Քաղաքական 16:05 24/01/2025 Հայաստան
Հայաստանի սահմանային անվտանգության կարողությունների զարգացման համար Միացյալ Նահանգների աջակցությունը նպաստելու է հայ-թուրքական և հայ-իրանական սահմանից ռուս սահմանապահների դուրսբերմանը։ Ազգային ժողովում ասաց ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ է նշանակում «սահմանային անվտանգության կարողությունների ամրապնդում»։
Նա նշեց, որ դա միշտ  իրականացվել է երրորդ երկրի կողմից. «Վերջապես պետք է կարողանանք մեր սահմանն ինքներս վերահսկենք։ Իդեալական աշխարում ամեն երկիր ինքը պետք է ի վիճակի լինի վերահսկել իր սահմանները»։
Փոխնախարարն ասաց, որ այդ աջակցությունը միտված է մեր կարողությունների բարձրացմանը՝ համապատասխան փորձառության կիսմամբ և այլ ասպեկտներում։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնակարգ։ Դրանից հետո Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել էր, որ առաջիկա շաբաթներին ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պարեկային թիմ կուղևորվի Հայաստան՝ հայ գործընկերների հետ աշխատելու սահմանային անվտանգության կարողությունների զարգացման վրա։

The U.S. support for Armenia's efforts to develop its border security capabilities will facilitate the withdrawal of Russian border guards from the Armenian-Turkish and Armenian-Iranian borders, Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan said in the parliament on Friday.
Hovhannisyan stressed that Armenia has always relied on a third country to ensure the security of its borders. “Ideally, every country should be able to control and defend its borders independently,” he noted.
The deputy minister said that the U.S. support is aimed at bolstering Armenia’s capabilities through experience sharing and other means.
According to the Charter on Strategic Partnership signed by U.S. Secretary of State Antony Blinken and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Washington on January 14, the United States has provided $27 million in funding to support Armenia’s efforts to develop its border security capabilities, in collaboration with State’s Export Control and Border Security program and U.S. Customs and Border Protection.