Քաղաքական 16:00 02/01/2025 Հայաստան
Նիկոլ Փաշինյանը ոչ մի ոլորտում հաջողություն չունի, ուղղակի եթեր է լցում։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքական տեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը՝ անդրադառնալով Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե  1994 թվականից ի վեր, այսինքն հրադադարից հետո, մեկնարկի պահից՝ բանակցային գործընթացը եղել է Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմ վերադարձնելու մասին:
Նրա խոսքով՝ խաղաղության պայմանագիրը «մահացել» է և ոչ ոք չգիտի,թե երբ այն «կվերակենդանանա»։
«Խաղաղության պայմանագրի, այսպես ասած,  հիմնական շահառուն ամերիկյան գլոբալիստներն էին՝ Բայդեն, Հարիս, որոնք պարտվեցին, հիմա Թրամփն ինչպիսի քաղաքականություն կվարի Հարավային Կովկասում, որ ոք չգիտի։ Բացի դրանից, Ռուսաստան-ԱՄՆ քաղաքական առևտուրն է սկսվելու՝ նախնական տվյալներով Պուտին-Թրամփ հանդիպումը պետք է կայանար հունվարի վերջին, թեև հիմա կողմերը «ծանրացնում» են այդ հանգամանքը ու կարող է հանդիպումը հետաձգվել»,- ասաց Բադալյանը։
Իսկ մինչ այդ Հայաստանի եթերը պետք է լցվի, ինչով փորձում է զբաղվել Փաշինյանը՝ Արցախի թեմայով  բանավեճի հրավիրելով երեք նախագահներին կամ էլ հայտարարելով, թե բանակցային գործընթացը եղել է Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմ վերադարձնելու մասին:
«Արցախի խաղաղության պայմանագիր չկա, խոշոր տնտեսական ներդրումներ չկան, անվտանգության հարցը զրոյական է՝ Ադրբեջանը շարունակում է օկուպացված պահել ՀՀ տարածքները, որևէ ոլորտում միջազգային նվաճումներ չկան, բայց եթե չի կարող դատարկ պահել։ Նա փորձում է ցույց տալ, թե ինքն է որոշողը։ Եթե դու եթեր չես լցնում, ապա այն կլցվի ուրիշների կողմից և կողմնակիցների աչքում կդառնա երկրորդական մարդ։ Եթե նախագահները բանավեճի հրավերն ընդունեին գային,ապա մի շաբաթ այդ թեման կշրջանառվեր, հետո Ամանոր, հետո կլինի Հովիկ Աղազարյանի դատավորությունը՝ ԱԺ կմտնեն, կզրկեն, հետո այլ բանի մասին կգրեն մինչև հասնեն իմ նշած քաղաքական առևտրին, որ տեսնեն ինչ է լինում»,- ասաց Բադալյանը։
Նրա համոզմամբ՝ Հայաստանի ներսում  այլևս զարգացման պոտենցյալ չկա որևէ բան փոխելու, հետևաբար   սպասումները դրսից են։
«95 տոկոսով Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումները թելադրված են դրսից, իսկ դրսի ամենամեծ սպասվող գործընթացն այս պահին քաղաքական մեծ առևտուրն է»,- նշեց քաղաքական տոխնոլոգը։

Политика 13:24 03/01/2025 Армения
Никол Пашинян не добился успеха ни в одной сфере, он лишь заполняет эфир. Такое мнение в интервью Panorama.am выразил политтехнолог Армен Бадалян.
Так он прокомментировал вызвавшее широкий резонанс заявление Пашиняна о том, что «с 1994 года, то есть после прекращения огня, с момента его начала, переговорный процесс шел о возвращении Нагорного Карабаха в состав Азербайджана».
По словам Бадаляна, мирный договор между Ереваном и Баку сейчас «мертв», и никто не знает, когда его «возродят».
«Так сказать основным бенефициаром этого мирного договора были американские глобалисты – Байден и Харрис, которые потерпели поражение на выборах президента США. Какую политику будет проводить избранный президент США Дональд Трамп на Южном Кавказе – никто не знает. Кроме того, начнется политический торг между Россией и США: по предварительным данным, встреча Путина и Трампа должна была состояться в конце января, хотя теперь стороны «усложняют» этот процесс, и встреча может быть отложена», – сказал Бадалян.
А пока Пашинян пытается заполнять эфир в Армении, приглашая экс-президентов страны на дебаты по теме Арцаха или заявляя, будто бы «переговорный процесс шел о возвращении Нагорного Карабаха в состав Азербайджана», отметил политтехнолог.
«Мирного соглашения нет, нет крупных экономических инвестиций, вопрос безопасности – на нуле: Азербайджан продолжает удерживать оккупированные территории Армении, ни в одной сфере нет достижений международного уровня. Но эфир не может оставаться пустым.  Он пытается продемонстрировать, будто решения принимает он сам. Если эфир не заполняешь ты – его заполняют другие. Но в таком случае в глазах сторонников он станет второстепенной фигурой. Если бы экс-президенты Армении приняли его приглашение на дебаты, эта тема обсуждалась бы целую неделю. Потом Новый год, затем суд над Овиком Агазаряном – его могут лишить мандата, после этого начнут писать еще о чем-то… До тех пор, пока не начнется упомянутый мной политический торг, чтобы они поняли, как будут развиваться события», –  сказал Бадалян.
Он убежден, что внутри Армении больше нет потенциала для изменений, поэтому все ожидания связаны с внешними факторами.
«На 95 процентов внутриполитические процессы в Армении диктуются извне, а самый ожидаемый процесс извне на данный момент – это крупный политический торг», – отметил политтехнолог.