Հասարակություն 16:32 18/12/2024 Հայաստան
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն այս պահին դեռևս որևէ պաշտոնական պարզաբանում չունի, թե ինչու է դեկտեմբերի 14-ին «Շիրակ ավիա»-ի Սարատով-Երևան չվերթի ինքնաթիռը վայրէջք կատարել ոչ թե, ինչպես պետք է լիներ, «Զվարթնոց» օդանավակայանում, այլ «Էրեբունի»-ում։
Քաղավիացիայի մամուլի խոսնակ Լիլիթ Աղաբեկյանը Panorama.am-ին հայտնեց, որ քննություն է ընթանում, քննության ավարտից հետո արդյունքների մասին կտեղեկացնեն։
«Նախնական որևէ վարկած չենք կարող ասել, նոր է քննությունը սկսվել, տվյալներ են հավաքվում։ Այս փուլում որևէ բան չեմ կարող ասել»,- նշեց Լ. Աղաբեկյանը։
Ինչ վերաբերում է մամուլում տարածված տեղեկությանը, որ Սարատով-Երևան չվերթի օդաչուն ինքնաթիռը սխալմամբ է իջեցրել «Էրեբունի» օդանավակայանում, նա նշեց. «Քանի որ քննություն է ընթանում, չենք կարող ենթադրություններ անել»։
Ինքնաթիռը «Էրեբունի» օդանավակայանում վայրէջք կատարելուց կարճ ժամանակ անց գնացել է «Զվարթնոց», ուղևորները այնտեղ էլ իջել են ինքնաթիռից։

Комитет гражданской авиации (КГА) Армении к данному моменту все еще не может представить каких-либо официальных разъяснений относительно того, почему 14 декабря самолет авиакомпании «Ширак Авиа», выполнявший рейс Саратов-Ереван, приземлился не в аэропорту «Звартноц», как и следовало, а на военном аэродроме «Эребуни».
Пресс-секретарь КГА Лилит Агабекян сообщила Panorama.am, что проводится расследование, по его завершении представят результаты.
«Какой-либо предварительной версии озвучить не можем, расследование только началось, собираются данные. На данном этапе сказать что-либо не могу», – отметила Л.Агабекян.
Что касается публикуемых СМИ сведений о том, что пилот рейса Саратов-Ереван посадил самолет в «Эребуни» по ошибке, она отметила: «Поскольку проводится расследование, мы не можем делать предположения».
Вскоре после приземления в «Эребуни» борт направился в «Звартноц», там пассажиры и вышли из самолета.