Սասունյան. Ասադը միամտորեն վստահում էր Էրդողանին, մինչև որ թիկունքից դաշունահարվեց
Մինչև 2011 թվականի սիրիական քաղաքացիական պատերազմը, Սիրիան և Թուրքիան երկար տարիներ շատ սերտ հարաբերություններ են ունեցել։ Փոխադարձ այցելությունների շարքում նախագահ Բաշար ալ-Ասադը 2004 թվականին պատմական այց կատարեց Անկարա․ նա Սիրիայի առաջին նախագահն էր, որ այցելեց Թուրքիա: Այնուհետև վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այցելեց Դամասկոս՝ ստորագրելու ազատ առևտրի համաձայնագիրը։ 2007 թվականին Էրդողանը և Ասադը մասնակցեցին Հալեպի միջազգային մարզադաշտի բացման արարողությանը։ Առևտուրը ծաղկում էր վիզային ռեժիմի բացակայության պայմաններում: 2008 թվականին Էրդողանը կնոջ հետ հյուրընկալեց սիրիացի առաջին զույգին՝ թուրքական Բոդրում առողջարանային քաղաքում հանգստանալու համար։ 2009 թվականին երկու երկրները համատեղ զորավարժություններ անցկացրեցին իրենց ընդհանուր սահմանի երկայնքով: Ինձ ասացին, որ նախագահ Ասադը, իր «թուրք դաշնակցին» գոհացնելու համար, նույնիսկ արգելել էր Հայոց ցեղասպանության մասին գրքերի վաճառքը Սիրիայի գրախանութներում:
2008 թվականին, երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների այս ժամակահատվածանում, Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը Դամասկոսում հանդիպել է նախագահ Ասադին։ Կաթողիկոսը հետո ինձ ասաց, որ նախագահ Ասադն իրեն ասել է՝ հայերը մեծ սխալ են գործում՝ հանդես գալով ընդդեմ Թուրքիայի և անընդհատ խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին։ Ասադն ասել է, որ հայերը պետք է մոռանան անցյալը և լավ հարաբերություններ հաստատեն Թուրքիայի հետ, որը նկարագրել է որպես հզոր և կարևոր երկիր։ Նա համարել է, որ Հայաստանի տնտեսությունը մեծ օգուտ կքաղի Թուրքիայի հետ առևտրից։
Որպես Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ և ողջ կյանքի ընթացքում այդ զանգվածային հանցագործության զոհերի համար արդարության ջատագով, ես շատ վշտացա՝ լսելով նախագահ Ասադի սարսափելի խորհուրդը Արամ Ա-ին: Նկատի ունենալով այս զրույցը, երբ 2009 թվականի հունիսի սկզբին հնարավորություն ունեցա մեկնել Դամասկոս, խնդրեցի նախագահ Ասադի հետ մտերիմ մի հայ ընկերոջ՝ հանդիպում կազմակերպել ինձ համար նախագահի հետ։
Դամասկոս հասնելուց հետո ընկերս զանգահարեց նախագահական նստավայր՝ հանդիպումը հաստատելու համար։ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը ընկերոջս ասաց, որ մենակ գա պալատ՝ խոսելու այդ հանդիպման մասին։ Մեկ ժամ անց ընկերս վերադարձավ պալատից և վհատված ձայնով ասաց, որ հանդիպումը չի կայանա, քանի որ աշխատակազմի ղեկավարն ստուգել էր իմ անունը գուգլ որոնմամբ և պարզել, որ ես հարյուրավոր քննադատական հոդվածներ եմ գրել Թուրքիայի և Հայոց ցեղասպանության մասին։ Ուստի նա ընկերոջս հայտնել է, որ ինձ նման հակաթուրքական հայացքների տեր մարդու հանդիպումը նախագահ Ասադի հետ անհնարին է՝ Սիրիայի և Թուրքիայի բարեկամական հարաբերությունների պատճառով։
Բնականաբար, ես շատ հիասթափված էի։ Պատճառը, որ ցանկանում էի հանդիպել նախագահ Ասադի հետ այն էր, որ նրան ասեի՝ սխալ էր ոչ միայն հայերին ուղղված իր խորհուրդը, այլև ինքն անձամբ մեծ սխալ էր գործում՝ վստահելով նախագահ Էրդողանին։ Ես ուզում էի ասել նախագահ Ասադին, որ հայերը շատ լավ գիտեն թուրք ղեկավարների խարդախ բնավորությունը՝ հաշվի առնելով ցեղասպանությունը, որից տառապել է հայ ժողովուրդը: Ուզում էի նաև նախազգուշացնել նախագահ Ասադին, որ կգա այն օրը, երբ իր «լավ ընկեր» Էրդողանը կդավաճանի իրեն և թիկունքից կդաշունահարի։
