Քաղաքական 12:55 07/01/2025 Տարածաշրջան
«Մի կողմից Իրանի, իսկ մյուսից՝ թուրք-ադրբեջանական դաշինքի միջև տրանսպորտային ճգնաժամը շարունակվում է»,-հայտնում է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նա մանրամասնում է, որ ավելի քան հազար իրանական բեռնատարների թույլ չի տրվում ոչ միայն անցնելու Թուրքիա-Նախիջևան սահմանի Սադարակի անցակետով, այլ նաև իրանցի վարորդների հանդեպ դրսևորվում է անմարդկային վերաբերմունք, քանի որ նրանց արգելում են հոգալ հանգստի և կենցաղային տարրական պահանջմունքները։
«Թեև պաշտոնապես հայտարարվում է, թե խնդիրը տեխնիկական է, սակայն ակնհայտ է, որ գործ ունենք թուրք-ադրբեջանական համակարգված հակաիրանական գործողության հետ, որը միտված է, ըստ էության, տրանսպորտային շրջափակման ենթարկելու այս երկիրը հյուսիս-արևմուտքից։
Այս համատեքստում հայ-իրանական սահմանը էլ ավելի մեծ նշանակություն է ստանում՝ որպես Իրանի համար հյուսիս-արևմուտքից տրանսպորտային և աշխարհաքաղաքական ելքի փաստացիորեն միակ ապահով ու վստահելի ուղի»,-նշում է նա։

Политика 17:19 07/01/2025 Регион
Транспортный кризис между Ираном с одной стороны и турецко-азербайджанским альянсом с другой стороны продолжается, сообщает заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
Он поясняет: не только не пропускают через погранично-пропускной пункт «Садарак» на границе Турция-Нахиджеван свыше тысячи иранских грузовиков, но и проявляется бесчеловечное отношение к иранским водителям, поскольку они лишены возможности отдыха и удовлетворения элементарных бытовых потребностей.
«Хотя официально заявляется, что проблема – техническая, однако очевидно, что мы имеем дело со скоординированной турецко-азербайджанской антииранской акцией, направленной, по сути, на то, чтобы подвергнуть эту страну транспортной блокаде с северо-запада.
В этом контексте армяно-иранская граница приобретает еще большее значение – как фактически единственного безопасного и надежного для Ирана транспортного и геополитического пути с северо-запада», – подчеркнул Восканян.