Քաղաքական 16:00 02/01/2025 Հայաստան
Նիկոլ Փաշինյանը ոչ մի ոլորտում հաջողություն չունի, ուղղակի եթեր է լցում։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքական տեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը՝ անդրադառնալով Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե  1994 թվականից ի վեր, այսինքն հրադադարից հետո, մեկնարկի պահից՝ բանակցային գործընթացը եղել է Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմ վերադարձնելու մասին:
Նրա խոսքով՝ խաղաղության պայմանագիրը «մահացել» է և ոչ ոք չգիտի,թե երբ այն «կվերակենդանանա»։
«Խաղաղության պայմանագրի, այսպես ասած,  հիմնական շահառուն ամերիկյան գլոբալիստներն էին՝ Բայդեն, Հարիս, որոնք պարտվեցին, հիմա Թրամփն ինչպիսի քաղաքականություն կվարի Հարավային Կովկասում, որ ոք չգիտի։ Բացի դրանից, Ռուսաստան-ԱՄՆ քաղաքական առևտուրն է սկսվելու՝ նախնական տվյալներով Պուտին-Թրամփ հանդիպումը պետք է կայանար հունվարի վերջին, թեև հիմա կողմերը «ծանրացնում» են այդ հանգամանքը ու կարող է հանդիպումը հետաձգվել»,- ասաց Բադալյանը։
Իսկ մինչ այդ Հայաստանի եթերը պետք է լցվի, ինչով փորձում է զբաղվել Փաշինյանը՝ Արցախի թեմայով  բանավեճի հրավիրելով երեք նախագահներին կամ էլ հայտարարելով, թե բանակցային գործընթացը եղել է Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմ վերադարձնելու մասին:
«Արցախի խաղաղության պայմանագիր չկա, խոշոր տնտեսական ներդրումներ չկան, անվտանգության հարցը զրոյական է՝ Ադրբեջանը շարունակում է օկուպացված պահել ՀՀ տարածքները, որևէ ոլորտում միջազգային նվաճումներ չկան, բայց եթե չի կարող դատարկ պահել։ Նա փորձում է ցույց տալ, թե ինքն է որոշողը։ Եթե դու եթեր չես լցնում, ապա այն կլցվի ուրիշների կողմից և կողմնակիցների աչքում կդառնա երկրորդական մարդ։ Եթե նախագահները բանավեճի հրավերն ընդունեին գային,ապա մի շաբաթ այդ թեման կշրջանառվեր, հետո Ամանոր, հետո կլինի Հովիկ Աղազարյանի դատավորությունը՝ ԱԺ կմտնեն, կզրկեն, հետո այլ բանի մասին կգրեն մինչև հասնեն իմ նշած քաղաքական առևտրին, որ տեսնեն ինչ է լինում»,- ասաց Բադալյանը։
Նրա համոզմամբ՝ Հայաստանի ներսում  այլևս զարգացման պոտենցյալ չկա որևէ բան փոխելու, հետևաբար   սպասումները դրսից են։
«95 տոկոսով Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումները թելադրված են դրսից, իսկ դրսի ամենամեծ սպասվող գործընթացն այս պահին քաղաքական մեծ առևտուրն է»,- նշեց քաղաքական տոխնոլոգը։

Armenian political technologist Armen Badalyan criticized Prime Minister Nikol Pashinyan for failure to achieve success in any area, claiming that he is merely "filling the airwaves" while waiting for “political bargaining” between the superpowers.
In an interview with Panorama.am on Thursday, Badalyan reflected on Pashinyan’s recent comments about the Artsakh (Nagorno-Karabakh) peace process, which triggered widespread criticism.
Pashinyan stated in late December that all peace plans drafted by the mediators from 1994 onwards focused on “the return of Nagorno-Karabakh to Azerbaijan”. He said that his “big mistake” was not to make it clear to the Armenian people after coming to power in 2018.
Badalyan argued that the peace agreement between Armenia and Azerbaijan is effectively "dead" and there is no clear indication of when it will be revived.
He also claimed that the “main beneficiaries of the peace agreement were the American globalists, including outgoing U.S. President Joe Biden and Vice President Kamala Harris who suffered defeat in the presidential elections”.
“No one knows what policy U.S. President-elect Donald Trump will pursue in the South Caucasus. Additionally, there will be political bargaining between Russia and the U.S. Preliminary reports suggested that a meeting between Putin and Trump was scheduled for late January, but now the parties are complicating the process and the talks could be postponed," the expert said.
Meanwhile, Badalyan noted that Pashinyan is attempting to keep the political narrative alive in Armenia by inviting former presidents to a debate on the Nagorno-Karabakh conflict and claiming that the negotiation process revolved around its return to Azerbaijan.
“There is no peace agreement or major economic investments, while the issue of security remains unresolved. Azerbaijan continues to occupy Armenian territories, and Armenia has made no significant international achievements in any field. Nonetheless, Pashinyan is striving to project himself as a decision-maker, stating that if he doesn't fill the media space, others will do it, which could diminish his status among his supporters,” the expert stated.
He also expressed concern about the internal political environment in Armenia, stating that there is little hope for change within the country itself. "95 percent of Armenia's internal political processes are dictated from the outside. At this point, the most anticipated external process is the major political bargain,” Badalyan added.