Քաղաքական 16:16 21/01/2025 Հայաստան
Բաքվի ու Երևանի հարաբերությունների կարգավորման գործում Մոսկվան որևէ մեկի կողմը չի բռնում։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարտ Միրզոյանի հետ բանակցություններին հաջորդած մամուլի ասուլիսում։
Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության լրագրողը հարցրեց. «Հարգելի Սերգեյ Վիկտորի, Դուք հաճախ, այդ թվում նաև այսօրվա ելույթում, նշում եք, որ Ռուսաստանը ջանքեր է գործադրում և փորձում է նպաստել Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հաստատմանը։ Սակայն հաճախ Ռուսաստանի պաշտոնական կամ լրատվական հռետորաբանության մեջ ակնհայտորեն նկատելի է Ռուսաստանի դիրքորոշման սինխրոնիզացում Ադրբեջանի մոտեցումների հետ, իսկ երբեմն դրանք նույնիսկ համընկնում են։ Նման պայմաններում ինչպե՞ս կարելի է նպաստել կայունությանը»։
«Ես լավ չեմ հասկանում, թե ինչի հիման վրա եք նման  եզրահանգումներ անում, որ մեր դիրքորոշումները համընկնում են Ադրբեջանի հետ այն հարցի համատեքստում, որ մենք խնդիր ունենք Հայաստանի հետ։ Ստացվում է, որ Հարավային Կովկասի և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցերում, ձեր հարցից ելնելով, տպավորություն է ստեղծվում, որ մենք նույն կողմում ենք։ Դա սխալ է»,-ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Նա  նշել է, որ իրենք զբաղում են հրատապ հարցերով, իրենք շահագրգռված են, որ Երևանն ու բաքուն ապրեն բարիդրացիական ու խաղաղ պայմաններում։
«Մեր հարաբերությունները գործընկերային ու դաշնակցային են և Ադրբեջանի, և Հայաստանի հետ։ Եվ մենք այս հարցում շահագրգռություն ունենք, ի տարբերություն այն երկրների, որոնք հեռու են Հարավային Կովկասից ու առաջ են քաշում բոլորովին այլ օրակարգ, որի նպատակն է հնարավորինս երկար պահպանել լարվածությունը՝ հույս ունենալով, որ այդ լարվածության շրջանակներում նրանք ավելի արդյունավետ կխթանեն իրենց աշխարհա-ռազմավարական շահերը»,-ասել է Լավրովը։
Նրա խոսքով, Ռուսաստանն առաջնորդվում է այն պայմանավորվածություններով, որոնք ձեռք են բերվել ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ ձևաչափով ՝ Երևանի և Բաքվի համաձայնությամբ  2020- 2022 թվականներին։
«Կնքվել են եռակողմ համաձայնագրերի մի ամբողջ շարք՝ ընդհանուր կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի, այս տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման, ապագայում սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հարցերի շուրջ։ Եվ մենք այս աշխատանքին մասնակցում ենք ճիշտ այնքանով, որքանով մեր մասնակցությունը պահանջում են Երևանն ու Բաքուն, ոչ ավել, ոչ պակաս»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։

Москва не занимает ничью сторону в вопросе урегулирования отношений Еревана и Баку, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с главой армянского МИД Араратом Мирзояном.
Ему был адресован следующий вопрос: « Уважаемый Сергей Викторович, Вы часто, в том числе и сегодняшнем выступлении, отмечаете, что Россия прилагает усилия и пытается способствовать установлению стабильности и мира на Южном Кавказе. Однако довольно часто в официальной или медийной риторике России явно заметна синхронизация позиции России с подходами Азербайджана, а иногда они даже совпадают. Как в таких условиях или с такой позицией можно способствовать стабильности?»
«Я не очень понимаю, на основании чего вы делаете вывод, что наша позиция совпадает с Азербайджаном в контексте вопроса о том, почему у нас есть проблема в отношениях с Арменией.
Получается, что по проблематике Южного Кавказа и по вопросам нормализации армяно-азербайджанских отношений, исходя из вашего вопроса, у вас складывается впечатление, что мы занимаем одну сторону. Это не так», – обратился он к задавшей вопрос журналистке.
«Мы занимаемся вопросами, которые, на наш взгляд, являются весьма и весьма актуальными, вопросами нормализации отношений между Ереваном и Баку, исходя из нашей глубокой заинтересованности в том, чтобы наши братские народы жили в мире и добрососедстве.
У нас отношения стратегического партнерства и союзничества и с армянской стороной, и с азербайджанской. И мы в этом кровно заинтересованы. В отличие от тех стран, которые расположены далеко от Южного Кавказа, и как раз продвигают совсем другую повестку дня, которая нацелена на то, чтобы как можно дольше сохранять здесь напряженность, рассчитывая, что в рамках этой напряженности они будут более эффективно продвигать свои геостратегические интересы», – сказал Лавров.
По его словам, Россия руководствуется теми договоренностями, которые с согласия Еревана и Баку достигались в трехстороннем формате на высшем уровне с 2020 по 2022 годы.
«Целая серия трехсторонних договоренностей заключена: и по вопросам общей нормализации, и мирного договора, по вопросам разблокирования экономических и транспортных связей в этом регионе, и по вопросам делимитации, демаркации границы в будущем. И мы участвуем в этой работе ровно в той степени, в которой наше участие востребовано Ереваном и Баку, не больше и не меньше», – сказал глава российского внешнеполитического ведомства.
- Арарат Мирзоян назвал встречу с Лавровым в Москве искренней и конструктивной
- Лавров: Я обязательно воспользуюсь приглашением нанести визит в Ереван
- Лавров – Мирзояну: Мы готовы оказывать необходимое содействие нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном