Դեկտեմբերի 28-ից հունվարի 2-ը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ելույթներով հանդես կգա Չինաստանում։ Նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, կունենա 6 համերգ Չինաստանի 5 քաղաքում՝ Պեկին, Ուրումչի, Չանան, Նանթոնգ և Չենդու։
Նվագախմբից հայտնում են, որ համերգային ծրագրերում ընդգրկված են հայ, ռուս և եվրոպացի դասականների հայտնի ստեղծագործություններ։
«Նվագախմբի ամանորյա հյուրախաղերը Չինաստանում ավանդական են դարձել։ Համերգների ծրագրերում եվրոպացի և ռուս կոմպոզիտորների կողքին ընդգրկված են նաև հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, որոնք շատ համերգասրահներում հնչելու են առաջին անգամ։
Համերգներից շատերի տոմսերը վաղուց սպառվել են, ինչը կարևոր ցուցանիշ է մեր նվագախմբի համար»,- ասում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը մշտական հյուր է Չինաստանում, և համերգները նպատակ ունեն հանրայնացնելու դասական երաժշտությունը, ինչպես նաև հայ կոմպոզիտորական ու կատարողական արվեստն այդ երկրում։

Культура 16:46 26/12/2024 Армения
Государственный симфонический оркестр Армении выступит с гастролями в Китае с 28 декабря по 2 января. Оркестр под управлением художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна проведет 6 концертов в 5 городах Китая: Пекине, Урумчи, Чангане, Наньтуне и Чэнду.
В репертуар включены известные произведения армянской, русской и европейской классики.
«Новогодние гастроли оркестра в Китае стали традиционными. Помимо произведений европейских и российских композиторов, в программу концерта включены также произведения армянских композиторов, которые впервые прозвучат во многих концертных залах.
Билеты на многие концерты давно распроданы, что является важным показателем для нашего оркестра» , - отметил директор оркестра Саркис Балбабян.
Государственный симфонический оркестр Армении является постоянным гостем в Китае, а концерты нацелены на популяризацию классической музыки, а также армянского композиторского и исполнительского искусства в этой стране.