Քաղաքական 09:36 22/01/2025 Հայաստան
«ԱՄՆ նոր նախագահի վերադարձը Սպիտակ տուն որոշակիորեն ասոցացվում է սպասումների և անորոշությունների հետ»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, թեև վերջինս նախընտրական արշավի և ընտրվելուց հետո` մինչև պաշտոնը ստանձնելու ժամանակահատվածը, հրապարակել է ներքին և արտաքին քաղաքական հարցերով իր դիրքորոշումներն ու անելիքները, սակայն պարզ է, որ ամեն ինչ չէ, որ հարթ է ընթանալու կամ մատնանշված սցենարներով ու ելքերով:
«Առանցքային խնդիրն աշխարհում աստիճանաբար հետին պլան մղվող խաղի այն կանոններն էին, որոնք ամրագրվել էին երկրորդ աշխարհամարտից հետո և ուժի կիրառման սկզբունքի առաջին պլան գալն է:
Այս պահին Թուրքիայի ու Ադրբեջանի համար քաղաքական հաշվարկի ժամանակահատված է` վերլուծելու, թե իրենց հնարավոր ագրեսիան Հայաստանի նկատմամբ, մասնավորապես, այսպես կոչված, միջանցքի կամ դրա անվան տակ, Նախիջևանի հետ ուղիղ կապի նպատակով, ի՞նչ հակազդեցություն կամ հետևանքների կհանգեցնի:
Արտաքին բարենպաստ միջավա՞յր, թե՞ խոչընդոտող գործոններ. շատ բան կերևա առաջիկայում, երբ «հողի վրա» առավել հստակ կդառնա, թե հիմնական դերակատարները միմյանց հետ առևտրում ի՞նչ զիջումների կգնան, ո՞ր ռեգիոնների կամ երկրների հաշվին և որ ամենակարևորն է` արդյո՞ք աշխարհաքաղաքական դերակատարները նոր խաղի կանոններ կսահմանեն, թե՞ կշարունակի աշխարհը շարժվել «ջունգլիների օրենքներով»»,- գրել է նա։

Политика 13:53 22/01/2025 Армения
Возвращение Дональда Трампа в Белый дом в определенной степени ассоциируется с ожиданиями и неопределенностью. Об этом написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
По его словам, хотя Трамп после предвыборной кампании, избрания и до вступления в должность президента США опубликовал свои подходы и планы по внутренним и внешним политическим вопросам, однако ясно, что не все пройдет гладко или с указанными сценариями и исходами.
«Ключевая проблема – постепенный отход в мире от правил игры, установленных после Второй мировой войны, и выход на первый план принципа применения силы.
Сейчас для Турции и Азербайджана наступил период политических расчетов, чтобы проанализировать, какое противодействие или какие последствия вызовет их возможная агрессия против Армении, в частности с целью обеспечения прямой связи с Нахиджеаваном, так называемого коридора или под его ширмой.
Благоприятная внешняя среда или препятствующие факторы? Многое станет ясно в ближайшем будущем, когда "на земле" станет более очевидно, на какие уступки пойдут основные акторы в торге друг с другом, за счет каких регионов или стран и, самое главное, установят ли геополитические акторы новые правила игры или мир продолжит руководствоваться  "законам джунглей"», – отметил Абрамян.