Հասարակություն 14:40 04/01/2025 Աշխարհում
Դեկտեմբերի 29-ին 116 տարեկան հասակում մահացել է ճապոնուհի Տոմիկո Իտոկան, ով համարվում էր մոլորակի ամենատարեց մարդը։ Այս մասին հայտնում է Լենտա.ռու-ն՝ հղում անելով ճապոնական Kyodo գործակալությանը։
Աշխարհի ամենատարեց մարդու «կոչումը» նա ստացել է 2024 թվականի սեպտեմբերին, երբ 117 տարեկանում մահացել էր իսպանացի Մարիա Բրանյաս Մորերան։
Իտոկան ծնվել է 1908 թվականի մայիսի 23-ին Օսակայում։ Իր վերջին տարիներին նա ապրում էր ծերանոցում։
Տոմիկո Իտոկան ամուսնացել է 20 տարեկանում։ Նա չորս երեխա ունի՝ երկու դուստր և երկու որդի։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նա աշխատել է ներկայիս Հարավային Կորեայի տարածքում գտնվող գործարանում։

Society 16:15 04/01/2025 World
Tomiko Itooka, a 116-year-old Japanese woman recognized as the world's oldest person, has died of old age, Kyodo News reported on Saturday, citing an official of the western Japan city of Ashiya where she lived.
Born on May 23, 1908, in Osaka as the eldest of three siblings, Itooka died Sunday night at the nursing home where she resided, the city government in Hyogo Prefecture said.
Itooka became the oldest living person in Japan in December 2023 following the death of Fusa Tatsumi, a 116-year-old in Kashiwara, Osaka Prefecture.
She was subsequently recognized as the world's oldest living person by Guinness World Records in September 2024, following the death of the previous holder, Maria Branyas Morera, a 117-year-old from Olot, Catalonia, Spain.