Քաղաքական 11:34 18/12/2024 Հայաստան
«Այդ հայտարարությունը նշանակում է, որ Ադրբեջանը նաև պատերազմական ու այլ հանցագործությունների հասցեատեր է դիտում մարդկանց, որոք այս պահին Հայաստանում են, ակնկալիք է ձևավորում, որ նշված անձինք հանձնվեն Ադրբեջանին»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի դատախազության հայտարարությանը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը Հայաստանի պատկան մարմիններին հրավիրել է համագործակցել Արցախի Հանրապետության՝ Բաքվում կալանքի տակ գտնվող նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների դեմ քրեական գործով:
Սահակյանն ընդգծեց՝ բոլոր միջազգային կառույցներն ու պայմանագրերն ունեն դրույթներ, որով արգելում են համագործակցությունը քաղաքական հետապնդում ենթադրող գործընթացներում։
«Այս պահին մենք ունենք քաղաքական հետապնդումներ, հետապնդումների զոհ հանդիսացող անձինք։ Այդ պարագայում մերժման հստակ հիմք գոյություն ունի։ Ավելին, մարդու իրավունքների ստանդարտներն արգելում են մարդուն հանձնել մի երկրի, որտեղ կա խոշտանգումների, կյանքի դեմ ուղղված ու այլ հանցագործությունների վտանգ։ Որևէ հայ որևէ երկրի, այդ թվում Հայաստանի Հանրապետության կողմից չի կարող օրինական կերպով հանձնվել Ադրբեջանին, քանի որ Ադրբեջանում բոլոր հայերը սպանվում են, խոշտանգվում են։ Ադրբեջանում հայերի  նկատմամբ կա ռասիստական քաղաքականություն, և դա  արգելում է որևէ հայի հայտնվելն ադրբեջանական հսկողության ներքո»,-ընդգծեց Ս. Սահակյանը։
Մասնագետի գնահատմամբ, Ադրբեջանի կողմից հնչեցրած համագործակցության կոչ-առաջարկն իրավական հիմնավորումներ չունի, այստեղ պետք է տեսնել միայն քաղաքական ենթատեքստ։
«Մյուս կողմից նման առաջարկը կարող էր տրամաբանական լինել այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը կհամագործակցեր Հայաստանի հետ հայ տուժողների իրավունքների խախտումները վերացնելու հարցում։ Ադրբեջանը պետք է որ տեղյակ լինի, մեկ տասնյակից ավելի դատական ակտեր կան կայացված, որոնք արձանագրել են, որ Ադրբեջանում առևանգվել, սպանվել, խոշտանգվել են, բռնի կերպով անհետացել են հայեր, այս հանցագործութունների մոտիվացիան եղել է զոհերի հայ լինելը։ Եվրոպական դատարանը պահանջ է դրել Ադրբեջանի առաջ հետաքննել, բացահայտել մեղավորներին ու ենթարկել պատասխանատվության՝ հայ տուժողների իրավունքները պաշտպանելու նկատառումներից ելնելով։ Ուստի համագործակցության լավագույն հարթակն այն է, որ Ադրբեջանը Հայաստանի հետ համատեղ աշխատանքով հայ տուժողներին քրեական գործերով ճանաչի տուժող, իրականացնի արդյունավետ քննություն ու տուժողների մասնակցությամբ, տուժողների իրավունքները հարգելով ապահովի ադրբեջանցի հանցագործների դատարանի առջև կանգնելը»,-ասաց Սահակյանը։

Law 15:42 18/12/2024 Armenia
Human rights lawyer Siranush Sahakyan reacted to Azerbaijan’s proposal for “collaboration” with Armenia in the criminal case involving Artsakh’s military and political leaders.
In a statement on Tuesday, the Prosecutor General's Office of Azerbaijan “invited Armenia’s law enforcement agencies to cooperate in obtaining evidence and involving witnesses within the framework of the criminal case.”
Sahakyan stated that Azerbaijan expects Armenia to hand over those falsely accused of complicity in war and other crimes to the country. The lawyer emphasized that all international organizations and agreements have provisions prohibiting cooperation in cases of political persecution.
“At the moment there are political persecutions, people who are victims of persecutions. In this case, there is a clear basis for non-cooperation. Moreover, human rights standards prohibit the extradition of a person to a country where there is a threat of torture or other life-threatening crimes. No Armenian can be legally extradited to Azerbaijan by any country, including the Republic of Armenia, because all Armenians are killed and tortured in Azerbaijan,” she told Panorama.am in an interview on Wednesday.
According to the expert's assessment, the proposal for “cooperation” by Azerbaijan lacks any legal grounds and is completely politically motivated.
“On the other hand, such a proposal could be logical if Azerbaijan cooperated with Armenia in eliminating violations of the Armenian victims’ rights. Azerbaijan must be aware of more than a dozen court rulings confirming that Armenians were captured, killed, tortured and forcibly disappeared in Azerbaijan due to their nationality. The European Court ordered Azerbaijan to investigate, identify the perpetrators and bring them to account for the protection of the rights of the Armenian victims,” she underscored.