Մշակույթ 11:55 22/01/2025 Հայաստան
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվել է երևանաբնակ ավեստագետ Լուսինե Նավասարդյանի «Լռություն» նախագծի ցուցադրությունը:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահից հայտնում են, որ «Լռություն» նախագծով մեկնարկում է ժամանակակից հայ արվեստագետների նոր և նշանակալի ստեղծագործությունների ցուցադրությանը նվիրված «Հեռապատումներ» ծրագիրը։
«2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ու դրան հետևած Արցախի կորստի կործանարար հետևանքը հավաքական խոր տրավմա է, որը դեռ լիովին չի ըմբռնվել կամ վերլուծության ենթարկվել հայ հասարակության կողմից։ Այժմ, երբ փորձում ենք վերակառուցել կյանքը անցյալի մոխիրներից, նման ինքնահայեցումը դեռ չափից դուրս ծանր է թվում։
Կարո՞ղ է արդյոք արվեստը օգնել մեզ ընկալել այս ողբերգության աներևակայելի ծավալը և հետևություններ անել, նախքան այն կդառնա պատմական հիշողության ևս մեկ բեռ։
Երևանաբնակ արվեստագետ Լուսինե Նավասարդյանի «Լռություն» մուլտիմեդիա նախագիծը կենտրոնանում է հենց այս խնդիրների վրա։
1 գործի ցուցադրությունը բաղկացած է 2021-2024 թվականների ընթացքում ստեղծված չորս մետրանոց մոնումենտալ գծանկարից և դրա ստեղծման ընթացքը վավերագրող վիդեոպրոեկցիայից։ Վերացականության ու փաստագրության միջև տատանվող գծանկարի սևագուշակ առարկան վկայակոչում է պատերազմի բնաջնջող ուժը։ Սակայն ուշադիր ու երկար դիտելու դեպքում սկսում են ի հայտ գալ գույներ և տարատեսակ ձևեր, որոնք հետզհետե ցրում են պատկերի մռայլությունը։
Դիրքավորվելով մի կետում, ուր լեզուն անզոր է, Նավասարդյանի աշխատանքը օգտագործում է կրկնությունը, շարժումը և տևողությունը` ընդգծելու համար այն, որ դատարկությունը երբեք բացարձակ չէ, այլ մշտապես զուգակցվում է կյանքի և հնարավորության ուժերով։ Ինչպես ուղեկցվող տեսանյութում ցույց է տալիս նկարչի սեփական, փոփոխվող մարմինը, ողբերգական հետևանքների հետ նման առերեսումն անխուսափելիորեն ձևախեղում է մեր կեցությունը: Միաժամանակ, դա դառնում է ապրեցնող գործողություն, որը կոտրում է խավարը՝ փոխակերպելով այն հույսի և դիմակայման էներգիաների»:
Ցուցահանդեսի համադրողն է Վիգեն Գալստյանը։  Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Աշոտ Հովհաննիսյանի անվան հումանիտար հետազոտությունների ինստիտուտի, Ժամանակակից արվեստի ինստիտուտի և Սիրանուշ Դվոյանի աջակցությամբ։

An exhibition of Yerevan-based artist Lousineh Navasartian's Silence project has opened at the National Gallery of Armenia.
"The 2020 war with Azerbaijan and the loss of Artsakh in 2023 have resulted in a devastating trauma that the Armenian society has yet to fully acknowledge or address. As we rebuild our lives from the ashes of the past, it still seems too agonising to reflect on this experience," the gallery said.
"Can art help us grasp the unimaginable scope of the tragedy and deal with its consequences it before it turns into yet another historical burden? The multimedia project Silence, by Yerevan-based artist Lousineh Navasartian, is focused precisely on these issues. Produced between 2021 and 2024, the work features a monumental, four meter drawing alongside a video of its making. Oscillating between abstraction and documentation, the drawing's dark subject is a haunting reminder of war's eviscerating impact. Yet, upon closer inspection, colors and forms begin to emerge, gradually dissipating the dense darkness of the image.
"Positioned at a point where language falls short, Navasartian's employs repetition, movement and duration to indicate that the void is never absolute, but always contains forces of life and possibility. This confrontation with the tragic aftermath inevitably alters our being, as demonstrated by the artist's own body in the accompanying video. Simultaneously, it becomes an act of living that breaks down the darkness into energies of hope and resilience."
Silence is the inaugural project of National Gallery of Armenia's Prospectations program, dedicated to showcasing significant new works by contemporary Armenian artists.
The exhibition is organized with the support of Ashot Johannisyan Research Institute in Humanities, Yerevan Institute of Contemporary Art and Siranush Dvoyan.