Դեկտեմբերի 28-ից հունվարի 2-ը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ելույթներով հանդես կգա Չինաստանում։ Նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, կունենա 6 համերգ Չինաստանի 5 քաղաքում՝ Պեկին, Ուրումչի, Չանան, Նանթոնգ և Չենդու։
Նվագախմբից հայտնում են, որ համերգային ծրագրերում ընդգրկված են հայ, ռուս և եվրոպացի դասականների հայտնի ստեղծագործություններ։
«Նվագախմբի ամանորյա հյուրախաղերը Չինաստանում ավանդական են դարձել։ Համերգների ծրագրերում եվրոպացի և ռուս կոմպոզիտորների կողքին ընդգրկված են նաև հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, որոնք շատ համերգասրահներում հնչելու են առաջին անգամ։
Համերգներից շատերի տոմսերը վաղուց սպառվել են, ինչը կարևոր ցուցանիշ է մեր նվագախմբի համար»,- ասում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը մշտական հյուր է Չինաստանում, և համերգները նպատակ ունեն հանրայնացնելու դասական երաժշտությունը, ինչպես նաև հայ կոմպոզիտորական ու կատարողական արվեստն այդ երկրում։

Society 11:15 26/12/2024 Armenia
From December 28 to January 2, the Armenian State Symphony Orchestra will embark on a tour in China, led by its Artistic Director and Principal Conductor, Sergey Smbatyan. The orchestra will perform six concerts in five cities, including Beijing, Ürümqi, Xi’an, Nantong, and Chengdu. The program will feature iconic works by Armenian, Russian, and European classical composers, organizers said.
“Our New Year tours in China have become a nice tradition,” says Sargis Balbabyan, the orchestra’s director. “This year’s program includes works by Armenian composers alongside European and Russian classics. Many of these pieces will be performed for the first time in some of the concert halls. The fact that tickets for many concerts are already sold out is a significant milestone for our orchestra.”
As a frequent guest in China, the Armenian State Symphony Orchestra aims to popularize classical music while showcasing the richness of Armenian compositional and performance art.