Քաղաքական 10:32 19/12/2024 Հայաստան
Թուրք-ադրբեջանական թեզերին խիստ համահունչ, երկու տարի առաջ Ժիրայր Լիպարիտյանը բացահայտ կեղծ հայտարարություն էր անում շուրջ 700 հազար ադրբեջանցի գաղթականների մասին:  Այսօր արդեն ադրբեջանում խոսում են իբր 300 հազար գաղթականների վերադարձի մասին: Քաղտեխնոլոգիայի տեսանկյունից կարող է այն տպավորությունը ստեղծվել, թե ադրբեջանցիները ավելի համեստ պահանջներ են հրամցնում»,- գրել է իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանը։
Նա նշել է. «Որպես 1989-1992թթ. ՀՀ դատախազության ազգամիջյան հարաբերություններում օրենքների պահպանման վրա հսկողության բաժնի պետ, արխիվային նյութերի հենքով հայտարարում եմ՝ Հայաստանից ՀԵՌԱՑԵԼ Է ընդամենը 168 հազար ադրբեջանցի, որոնք, ի տարբերություն ադրբեջանից ԵՌԱԿԻ ԱՆԳԱՄ ԱՎԵԼ բռնագաղթված հայերի (չհաշված 150 հազար արցախցիներին), անարգել վաճառել են իրենց տներն ու ունեցվածքը:
Ընդամենը մեկ տարի առաջ ողջ Արցախը բռնությամբ զավթած, բայց անպատիժ մնացած բռնապետը այսօր դարձյալ ուժի դիրքերից աննախադեպ ու անհեթեթ պահանջներ է առաջադրում, հընթացս՝ ակնկալելով, որ իրեն պատասխանատվության ենթարկելու հայցով չդիմեն որևէ միջազգային դատական ատյան և այդ պարտավորությունն ամրագրեն միջազգային համաձայնագրով ...»։

Политика 15:08 19/12/2024 Армения
В соответствии с турецко-азербайджанскими тезисами два года назад Жирайр Липаритян делал откровенно ложное заявление о 700 тысячах азербайджанских переселенцах. Сегодня в Азербайджане уже говорят о возвращении 300 тысяч переселенцев. С точки зрения политтехнологии может создаться впечатление, что азербайджанцы предъявляют так сказать более скромные требования, написал бывший министр юстиции Геворг Даниелян.
«Как начальник отдела по надзору за соблюдением законодательства в международных отношениях генеральной прокуратуры Армении (с 1989 по 1992 гг.), на основании архивных материалов заявляю, что Армению ПОКИНУЛИ всего 168 000 азербайджанцев, которые, в отличие от депортированных В ТРИ РАЗА БОЛЬШЕ армян из Азербайджана (не считая 150 000 жителей Арцаха), беспрепятственно продали свои дома и имущество.
Всего год назад диктатор, силой оккупировавший весь Арцах, но оставшийся безнаказанным, сегодня вновь выдвигает беспрецедентные и абсурдные требования с позиции силы, одновременно ожидая, что не будет обращения в какой-либо международный суд с иском привлечь его к ответственности и это обязательство не будет зафиксировано  в международном соглашении...» - отметил он.