Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ով ավելի քան մեկ տարի գտնվում է Ադրբեջանում ապօրինի կալանքի տակ, մեկուսացվել է իր ընտանիքի կողմից վարձած փաստաբաններից։ Այս մասին RTVI հեռուստաալիքին հայտնել է Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը։
«Իրավիճակի առանցքային խնդիրն ու անհեթեթությունն այն է, որ հայրիկիս միայն ադրբեջանցի փաստաբանները տեսնելու հնարավորություն ունեն։ Մեր միջազգային իրավաբանները երբեք չեն կարողացել տեսնել հորս, առավել ևս կապ հաստատել նրա հետ: Այսինքն տեղեկատվական ամբողջական վակուում է և լիակատար մեկուսացում»,- ասել է Դավիթ Վարդանյանը։
Նրա խոսքով, Ռուբեն Վարդանյանին տեսակցելու փաստաբանների բոլոր դիմումները «կամ ուղղակի անտեսվել են, կամ մերժվել»։ Թույլ չեն տալիս նաև Ռուբեն Վարդանյանին այցելել «անկախ բժիշկներ»։
«Միակ բանը, որ եղել է, հետազոտությունն էր, որ պետական հիվանդանոցն արել է նրա հացադուլից հետո։ Որոշ այցեր, ինչպես հասկացանք, Կարմիր Խաչից էին, բայց, դարձյալ, դա բավարար չէ, քանի որ դրանք բավականին մակերեսային են»,- ասել է Դավիթ Վարդանյանը։
Նա նաև նշել է, որ նամակներ կարելի է ուղարկել միայն Կարմիր Խաչի միջոցով, որն ունի «շատ խիստ կանոնակարգեր»՝ ոչ ավելի, քան չորս էջ։
ԱՀ նախկին պետնախարարի որդին նշել է, որ զանգում է հորը, սակայն հեռախոսով «ոչ մի հարց» չեն կարող քննարկել։ Նա նաև ասել է, որ ընտանիքը երախտապարտ է տեղացի փաստաբանին, ով «վտանգում է իր կյանքը»:
Դ.Վարդանյանը նշել է, որ ընտանիքը «չափազանց երախտապարտ է» Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ով հույս էր հայտնել, որ Ադրբեջանը ԱՐցախի Հանրապետության նախկին ղեկավարների հետ հարաբերություններում կառաջնորդվի «մարդասիրական նկատառումներով»:
«Մենք աներևակայելի երախտապարտ ենք նման խոսքերի համար և հուսով ենք, որ դրանք կլսվեն»,- ասել է նա։
Դավիթ Վարդանյանը հաստատել է, որ իր հորը 20 հոդվածներով 45 մեղադրանք է առաջադրվել։ Նրա խոսքով, քրեական գործը պարունակում է 25 հազար էջ ադրբեջաներեն, որոնք Ռ.Վարդանյանի համար բանավոր թարգմանվում են «քննիչի և դատախազության» կողմից նշանակված թարգմանչի կողմից։
- Մենք հետևողականորեն Ադրբեջանին կոչ ենք անում հարգելու բանտարկյալների հիմնարար ազատությունները. Մեթյու Միլլերը՝ Ռուբեն Վարդանյանի կալանքի մասին
- Աշխարհը չի կարող անտարբեր մնալ. Ռուբեն Վարդանյանի ապօրինի ազատազրկումը դատապարտելու կոչ
- Դու և ընկերներդ Բաքվի դժնդակ զնդաններում եք՝ մեր բոլորիս փոխարեն կրելով այն ծանր խաչը. Չալաբյանի նամակը՝ Ռուբեն Վարդանյանին
- Ադրբեջանցի դատախազները Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շուրջ 45 հորինված նոր մեղադրանք են առաջադրել
- Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան. Ավելի քան 100%-ով համոզված եմ, որ նման նամակ գոյություն չունի
- COP29-ի ընթացքում Բաքվում գտնվողները կարող են պահանջել այցելել հայ պատանդներին և կոչ անել ազատ արձակել նրանց. Ռուբեն Վարդանյանի որդի
- Հորս ձերբակալությունը շատ հստակ ուղերձ էր՝ ոչ մի հայ անվտանգ չէ. Ռուբեն Վարդանյանի որդի
- Բաքվի դատարանը մերժել է Ռուբեն Վարդանյանի կալանքը երկարաձգելու որոշման դեմ փաստաբանների ներկայացրած բողոքը

Право 11:50 21/12/2024 В мире
Бывший госминистр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Рубен Варданян, который больше года незаконно удерживается в тюрьме в Азербайджане, изолирован от нанятых его семьей адвокатов. Об этом заявил сын Рубена Варданяна Давид.
«Ключевая проблема и абсурдность ситуации в том, что единственные представители интересов отца, которые имеют к нему доступ, — это азербайджанские местные юристы. Наши международные юристы ни разу не смогли не то, чтобы увидеть отца, а даже связаться с ним. То есть это полнейший вакуум информации и полная изоляция», — сказал Давид Варданян телеканалу RTVI.
По его словам, все запросы юристов о посещении Рубена Варданяна были «либо просто проигнорированы, либо отвергнуты». Бывшего госминистра НКР также не могут навещать «независимые врачи».
«Единственное, что было — это осмотр, который сделала государственная больница после его голодовки <…> Есть какие-то визиты, как мы понимаем, от «Красного Креста», но, опять же, этого недостаточно, потому что они достаточно поверхностные», — отметил Давид Варданян.
Письма также можно отправлять только через «Красный Крест», у которого «очень жесткий регламент» — не более четырех страниц, уверяет он.
«Они («Красный Крест». — Прим. RTVI) работают как могут, но там тоже очень сильно у них связаны руки. Обычных писем мы не можем отправлять. Как мне говорил отец, он отправлял уже безграничное количество писем за последние полгода. Ни одно из них не дошло до адресата, то есть этот способ коммуникации у нас тоже обрезан», — заявил Давид Варданян.
Сын экс-госминистра Республики Арцах отметил, что созванивается с отцом, но они не могут обсуждать по телефону «какие-то дела». Он также заявил, что семья благодарна местному адвокату, который «рискует своей жизнью».
Давид Варданян подтвердил, что его отцу предъявили 45 обвинений по 20 статьям. По его словам, в уголовном деле 25 тыс. страниц на азербайджанском языке, которые ему устно переводит переводчик, назначенный «следователем и прокуратурой».
«Это достаточно старая стратегия: если у тебя нет нормального дела, то ты просто пишешь вот такую груду макулатуры, я извиняюсь, и пытаешься тем самым утопить своего обвиняемого», — сказал сын экс-госминистра НКР.
Он также указал, что семья «безумно благодарна» президенту России Владимиру Путину, который выражал надежду, что Азербайджан будет руководствоваться «соображениями гуманитарного характера» в отношении бывших властей Нагорного Карабаха. «Безумно благодарны за такие слова и надеемся, что к ним прислушаются», — сказал он.