Քաղաքական 11:16 19/12/2024
«Իլհամ Ալիևի նոր հայտարարությունները՝ Հայաստանի դենացիոնալիզացիայի ծրագրի բացահայտման հերթական վկայություն»,- նման կարծիք ունի ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
Ըստ նրա, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները մեկ անգամ ևս փաստում են, մեր այն պնդումները, որ քննարկվողը ոչ թե խաղաղության պայմանագիր է, այլ Հայաստանի դենացիոնալիզացիայի ծրագիր։
«Մեր իրավունքների պաշտպանության գործիքակազմերից հրաժարման, միջազգային դատարաններից հայցերի ետ քաշման, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման, Հայաստանի սահմանադրության փոփոխության և հայկական բանակի վերաբերյալ հնչող պահանջները ոչ թե ուղղված են խաղաղության հաստատմանը, այլ միտված են հայկական գործոնի և ինքնության ոչնչացմանը։
Այս նպատակի իրականացման տրամաբանության մեջ են նաև Հայաստանում ադրբեջանցիների բնակեցման ծրագրի մասին  հայտարարությունները։
Մեկ անգամ ևս արձանագրենք պարզ ճշմարտությունը, որը բանակցային սեղանին վախենում է բարձրաձայնել Նիկոլ Փաշինյանը.
Հայաստանի տարածքում տարբեր ժամանակներում բնակություն հաստատած ադրբեջանցիների վերադարձի հարցը չի կարող նույնացվել և համահավասարեցվել Արցախից՝ ցեղասպանության անմիջական վտանգի տակ բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների իրավունքների վերականգնման խնդրի հետ։
Եթե Ադրբեջանը ցանկանում է բարձրացնել այդ հարցը, ապա այն պետք է քննարկվի Բաքվում և Սումգայիթում բռնի տեղահանված, կոտորածների հետևանքով փախուստի դիմած հայերի իրավունքների համատեքստում։
Արցախահայության վերադարձի իրավունքն ու կարգավիճակը պետք է լինի հայկական շահերով առաջնորդվող ցանկացած բանակցողի առաջնային և գլխավոր օրակարգը։
Միայն բանակցություններում Արցախի հարցի հստակ առաջ քաշումը, մեր իրավունքների համառ պաշտպանությունը կարող են զսպել Ադրբեջանի նոր պահանջները և ագրեսիան։ Հակառակ դեպքում, Ալիևի կողմից հնչեցված հայտարարությունները մեկ անգամ ևս վկայում են, որ Ադրբեջանին զիջումներով խաղաղեցնելու ծրագիրի վերջնարդյունքը միայն նոր ու ավելի կոշտ պահանջներն են լինելու»,- գրել է Ի.Սաղաթելյանը։

Политика 15:40 19/12/2024 Армения
«Новые заявления Ильхама Алиева – очередное свидетельство раскрытия плана по денационализации Армении», – такое мнение выразил представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) Ишхан Сагателян.
По его словам, заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева в очередной раз подтверждают утверждения о том, что обсуждается не мирный договор, а программа денационализации Армении.
«Требования отказаться от механизмов защиты наших прав, отозвать иски из международных судов, распустить Минскую группу ОБСЕ, внести изменения в Конституцию Армении, требования относительно армянской армии направлены не на установление мира, а на уничтожение армянского фактора и идентичности.
В логику достижения этой цели укладываются также заявления о программе переселения азербайджанцев в Армению.
Еще раз сформулируем простую истину, которую Никол Пашинян боится озвучить за столом переговоров:
Вопрос возвращения в разное время живших на территории Армении азербайджанцев нельзя отождествлять и приравнивать к вопросу восстановления прав наших соотечественников, насильственно перемещенных из Арцаха из-за прямой угрозы геноцида.
Если Азербайджан желает поднять этот вопрос, то его следует обсуждать в контексте прав армян, которые были насильственно перемещены и бежали от резни в Баку и Сумгаите.
Право на возвращение и статус армян Арцаха должны быть первостепенной и главной повесткой любого переговорщика, руководствующегося армянскими интересами», – отметил Ишхан Сагателян.
Лишь четкое озвучивание вопроса Арцаха на переговорах и упорная защита наших прав могут сдержать новые требования и агрессию Азербайджана. В противном случае заявления Алиева в очередной раз свидетельствуют о том, что конечным результатом плана по умиротворению Азербайджана путем уступок станут лишь новые и более жесткие требования», – подчеркнул Ишхан Сагателян.