что экономика Армении регистрирует прогресс и что Армения никогда не была столь безопасной, как сейчас.
Депутат отметил, что заложенные в проекте бюджета на 2025 год цели нереалистичны – даже после того, как правительство пересмотрело его и сократило предусмотренный первоначально рост на 10%, госдолг же доведен до астрономического уровня.
«Действующее правительство Армении только на обслуживание долга выделяет больше средств, чем министерствам здравоохранения, юстиции, иностранных дел и всем областным администрациям. В результате же – у нас только 5% экономического роста, хотя обещали минимум 7%», – сказал Артур Хачатрян.
В свою очередь депутат от фракции «Армения» Анна Григорян, коснувшись проблем в сфере безопасности, отметила: «Как мы видим, мирного соглашения с Баку нет, более того – азербайджанская сторона выдвигает все новые предусловия. Между тем, много лет назад невозможно было даже представить, что Армении будут предъявлены подобные требования».
Депутат сочла недопустимым, что армянский народ и депутаты не в курсе, о чем ведутся переговоры с Баку.
Григорян назвала абсурдным, что активно обсуждается связанная с Овиком Агазаряном тема и нет никакой реакции на вчерашние заявления Ильхама Алиева относительно того, что Армения должна начать переговоры с «общиной Западного Азербайджана».
Она напомнила, что власти РА чинят препятствия оппозиции для организации обсуждения по вопросу возвращения арцахцев в Арцах, а в Азербайджане проводят конференцию на высшем уровне, озаглавленную как «Право на возвращение: продвижение справедливости для азербайджанцев, насильственно изгнанных из Армении».
Отвечая на вопрос журналиста о последовательных шагах по делам о коррупции, Анна Григорян сказала: «Это не мои личные представления, а документированные реалии. Всем известно, что в фонде ANIF растраты составили 10 млрд драмов. ГКС провела исследования, но мне не позволяют ознакомиться с результатами, говоря, что они предназначены не для меня, а для премьер-министра. Другими словами, на все детали уже 2 года – на столе премьер-министра. Прошло почти два года, есть дело в Антикоррупционном комитете, в других структурах, в Следственном комитет, но ничего не раскрыто. Почему? Потому что все ниточки ведут либо к Николу Пашиняну и он не хочет, чтобы это было раскрыто, либо дело приведет к людям, которых Пашинян хочет скрыть от общественности».
- «Голос Армении»: Комендант режима ЧП, FLY ARNA, ANIF, билеты за $20 000… Авинян или Авирян?
- По делу ANIF в отношении какого-либо лица публичного уголовного преследования не возбуждено – Генпрокуратура