ՖԻԴԵ-ի բարկությունն անցել է՝ Մագնուս Կարլսենը կմասնակցի կայծակնային խաղի աշխարհի առաջնությանը
ՖԻԴԵ-ն ուրախ է հաստատել, որ Մագնուս Կարլսենը կմասնակցի ՖԻԴԵ-ի կայծակնային խաղի աշխարհի առաջնությանը՝ ասվում է տարածված հաղորդագրության մեջ։
Ուոլ Սթրիթի խաղահրապարակում խոսելով Take, Take, Take's Levi Roseman-ի հետ՝ Կարլսենն ասել է.
«Երեկ մենք շատ քննարկումներ ունեցանք և լավ հարաբերություններ ունենք ՖԻԴԵ-ի նախագահ Դվորկովիչի հետ... Խոսելով Դվորկովիչի և գլխավոր հովանավոր Տուրլովի հետ՝ ես զգացի, որ կարող ենք արդյունավետ քննարկում ունենալ, և օրվա վերջում որոշեցի. խաղալ»,- ավելացրել է Կարլսենը:
ՖԻԴԵ-ն ակնկալում է շարունակել համագործակցությունը պարոն Կառլսենի և համաշխարհային շախմատային հանրության հետ՝ բարելավելու ՖԻԴԵ-ի մրցումների պայմաններն ու մթնոլորտը՝ ապահովելով լավագույն փորձը խաղացողների և երկրպագուների համար:
Սա հիանալի նորություն է շախմատային աշխարհի համար։ Մենք ուրախ ենք, որ կայծակնային շախմատի աշխարհի գործող չեմպիոնը կպայքարի իր տիտղոսը պաշտպանելու համար և նպատակ կունենա նոր թագ նվաճել Նյու Յորքում սպասված իրադարձության ժամանակ:
Հիշեցնենք՝ Մագնուսը չէր անցել ՖԻԴԵ-ի «դրեսս-կոդը»։ ՖԻԴԵ-ն տուգանել էր շախմատիստին և պարտադրել էր փոխել ջինսե շալվարը, ինչը Մագնուս Կարլսենը չէր արել։ ՖԻԴԵ-ի խաղի կարգավիճակին ոչ հարիր հագուստի համար գլխավոր մրցավար Ալեքս Գոլովչակը նորվեգացի շախմատիստին զրկել էր մրցույթին մասնակցելու իրավունքից։

Президент Международной шахматной федерации (FIDE) Аркадий Дворкович объявил о решении руководства структуры смягчить правила дресс-кода на чемпионате мира по блицу. Об этом сообщила пресс-служба спортивной организации.
«Я принял решение попробовать подход, который предоставит больше гибкости должностным лицам FIDE в суждениях по поводу подобающей одежды»,— приводит kommersant заявление от имени Дворковича.
Согласно новым правилам, допускаются небольшие отклонения от ранее принятого дресс-кода, например, ношение подходящих джинсов с пиджаком. Аркадий Дворкович высказал надежду, что изменения не будут использованы «для нарушения атмосферы праздника на турнире» и выразил уверенность в соблюдении правил всеми участниками.
28 декабря FIDE объявила о дисквалификации норвежского гроссмейстера, бывшего чемпиона мира Магнуса Карлсена за нарушение дресс-кода. Причиной отстранения стала его приход на турнир в джинсах.
Комментируя ситуацию, 34-летний Карлсен заявил, что для него было принципиально не переодеваться, поскольку сделать это федерация требовала немедленно. Также гроссмейстер сказал, что чувствует себя «находящимся в состоянии войны с FIDE», дав понять, что не намерен участвовать в ее официальных соревнованиях.