2009 թվականին ես չէի կարող իմանալ, որ երկու տարի անց Սիրիայում մեծ քաղաքացիական պատերազմ էր տեղի ունենալու Էրդողանի լիակատար աջակցությամբ: Ես վստահ չէի, որ եթե նույնիսկ հնարավորություն ունենայի հանդիպել նախագահ Ասադին և զգուշացնել նրան, նա կլսեր ինձ։ Բայց անկախ դրանից, ես ուզում էի նրան ասել այն ամենը, ինչ մտածում էի։
Հետագայում լսեցի, որ նախագահ Ասադն իրեն հանդիպած մյուս հայերին ևս ասել էր, որ նրանք պետք է բարեկամ լինեն թուրքերի և Թուրքիայի հետ։ Ասադը մասնավորապես քննադատել էր հայերին՝ ապրիլի 24-ին Թուրքիայի դրոշն այրելու համար։
Դամասկոս կատարած իմ այցելությունից հետո նախագահ Ասադը այցելեց Հայաստան 2009 թվականի հունիսի 17-18-ին և նախագահ Սերժ Սարգսյանին առաջարկեց միջնորդ լինել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև՝ երկու երկրների հետ Սիրիայի ունեցած «սերտ հարաբերությունների» պատճառով։ Այնուամենայնիվ, Ասադն արարողակարգային այց չկատարեց Երևանում գտնվող Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ինչն անում են բոլոր օտարերկրյա ղեկավարները՝ հարգանքի տուրք մատուցելու և ծաղկեպսակ դնելու համար։ Սա ևս մեկ օրինակ էր նախագահ Ասադի՝ Թուրքիային չվրդովեցնելու չափազանց զգայունության մասին։ Ասադը նաև բացատրել էր, որ Թուրքիայի հանդեպ տածած հարգանքից ելնելով Սիրիան չի կարող ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
Անցյալ շաբաթ նախկին պատգամավոր և 2009 թվականին նախագահ Սարգսյանի մամուլի քարտուղար Սամվել Ֆարմանյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ հայտնել է, որ երբ նախագահ Ասադը ոգևորված խոսել է Էրդողանի հետ իր «հոյակապ հարաբերությունների» մասին, նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է. «Դուք թուրքերին լավ չեք ճանաչում։ Կգա ժամանակը, և արդյունքով կդատենք»։ Սա նման է այն ուղերձին, որը ես ուզում էի փոխանցել նախագահ Ասադին Դամասկոսում։
Ավելի հետաքրքիր է, որ 2014 թվականի մարտին, Սիրիայի վրա Թուրքիայի կողմից կազմակերպված մի քանի տարի շարունակվող հարձակումներից հետո, երբ Ֆարմանյանի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը Սիրիայում էր և հանդիպել էր նախագահ Ասադին, նա խնդրել էր Ֆարմանյանին նախագահ Սարգսյանին փոխանցել հետևյալ ուղերձը. «Ես շատ լավ եմ հիշում երևանյան մեր առանձնազրույցը [նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ]»։ Այնուհետև Ասադը հավելեց․ «Նախագահ Սարգսյանը ճիշտ էր. մենք թուրքերին լավ չէինք ճանաչում»:
2014 թվականին Սիրիա մեկնած խորհրդարանական պատվիրակության մեկ այլ անդամ՝ Նաիրա Կարապետյանը, հաստատել է նախագահի մասին Ֆարմանյանի հաղորդման ճշգրտությունը։ Ասադը խոստովանել է, որ սխալվել է վստահելով Էրդողանին։
Անշուշտ, 2014-ին շատ ուշ էր նախագահ Ասադի համար գիտակցել, որ չպետք է վստահեր Էրդողանին։ Այդ մեծ սխալը նրա վերջնական տապալման հիմնական պատճառներից մեկն էր:

For many years up until the Syrian civil war of 2011, Syria and Turkey enjoyed very close relations. In a series of reciprocal visits, Pres. Bashar al-Assad made a historic trip to Ankara in 2004, the first Syrian President to do so. Then Prime Minister Recep Tayyip Erdogan visited Damascus to sign a free trade agreement. In 2007, Erdogan and Assad attended the opening ceremony of the Aleppo International Stadium. Trade flourished with visa-free travel. In 2008, Erdogan and his wife hosted the Syrian first couple for a vacation in the Turkish Resort town of Bodrum. In 2009, the two countries held joint military maneuvers along their mutual border. I was told that Pres. Assad, to appease his ‘Turkish ally’, even banned Armenian Genocide books from bookstores in Syria.
