Քաղաքական 16:05 24/01/2025 Հայաստան
Հայաստանի սահմանային անվտանգության կարողությունների զարգացման համար Միացյալ Նահանգների աջակցությունը նպաստելու է հայ-թուրքական և հայ-իրանական սահմանից ռուս սահմանապահների դուրսբերմանը։ Ազգային ժողովում ասաց ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ է նշանակում «սահմանային անվտանգության կարողությունների ամրապնդում»։
Նա նշեց, որ դա միշտ  իրականացվել է երրորդ երկրի կողմից. «Վերջապես պետք է կարողանանք մեր սահմանն ինքներս վերահսկենք։ Իդեալական աշխարում ամեն երկիր ինքը պետք է ի վիճակի լինի վերահսկել իր սահմանները»։
Փոխնախարարն ասաց, որ այդ աջակցությունը միտված է մեր կարողությունների բարձրացմանը՝ համապատասխան փորձառության կիսմամբ և այլ ասպեկտներում։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնակարգ։ Դրանից հետո Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել էր, որ առաջիկա շաբաթներին ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պարեկային թիմ կուղևորվի Հայաստան՝ հայ գործընկերների հետ աշխատելու սահմանային անվտանգության կարողությունների զարգացման վրա։

Политика 16:44 24/01/2025 Армения
Содействие США развитию возможностей Армении по обеспечению пограничной безопасности будет способствовать выводу российских пограничников с армяно-турецкой и армяно-иранской границы. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян в Национальном Собрании 24 января в ответ на вопрос о том, что подразумевается под «укреплением возможностей обеспечения пограничной безопасности».
«Это всегда делала третья страна. Наконец, мы должны начать контролировать свою границу самостоятельно. В идеальном мире каждая страна должна быть в состоянии сама контролировать свои границы», – подчеркнул Ованнисян.
Замминистра добавил, что поддержка США Армении в этой сфере направлена на повышение наших возможностей, включая обмен соответствующим опытом.
14 января в Вашингтоне, в Госдепе США, состоялась церемония подписания Хартии о стратегическом партнерстве между Арменией и США. Со стороны Армении документ был подписан министром иностранных дел Араратом Мирзояном, со стороны США – госсекретарем Энтони Блинкеном. Последний заявил: «В следующем месяце, в течение ближайших недель, группа по вопросам таможенной и пограничной безопасности посетит Армению, чтобы работать с армянскими партнерами над развитием возможностей пограничной безопасности».