Կրեմլում հույս ունեն, որ Փաշինյանը վաղը տեսակապով կմասնակցի ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին. Պեսկով
Կրեմլն ակնկալում է, որ Փաշինյանը վաղը Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին կմասնակցի տեսակապի միջոցով։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Գիտեք, նա անձամբ է հայտարարել, որ իր մոտ դրական թեստ է եղել ու մեկուսանալու որոշում է կայացրել։ Բայց հույս ունենք, որ վաղը, իսկ վաղը նախատեսված է ԵԱՏՄ գագաթաժողովը, կկարողանա միանալ տեսակապի միջոցով։ Դա շատ կարևոր է։ Հայաստանը կազմակերպության շատ կարևոր անդամ է»,-ասել է Պեսկովը։
Հիշեցնենք, առավոտյան հայտնի դարձավ, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցի այսօր Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԱՊՀ երկների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին:
«Երկուշաբթի՝ դեկտեմբերի 23-ին, քովիդի դրական ախտորոշում եմ ունեցել:
Դեկտեմբերի 23-ին և 24-ին մեկուսացել և աշխատել եմ կեցավայրից: Դեկտեմբերի 25-ին ախտորոշումս արդեն բացասական է և վերադառնում եմ աշխատանքային սովորական ռեժիմի:
Այսուհանդերձ, նաև խորհրդակցելով գործընկերների հետ, չեմ մասնակցի այսօր Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԱՊՀ երկների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին:
Մինչեւ օրվա վերջ որոշում կկայացնեմ վաղը ԵԱՏՄ բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին մասնակցել-չմասնակցելու վերաբերյալ»,-գրել էր նա։

13:32 25/12/2024 В мире
Никол Пашинян не сможет сегодня присутствовать на неформальном саммите лидеров стран СНГ в Ленинградской области, но завтра к саммиту ЕАЭС, возможно, присоединится в режиме ВКС, заявил сегодня пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Вы знаете, он сам сообщил накануне, что у него были положительные тесты, и он принял решение об изоляции. Но мы надеемся, что уже завтра, а завтра будет часть, запланированная с саммитом ЕАЭС, он сможет принять участие в режиме ВКС. Это очень важно. Армения является очень важным участником организации», – приводят слова Пескова российские СМИ.
Утром 25 декабря Пашинян сообщил, что 23 декабря получил положительный тест на коронавирус и на два дня изолировался. «25 декабря мой тест уже отрицательный, и я возвращаюсь к обычному рабочему режиму. Тем не менее, посоветовавшись также с коллегами, я не буду участвовать в неформальном саммите лидеров стран СНГ, который пройдет сегодня в Санкт-Петербурге. До конца дня я приму решение, участвовать или нет завтра в заседании Высшего экономического совета ЕАЭС», - написал он.