14:39 30/12/2024 Հայաստան
«Հավատացե՛ք, սա մեծամտություն չէ, այդ Մադրիդյանը ես համարյա գրել եմ, թո՛ղ կանչեր, հարցներ...2018թ.-ին սեղանին մոտավորապես նույն սկզբունքներն էին»,-5-րդ ալիքին ասել է ԱԳ նախկին նախարար, Արցախի հարցով հանձնախմբի նախագահ Վարդան Օսկանյանը։
Օսկանյանի խոսքից հատվածներ է հրապարակել լրագրողը.
«Ամենայն պատասխանատվությամբ եմ ասում՝ եթե Փաշինայնն իր լեգիտիմությունն օգտագործեր, այսօր կունենայինք ԼՂԻՄ-ը՝ Շուշիով, 10-20 կմ միջանցքով Լաչին, միջանկյալ կարգավիճակ՝ ռեֆերենդումի հեռանկարով և չէր լինի պատերազմ։
Մինչև Փաշինյանի կոպիտ սխալները, Ադրբեջանի մտքով չէր անցնում Ղարաբաղի վերադարձը: Այս ամենը եղավ, որովհետև Հայաստանի ղեկավար լինելը Փաշինյանի հագով չէր, այլ բան մի՛ փնտրեք։
.Միջազգային հանրությանը բովանդակությունը չի՛ հետաքրքրում, իրենք նայում են տենդենցներին, թե գետնի վրա ով է գերիշխողը։ Մեզ վրա էլ են եղել ճնշումներ։
.Այսօր բանակցություններում հայկական օրակարգ չկա, պետք է օրակարգ բերել արցախահայերի հավաքական վերադարձի իրավունքը։ Աշխարհը խոսում է վերադարձի իրավունքի մասին՝ Վաշինգտոնը, Բրյուսելը դա անումում է, Մոսկվան՝ մի քիչ այլ կերպ, բացի Երևանից։
.Դու ժողովրդին վախեցնում ես, հիմա՛ է վտանգը, երբ տալիս ես ամենը, ինչ Ադրբեջանը ուզում է։ Այս հարաբերական անդորրը կարող է միանգամից պայթել, դրանով մի՛ դատեք։
.Ալիևը ենթադրում է, որ միջանցքն իրեն արդեն խոստացվել է, կարող է մտնել և վերցնել։ ՀՀ իշխանությունը մի բառ չի ասում նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի մասին, մի բան ասե՜ք։
.Ժամանակն է վերանայել մեր ազգային շահերը, բայց դա չի կարող լինել մեր չափավոր, բայց հիմնարար իրավունքների և ինքնության հաշվին։

«Поверьте, это не высокомерие: эти Мадридские [принципы] я практически писал. Пусть позвал бы (Никол Пашинян. – Ред.) и спросил… В 2018 году на столе переговоров были практически те же принципы», – сказал «Пятому каналу» бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
Цитаты Осканяна опубликовал журналист, ниже – несколько из них:
«Со всей ответственностью заявляю: если бы Пашинян использовал свою легитимность, сегодня у нас были бы НКАО с Шуши, Лачин с 10-20-километровым коридором, промежуточный статус с перспективой референдума и не было бы войны.
До допущенных Пашиняном грубых ошибок Азербайджану и в голову не приходило возвращение Карабаха. Все это произошло, поскольку быть руководителем Армении было не для Пашиняна, не ищите тут чего-то другого.
Содержание не интересует международное сообщество, они смотрят на тенденции – на то, кто доминирует на земле. На нас тоже оказывалось давление.
Сегодня в переговорах нет армянской повестки дня, нужно внести в повестку дня права коллективного возвращения арцахских армян. Мир говорит о праве на возвращение: это делают Вашингтон, Брюссель, Москва – несколько по-своему, но не Ереван».