In 2008, during this period of a cozy relationship between the two countries, the Catholicos of Cilicia Aram I met in Damascus with Pres. Assad. The Catholicos informed me later that Pres. Assad told him Armenians were making a big mistake by being anti-Turkey and constantly talking about the Armenian Genocide. Assad said that Armenians should forget the past and establish good relations with Turkey, which he described as a powerful and important country. He suggested that Armenia’s economy would benefit greatly from trading with Turkey.
As the descendant of the survivors of the Armenian Genocide and a life-long activist for justice to the victims of that mass crime, I was very upset to hear Pres. Assad’s terrible advice to Aram I. Keeping that conversation in mind, when I had a chance to travel to Damascus in early June 2009, I asked a mutual Armenian friend who was close to Pres. Assad to arrange a meeting for me with the President.
After I arrived in Damascus, my friend called the Presidential Palace to confirm the meeting. The President’s Chief of Staff told my friend to come to the Palace alone in order to talk about the requested appointment. An hour later, my friend returned from the Palace and told me in a dejected voice that the meeting will not take place because the Chief of Staff had checked my name in google search and discovered that I had written hundreds of critical articles about Turkey and the Armenian Genocide. Therefore, he told my friend that it would not be possible for an anti-Turkey man like me to meet with Pres. Assad because of the friendly relations between Syria and Turkey.
Naturally, I was very disappointed. The reason I wanted to meet with Pres. Assad was to tell him that not only his advice to Armenians was wrong, but he himself was making a big mistake by trusting Pres. Erdogan. I wanted to tell Pres. Assad that Armenians know all too well the deceptive nature of Turkish leaders given the genocide Armenians had suffered. I wanted to warn Pres. Assad that the day would come when his ‘good friend’ Erdogan, will betray him and stab him in the back.
I could not have known in 2009 that two years later a major civil war would take place in Syria with the full backing of Erdogan. I was not sure that even if I had the chance to meet with Pres. Assad and warned him, he would have listened to me. But regardless, I wanted to give him a piece of my mind.
I subsequently heard that Pres. Assad had also told other Armenians he had met with that they should be friends with Turks and Turkey. Assad particularly criticized Armenians for burning the Turkish flag on April 24.
Subsequent to my visit to Damascus, Pres. Assad visited Armenia on June 17-18, 2009 and offered to Pres. Serzh Sargsyan to mediate between Armenia and Turkey, because of Syria’s “close relationships” with both countries. However, Pres. Assad did not pay a protocol visit to the Armenian Genocide Memorial in Yerevan which all foreign leaders do, to lay a wreath. This was yet another example of Pres. Assad’s excessive sensitivity not to upset Turkey. Assad also explained that, in deference to Turkey, Syria cannot recognize the Armenian Genocide.
In a Facebook post last week, Samvel Farmanyan, a former Member of Parliament and Press Secretary to Pres. Sargsyan in 2009, reported that when Pres. Assad excitedly spoke about his ‘excellent relations’ with Erdogan, Pres. Sargsyan replied: “You don’t know Turks well. The time will come and we will judge by the result.” This is similar to the message I wanted to convey to Pres. Assad in Damascus.
More interestingly, in March 2014, following several years of attacks on Syria orchestrated by Turkey, when Farmanyan led a parliamentary delegation to Syria and met with Pres. Assad, he asked Farmanyan to transmit to Pres. Sargsyan the following message: “I remember very well our private conversation in Yerevan [with Pres. Sargsyan].” Assad then added: “President Sargsyan was right. We did not know Turks well.”
Naira Karapetyan, another member of the Parliamentary delegation that went to Syria in 2014, confirmed the accuracy of Farmanyan’s report about Pres. Assad acknowledging that he was wrong to have trusted Erdogan.
Of course, it was too late by 2014 for Pres. Assad to realize that he should not have trusted Erdogan. That big mistake was one of the key reasons for his eventual downfall.