Հասարակություն 14:13 25/12/2024 Աշխարհում
Կրասնոդարի երկրամասի նահանգապետ Վենիամին Կոնդրատևը հայտնել է, որ երկրամասում արտակարգ դրություն է մտցվել Անապայի ափ նավթամթերքների շարունակական արտահոսքի պատճառով։ Այս մասին նա գրել է իր Telegram ալիքում։
«Իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ։ Որոշեցի այսօրվանից մտցնել երկրամասային արտակարգ դրություն։ Տարածաշրջանային շտաբը կղեկավարի իմ տեղակալ Իգոր Գալասը»,-կիսվել է Կոնդրատևը։
Նրա խոսքով, Անապայի և Տեմրյուկի շրջանի ափեր նավթամթերքների ափ դուրս մղվելը ձգձգվել է և չի դադարում։ Որպես պատճառ նա նշել է եղանակային պայմանները՝ օդը տաքանում է, և նավթամթերքները բարձրանում են ծովի մակերևույթ, որից հետո դրանք դուրս են գալիս ափ։
Կոնդրատևն ընդգծել է, որ ի սկզբանե, ըստ գիտնականների և մասնագետների հաշվարկների, մազութի հիմնական մասը պետք է մնար Սև ծովի հատակին։

17:42 25/12/2024 В мире
Участок побережья протяженностью 3,7 километра очищен от нефтепродуктов в Темрюкском районе Краснодарского края, новых очагов загрязнения мазутом не выявлено, сообщили в оперштабе региона.
"Берег в Темрюкском районе сегодня убирают 250 спасателей и волонтеров. Новых очагов загрязнения нефтепродуктами в муниципалитете не выявлено. Для вывоза собранного грязного грунта задействовано 10 единиц техники – тракторы и "Камазы". По ситуации на 25 декабря мазут убран на участке протяженностью 3,7 километра", - говорится в сообщении.
Как напоминает РИА Новости,в районе Керченского пролива 15 декабря во время шторма потерпели крушение танкеры "Волгонефть 212" и "Волгонефть 239", были эвакуированы 27 моряков, один из них погиб. По информации экстренных служб, танкеры перевозили около 9,2 тысячи тонн мазута. Президент России Владимир Путин сообщил, что в море вытекло около 40% топлива.
В среду на Кубани был введен краевой режим ЧС из-за непрекращения выбросов нефтепродуктов на берег Анапы и Темрюкского района.