Իրավունք 13:24 04/01/2025 Տարածաշրջան
Վրաստանի իշխանությունները սկսել են վերջին հակակառավարական ցույցերին մասնակցած օտարերկրյա քաղաքացիներին արտաքսելու ընթացակարգերը։ Այս մասին հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն՝ հղում անելով ՆԳՆ մամուլի ծառայության հայտարարությանը։
Ընդհանուր առմամբ, 2024 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբերին 91 օտարերկրացի ստիպված է եղել լքել երկիրը։ Նրանց ավելի քան մեկ քառորդը ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունները սառեցնելու վրացական իշխանությունների որոշման դեմ բողոքի ցույցերի մասնակից է։ Նրանց արտաքսելու որոշումներ են կայացվել վարչական իրավախախտումների համար  մեղավոր ճանաչվելուց հետո։
«Ներքին գործերի նախարարության միգրացիոն վարչության կողմից արտաքսման ընթացակարգեր են սկսվել նոյեմբեր-դեկտեմբերին Թբիլիսիում տեղի ունեցած բողոքի ցույցերին մասնակցած օտարերկրյա քաղաքացիների նկատմամբ։ Նրանց նկատմամբ դատարանը տարբեր վարչական տույժեր է կիրառել։ Ընդհանուր, 25 մարդ»,- հայտնում է նախարարությունը։

Общество 13:01 04/01/2025 В мире
Власти Грузии начали процедуры выдворения иностранных граждан, которые принимали участие в последних антиправительственных протестах. Об этом сообщает «Новости-Грузия» со ссылкой на  заявление пресс-службы МВД.
Всего в ноябре-декабре 2024 года страну обязали покинуть 91 иностранца. Из них более четверти – участники акций против решения грузинских властей о заморозке переговоров по вступлению в ЕС. Решения о их выдворении принимали после уличения в административных правонарушениях.
«Среди лиц, в отношении которых департамент миграции МВД начал процедуры выдворения, есть иностранные граждане, которые участвовали в акциях, проходивших в Тбилиси в ноябре-декабре, и которым суд назначил разные административные наказания, — в сумме 25 человек», — информирует министерство.