Իրավունք 13:47 16/01/2025 Հայաստան
«Թվում էր, թե երիասարդ, լավ կրթություն ստացած և հին ու «բարի» բարքերից հեռու կինը կլիներ ավելի լավ նախարար, մինչդեռ՝ ՆԳՆ-ի դեպքում ամբողջությամբ թարս ստացվեց»,- նշել է իրավապաշտպան, փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
«Արփինե Սարգսյանով նախկին նախարար Վահե Ղազարյանի փոփոխությունը, փաստորեն, բերեց ոստիկանության բեսպրեդելի նոր որակներ։
Արդեն գիտեք, որ ապօրինի զենք պահելու և կրելու կասկածանքով մարդկանց ապօրինի ձերբակալությունները դարձել են նոր նախարարի սիրելի զբաղմունքը։ Բայց, որ դրան զուգահեռ կարող է ոչ շատ հեռավոր համայնք Չարնցավանում տիրել կատարյալ խայտառակություն՝ մեծ անակնկալ էր ինձ համար։
Առավոտյան այդ նույն կեղծ կասկածանքով ձերբակալել էին վստահորդիս։ Այցելեցի ոստիկանության Չարենցավանի բաժին, ներկայացա և խնդրեցի ապահովել վստահորդիս հետ տեսակցությունը։ Ի դեպ վստահորդիս ձերբակալել էին իմ հասնելուց շուրջ երկու ժամ առաջ։ Ծառայողը գնաց ճշտումներ արեց և վերադարձավ ու հայտնեց, որ պետք է սպասեմ․․․
Հայտարարեցի, որ չպետք է սպասեմ, իսկ փաստաբանի գործունեությանը խոչընդոտելը հանցանք է, որը նախատեսված է քրեական օրենսգրքով և անհապաղ տեսակցելս չապահովելու դեպքում ստիպված կլինեմ հանցագործության մասին հաղոդրում տալ։
Ծառայողը գնաց, հայտնեց ու եկավ ինձ հրավիրեց ներս։ Ուղեկցեց, մի տղա էր աշխատասենյակում, սկսեց մուննատ–զուննաթը, թե բա՝ «Դո՞ւ ես ասել, որ հաղորդում ես տալու»։
Պատասխանաս դրական էր։ Երիտասարդը, որ ներկայացավ պետի տեղակալ մայոր Իսկանդարյան, որոշեց շարունակել իր հակաոստիկանական պահվածքը և ինձ հայտեց բառացի՝ «Դե գնա հաղորդում տուր, ում ուզում ես․․․ Մեր հետ էդ լեզվով չխոսաս»։ Դե ստիպված էի տոնս բարձրացնելով, ի պատասխան իր տոնի, բացատրել վերջնիսի, որ ես խոսել ու խոսում եմ բացառապես օրենքի լեզվով և մեջբերումս էլ քրեական օրենսգրքից է։
Կարճ լեղվակռվից հետո իհարկե ապահովեց տեսակցությունս, սակայն հակաոստիկանական պահվածքը, ցավոք, չավարտվեց։ Մասնավորապես, ոստիկանության Չարենցվանի իսկանդերը որոշեց մեզ «ահաբեկել», ասելով՝ դե որ Դուք (պահանջել էի չափը ճանաչել ինձ դիմելիս) պաշտպանն եք, դե հեսա կտեսնեք ինչ ա լինելու։ Հեսա մեր մոտ շաաատ հաճախ եք լինելու։
Իհարկե ես դեմ չեմ իրենց մոտ հաճախ լինելու, եթե իրենք դեմ չլինեն, բայց լինելուս պատճառը մայոր Իսկանդարյանը բացատրես նրանով, որ «Հեսա կտեսնեք, թե ինչքան օպերատիվ տվյալ ենք ստանալու և իրացնելու․․․»։
Սա է այսօր ոստիկանության ընդհանուր բնութագիրը․ ոստիկանական բեսպրեդել ու անձանց իրավունքների ոտնակոխում։
Նախարարին այսօրվա ասուլիսի ընթացքում իմ կողմից բարևեք ու խնդրեք կարգի բերել իր կադրերին։ Դա հենց իր պարտականություն է։
ՆԳՆ ՆԱՎ–ին հորդորում եմ ավելի աչալուրջ լինել և իր լիազորությունների շրջանակներում ընթացք տալ ու բացառել այսօրինակ կիսագողական պահվածքը ոստիկանության ծառայությունում»,- գրել է Արսեն Բաբայանը։

«Казалось бы, молодая, получившая хорошее образование женщина, далекая от прежних и «добрых» нравов, будет более хорошим министром. Между тем, в случае с МВД все оказалось совсем наоборот», – написал правозащитник Арсен Бабаян.
«Замена бывшего министра Ваге Казаряна на Арпине Саркисян, по сути, придала новые качества «беспределу» полиции.
Вы уже в курсе, что незаконные задержания людей по подозрению в незаконном хранении и ношении оружия стали любимым занятием нового министра. Однако то, что параллельно с этим в не столь далекой общине Чаренцаван могло царить абсолютное безобразие, стало для меня большим сюрпризом.
Утром по тому же сфабрикованному подозрению задержали моего доверителя. Я посетил Чаренцаванский отдел полиции, представился и попросил обеспечить встречу с моим доверителем. Кстати, моего доверителя задержали примерно за два часа до моего приезда. Служащий отправился уточнить, вернулся и сказал, что мне нужно подождать...
Я заявил, что ждать я не обязан, а воспрепятствование деятельности адвоката является преступлением, предусмотренным Уголовным кодексом: если они не обеспечат немедленную встречу с моим подзащитным, мне придется подать заявление о преступлении.
Служащий снова ушел, вернувшись, сопроводил меня в кабинет. Сидевший там парень встретил с претензиями: мол, это ты собрался подавать заявление?
После моего утвердительного ответа молодой человек, представившийся заместителем начальника майором Искандаряном, решил продолжить свое антиполицейское поведение и буквально сказал мне следующее: «Иди куда хочешь, обращайся к кому хочешь и сообщай о преступлении... Не разговаривай с нами в таком тоне». Ну и пришлось мне в ответ ответить соответственно: объяснить последнему, что я говорил и говорю исключительно на языке закона, а моя цитата – из Уголовного кодекса.
После непродолжительной перепалки я, конечно, добился встречи с доверителем, но антиполицейское поведение, к сожалению, на этом не закончилось. В частности, "искандер" Чаренцванской полиции решил нас «запугать» – дескать, Вы (я при обращении ко мне потребовал не переходить границы) – адвокат, увидите, что будет дальше, будете к нам приезжать очень часто.
Конечно, я не против частого посещения, если они сами не против, но причину этого майор Искандарян объяснил так: "Вы скоро увидите, сколько оперативных данных мы получим и будем их обрабатывать...".
Это общая характеристика сегодняшней полиции: полицейский беспредел и нарушение прав людей.
В ходе сегодняшней пресс-конференции передайте от меня привет министру внутренних дел и попросите ее призвать к порядку своих сотрудников. Это именно ее обязанность.
Призываю МВД быть более бдительными и действовать в пределах своих полномочий и искоренить сегодняшнее полуворовское поведение в полицейской службе», – отметил Бабаян.