Բելառուսի նախագահական ընտրություններում Լուկաշենկոն 7-րդ անգամ գրանցվեց որպես թեկնածու
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն գրանցվել է որպես պետության ղեկավարի թեկնածու հաջորդ ընտրություններում, որոնք կկայանան 2025 թվականի հունվարի 26-ին։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այս որոշումը կայացվել է հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) նիստում, որը հեռարձակվել է նրա կայքում։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ Լուկաշենկոյի՝ որպես նախագահի թեկնածու առաջադրվելու օգտին վավեր է ճանաչվել 2 միլիոն 518 հազար 145 ընտրողի ստորագրություն՝ պահանջված 100 հազարի փոխարեն։
Լուկաշենկոն պետության ղեկավարի պաշտոնի համար կպայքարի յոթերորդ անգամ։ 2020թ.-ի ընտրություններում նա ստացել էր քվեների 80,1%-ը։
- ՀԱՊԿ նիստին Հայաստանի բացակայությունը նկարագրում է աշխարհաքաղաքական իրավիճակը տարածաշրջանում․ Լուկաշենկո

Политика 14:48 23/12/2024 В мире
Александр Лукашенко зарегистрирован кандидатом на очередных выборах президента Беларуси. Инициативная группа собрала в его поддержку 2 миллиона 518 тысяч 145 подписей избирателей, сообщает ЦИК.
Как напоминает МИР 24, президентские выборы пройдут в Беларуси 26 января 2025 года. Предвыборная агитация пройдет с 1 по 25 января 2025 года.
Ранее в ЦИК поступили документы для регистрации кандидатами в президенты лидера Либерально-демократической партии Беларуси Олега Гайдукевича, лидера Республиканской партии труда и справедливости Александра Хижняка, первого секретаря ЦК Коммунистической партии Беларуси Сергея Сыранкова, экс-кандидата на предыдущих выборах, предпринимателя Анны Канопацкой.
Ранее сообщалось, что миссия наблюдателей от СНГ начала работу на выборах президента Беларуси. Генеральный секретарь Содружества Сергей Лебедев уже получил удостоверение номер один. Наблюдатели будут мониторить подготовку к голосованию, участки, процесс агитации и соответствие всех этапов кампании законодательству.