Քաղաքական 10:57 10/01/2025 Հայաստան
«Ուղիղ 2 տարի առաջ,2023-ի հունվարի 10–ին Ալիեւն ասել է,որ «Մինսկի խմբի համաձայն Քելբաջարի ու Լաչինի շրջանները մնալու էին հայերին»։ Մտա՞վ ուղեղներդ»,-գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ արձագան քելով Փաշինյանի ու Միրզոյանի հայտարարություններին։
Շարունակելով խոսքը՝ նա նշում է.
«Ասում եմ՝ Սերժ Սարգսյան-Էդվարդ Նալբանդյան տանդեմը հասել էր նրան, որ ոչ միայն Շուշին, Հադրութը, Ասկերանն ու Մարտակերտը, Մարտունին, Ճարտարն ու Ստեփանակերտն էին մնալու հայերին, այլ նույնիսկ Լաչինն ու Քելբաջարը։
Նիկոլին ու իր ԱԳՆ- ին էլ ասեք, որ սա է եղել հայանպաստ բանակցությունը, ոչ թե ձեր բանակցածը՝ ամեն ինչ հանձելը թշնամուն։

Politics 14:03 10/01/2025 Armenia
In a social media post on Friday, Sharmazanov, deputy chairman of the Republican Party of Armenia (RPA), cited Azerbaijani President Ilham Aliyev as saying on 10 January 2023 that “a peace plan drafted by the OSCE Minsk Group proposed that Armenians retain control of the regions of Kelbajar and Lachin.”
“[Former President] Serzh Sargsyan and [former Foreign Minister] Edvard Nalbandyan negotiated terms ensuring that not only Shushi, Hadrut, Askeran, Martakert, Martuni, Chartar and Stepanakert, but also the regions of Lachin and Kelbajar would remain under Armenian control,” Sharmazanov wrote, accusing the current Armenian government of mishandling the Artsakh peace negotiations and adopting a conciliatory stance toward Azerbaijan.