«Հայաստանի Հանրապետությունը դիտարկում է ՄԽ-ն լուծարելու հարցով ԵԱՀԿ դիմելու հնարավորությունը»,-այս մասին հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը՝ ի պատասխան ԶԼՄ-ների հարցերի։
Նա ավելացրել է.
«2024թ. դեկտեմբերի 19-ին, «Արմենպրեսին» տված հարցազրույցում պատասխանելով հարցին թե ինչպիսի՞ն է Հայաստանի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ ՄԽ-ն լուծարելու գաղափարի վերաբերյալ, վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
(մեջբերում) «Կառուցողական: Մենք հասկանում ենք այն դիրքորոշումը, որ եթե չկա կոնֆլիկտ, ինչ իմաստ ունի կոնֆլիկտի կարգավորմամբ զբաղվող ձևաչափի գոյությունը: Բայց մենք նաև ուզում ենք համոզվել, որ հենց այս նույն տրամաբանությամբ է հարցին մոտենում Ադրբեջանը, և նրա մղումը, ասենք, օրինակ այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» խոսույթի զարգացմամբ Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականություն իրագործելը չէ» (մեջբերման ավարտ):
2025 թվականի հունվարի 8-ին ֆեյսբուքյան էջում կատարած գրառմամբ վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չկա և չի կարող լինել Արևմտյան Ադրբեջան և ընդգծել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնող այդ խոսույթից Ադրբեջանի հրաժարվելու և խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը միանշանակ և աներկբա ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և պատրաստ է դա վերահաստատել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ, ինչպես նաև վերոնշյալ գրառման մեջ նշված մյուս բոլոր նախաձեռնությունների ու քայլերի իրագործմամբ: Կարևոր է, որ Ադրբեջանը նույնպես միանշանակ և աներկբա ճանաչի Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը»։
- Շարունակել սահմանազատման գործընթացը, լուծել պահվող անձանց խնդիրը, լուծարել Մինսկի խումբը... Փաշինյանի առաջարկները
- Դաջալը պատրաստվում է Ադրբեջանի հետ համատեղ պաշտոնապես դիմել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու պահանջով. Ստեփան Դանիելյան
- Ինչո՞ւ է Ալիևը պահանջում, որպեսզի լուծարվի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը. Արտակ Զաքարյան
- Ադրբեջանի հետ բանակցությունները պիտի լինեն երաշխավորների առկայությամբ, լավագույն հարթակը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է. Բագրատ Սրբազան

Politics 12:19 11/01/2025 Armenia
Armenia is mulling an appeal to the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) to dissolve its Minsk Group on Nagorno-Karabakh (Artsakh), Prime Minister Nikol Pashinyan's spokesperson, Nazeli Baghdasaryan, reported on Saturday.
"The Republic of Armenia is considering the possibility of appealing to the OSCE regarding the dissolution of the Minsk Group," she said in a statement.
In an interview to Armenpress in December last year, Pashinyan backed the idea to dissolve the OSCE Minsk Group.
"We understand the position that if there is no conflict, what is the point of the existence of a format dealing with conflict resolution. But we also want to  ensure that Azerbaijan approaches the issue with the same logic, and its intention is not, for example, to implement an aggressive policy towards the territory of the Republic of Armenia by promoting the so-called “Western Azerbaijan” discourse," he remarked.
"In a Facebook post on January 8, 2025, Prime Minister Pashinyan emphasized that there is no and cannot be Western Azerbaijan on the territory of the Republic of Armenia and stressed the necessity for Azerbaijan to abandon this discourse that calls into question the territorial integrity of the Republic of Armenia and to establish peace," the spokesperson said.
"The Republic of Armenia unequivocally and unambiguously recognizes the territorial integrity of Azerbaijan and is ready to reaffirm this by signing the peace treaty, as well as by implementing all other initiatives and steps mentioned in the above-mentioned post. It is important that Azerbaijan also unequivocally and unambiguously recognizes the territorial integrity of the Republic of Armenia," the statement added.